Jos avioehto tehdään vaikka 2vuotta avioliiton solmimisen jälkeen, kuinka pian avioehto tulee voimaan?
Ja miten siinä tilanteessa kun asunnon laina/osake on ainoastaan toisen (siis minun) nimissä, niin jos tulee ero niin joudunko periaatteessa maksamaan toiselle että saan asunnon itselleni? Yritin selvitellä jotain lakitekstejä mutta ne menee välillä yli hilseen .. Kiitos jos joku viitsii selittää ihan "normaali kielellä" =)
Avioehto jälkikäteen
3
1374
Vastaukset
- Muista rekisteröinti
Avioehdon voi tehdä myös jälkikäteen. Se astuu voimaan heti kun se on rekisteröity maistraatissa.
Eri asia sitten on, että läheskään kaikki eivät suostu enää moista paperia allekirjoittamaan, kun jo naimisissa ovat. Avioehtohan vaatii aina molempien puolisoiden suostumuksen.
Tilanteessasi, jos oletetaan että sinulla on omaisuutena asunto-osake ja toisella ei ole yhtään mitään, niin joudut maksamaan tasinkoa toiselle osapuolelle. - avioehto
Ilman avioehtoa joudut pulittamaan toiselle osapuolelle, joten siinä mielessä avioehdon tekeminen olsi sinulle kannattava vaihtoehto.
- näin on!
Ja miten siinä tilanteessa kun asunnon laina/osake on ainoastaan toisen (siis minun) nimissä, niin jos tulee ero niin joudunko periaatteessa maksamaan toiselle että saan asunnon itselleni?
-Joudut maksamaan tasinkoa. Mutta jos teette sellaisen ehdon, että kumpikaan ei maksa tasinkoa omaisuudestaan toiselle, pääset ilman maksua eroon.
Olennaista on miettiä, millaisen ehdon sinä ja se toinen haluatte!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453273
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683153Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302835Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1572706- 252119
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛111879Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141468Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231397- 151306
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31277