kertokaa ohjelmistoja joita käytätte,itse en käytä enää avg 8,joten muita kiitos
ilmainen viirustorjunta?
ei enää AVG 8
171889
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mitä se sinulle kuuluu?
....on mulla, toimii hyvin eikä hidastuta konetta.
mutta tää xp-kone onkin jo 3 vuotta vanha pentti 4 1 gigan muistilla
Mulla Windows 2000 ja kone kuusi vuotta vanha 1000mhz prossu ja 512Mt välimuistia ja hyvin pelaa Avastin kanssa, ei hidasta. Sulla on jostain paskaraudasta kasattu kone, ostitko ns. "merkkikoneen"?
sulla edes taustasuojaus päällä? Ei se hidasta jos ei mitään suojaa. On mulla yks ostettu kone ollut, 386 33mHz prossulla ja 8 megaa muistia, muut on itse kasattu tai kasautettu. Oletan että 'välimuistilla' tarkoitat ram-muistia. Tuon hidastumisen totesin vertaamalla uusimpaan f-secureen joka oli yllätys yllätys parantunut viime vuotiseen versioon. Loppui tuo 4 kk:n ilmaislisenssi ja panin tän avastin koneeseen ja hidastus on reilu. En ole ainut joka tän asian on huomannut.
koneelle asennettu,tämä tai avg:n vanhempi versio käyttöön
Mulla taasen oli F-secure ja kaikkea hitautta koneessa, sammusmisvaikeuksia ja muuta tahmaa. Siirryin pääasiassa käyttämään Ubuntua joten en katsonut järkeväksi maksaa virustorjunnasta joten laitoin Winukalle ilmaisen Avastin ja ihme kumma, W2000 lopetti temppuilut ja sammusisvaikeudet yms. katosivat.
F-secure on hyvä ohjelmisto, käytettävyys loistava mutta ehkä masiinani on jo liian vanhaa rautaa sille ja Avast jotenkin kevyempi mutta mulla näin. Konekohtaisia juttuja pitkälle mikä keneläkin parhaiten toimii.
Voi olla todella hyvä, kun samassa on haitta- ja vakoiluohjelmien torjunta ja tarkastaa kaikki linkitkin, mutta meikän mielestä meni överiksi, eli hitaaksi.
Sama juttu Avastin kanssa. Miten on suomenkielinen ohjelma saatu niin monimutkaiseksi?
Tällä hetkellä pyörii Avira Antivir, eikä ole valittamista, poislukien se riivatun mainos joka päivityksessä.
onkohan vielä tarjouksessa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000659&posting=22000000034200745#22000000034200745
Ainakin täällä Avira Antivir päivittää itsensä todella hitaasti, ja joskus tietoturvakeskus hälyttää, että taas se on vanhentunut, ja pitää päivittää manuaalisti, vaikka automatiikka on päällä.
Avast ja Antivir ovat Windowseille vielä. Muita jokseenkin järkeviä ilmaisia virustorjuntoja ei taida olla.
Itse en kuitenkaan käytä näistä mitään.
perusteella AVG 8 ei ole järkevä ? Olisi kiva kuulla "järkeviä" perusteluja ...
ilmaisista ehdottomasti monipuolisin, ja käy kaikkiin Winukoihin.
Kysyjälle ei AVG kelvannut. Nuo jäävät jäljelle.
avg 8 freessä ei ole edes antirootkittiä eikä safe surffia jotka löytyy maksullisista versioista, nämät löytyy esim. avastista ilmaisina. Lukekaa edes speksit ennenkuin alatte jauhaa selvää paskaa.
http://www.download3k.com/Install-Prevx-CSI-FREE-Malware-Scanner.html
rootkitit tarkistettua ja on ilmainen. tosin joutuu käsin poistaan ilmaisversiossa mutta se näyttää polun. elikä miksi maksaa jos on muitakin mahkuja.
ja AVG on hyvä, ei mullakaan mikään hääppönen rauta ole mutta ei se mikään raskas oo verrattuna esim f-secureen.
Kylä vain, niinku monet jo sano - Avast on loistava.
Tiältä löyty hyvät asennus vinkit ja tietoa tuosta lisenssi hommelist.
http://www.tietoo.com/Tietokone/ilmaista-virustorjuntaa.html
Oma kokemus kertoo jotta ohjelma on kevyt, päivittää itsensä ja läpi ei ole päässyt mitään kun on myös tuo defenderi.