tuli mieleen, että

kukko.T

miksi kannattaa aloittaa freenä tai miksi taas tavallisella kortilla tienaaminen on kantsittavampaa? Miksi?

2

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistä roikkuu

      Meinaatko että toimittajana aloittaa? Free vs. palkkatyö? Vai mitä tarkoitat, vähän laajasti muotoiltu tuo kysymyksesi.

      Mutta jos tarkoitat tuota miten ymmärrän, että free vs. palkallinen, niin selvähän se:

      Vapaus ja vastuu. Nousetko aamulla kuudelta vai yhdeksältä. Kirjoitatko kolme vai kymmenen tuntia. Ansaitsetko 1500 vai 4500... Vai joka toinen kk töitä ja joka toinen reissussa...

      Riippuu siitäkin onko elätettäviä vai ei. Jos ei ja tykkää seikkailla, niin free. Jos on ja ei tykkää, niin palkkalistoille.

    • ..puolensa

      Itse olen free enkä toistaiseksi näe mitään syytä pyrkiä palkka- ja päivätyöhön. Tienaan freenä helposti kaksi kertaa sen verran mitä rivitoimittajana, ja vähemmällä työllä.

      Päätän itse, mitä teen ja mihin. Homma pysyy freesinä ja mielenkiintoisena, kun asiakkaita on useita. Niitä voi myös aina haalia lisää ja feidata huonot asiakkaat pois elämästäni. Tulojen epäsäännöllisyys on sekin minusta jollain oudolla tavalla mukavaa (tuloni ovat joka tapauksessa korkeammat kuin koskaan palkkatyöläisenä). Kuuluu free-tyypin luonteenlaatuun. Se, että kaikki päivät ja kuukaudet ovat erilaisia (ja pitkälti omassa vallassa) on hienoa.

      Verokikkailu on helpompaa. Jos ostan itselleni jotain, mitä käytän kerran elämässäni työntekoon, voin vähentää sen verotuksessa.

      Jos huomenna on krapula eikä viitsi tehdä mitään, niin sitten nukutaan myöhään eikä tehdä mitään. Tehdään jotain sitten ylihuomenna.

      Tähän pisteeseen pääseminen vei minulta tosin yli puoli vuosikymmentä. Tätä ennen piti haalia työkokemusta palkattomilla harjoitteluilla, naurettavan huonopalkkaisilla free-keikoilla, pätkätyösuhteilla ja niin edelleen. En pystynyt elättämään itseäni freenä siinä vaiheessa, kun ei ollut tarpeeksi kokemusta, osaamista, näyttöjä, kontakteja ja tunnettuutta oman alan piireissä. Tuskin kukaan pystyy.

      Rivitoimittajuus sopii säntillisemmälle ja järjestelmällisemmälle ihmiselle, joka arvostaa varmoja ja säännöllisiä tuloja. Se sopii niille, joilla on kokemusta vain yhdestä tai muutamasta lehdestä. Sopii niille, jotka arvostavat sitä, että joku muu hoitaa heidän lomarahansa, työterveydenhuoltonsa, vakuutuksensa ja niin edelleen. Ja kyllä kai joissain lehdissä ja paikoissa voi neuvotella itselleen hyvätkin tulot. Itse olen vielä siinä asemassa, että palkkatyöläisenä joutuisin vielä pitkään tekemään pätkätöitä sillä liiton kuppaisella minimipalkalla.

      Ihme, jos ei joku vastaa tähän jotain tosi kyynisen nokkelaa, että "joo joo friikuks vaan jos tykkää nähä nälkää ja on sitä mieltä että 50 euroo per sivu on hyvä palkkio ja nauttii riistokapitalisti pää toimittajien naurusta matkalla pankkiin"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2658
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1078
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      740
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      728
    Aihe