Oudot kappaleiden nimet Windows Media Playerissa

Ajattelin vain kertoa...

Erästä vanhaa cd:tä kopioidessani koneelleni levyn tunnistetietoihin tuli varsin oudot kappaleiden nimet, kun windows media player haki ne netistä.

Levy oli jostain löytynyt 90-luvun alun cd K-Tel Surfin' & Cruisin', mutta kappaleiden nimet tulivat seuraavasti. Mahtaakohan kyseessä olla jonkinmoinen hakkerinalku, vai olisiko siinä jonnekin kappaleiden nimitietokantaan tehty pila? Voiko silti tuohon nimitietoihin tulla käyttäjän oma nimi jotain kautta, vaikka kyseessä ei olisikaan mikään hakkeri?

1. en
2. jaksa
3. kirjoittaa
4. näitä
5. kipaleita
6. näitä
7. on
8. niin
9. ppaljon
10. (tähän kohtaan oli kirjoitettu nimeni, joka on koneessani myös käyttäjänä)
11. surffilevy
12. on
13. kyseessä
14. ja
15. artisteilla
16. ja
17. bändeillä
18. ja
19. biiseillä
20. pitkät
21. ja
22. monimutkaiset
23. nimet
24. sen
25. lisäksi
26. pienellä
27. kirjoitetut
28. tekstit
29. kannessa

3

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ripperi123

      Olen törmännyt samaan ongelmaan kotimaisilla Cd-levyillä! Ongelmaan en ole löytänyt ratkaisua ja ajattelin, että kyseessä on jokin kopiointisuojaus. Freedb löytää oikeat nimet kappaleille, mutta miten saan WMP:n ymmärtämään tätä ilman uudelleen kirjoitusta? Vai onko jokin muu järkevä tapa muuttaa CD:t mp3:ksi?

    • siinäpä_se_vika

      "kun windows media player haki ne netistä." Asenna VLC.

      • Ripperi123

        VLC:llä ei ilmeisesti voi muuttaa cd:tä mp3:ksi? Olisi kiva saada kaikki cd:t mp3:ksi tietokoneelle ja muistitikulle autoon kuunneltavaksi! Vielä löytyy näin vanhanaikaisia ihmisiä! Muunnos kyllä onnistuu Windows media playerilla, mutta osassa levyistä tulee nuo väärät kappaleiden nimet, eikä jaksaisi käsin kirjoitella kaikkea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7394
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4742
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4714
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3408
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1995
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1840
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1809
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1657
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      36
      1557
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1307
    Aihe