Jos avioehto tehdään vaikka 2vuotta avioliiton solmimisen jälkeen, kuinka pian avioehto tulee voimaan?
Ja miten siinä tilanteessa kun asunnon laina/osake on ainoastaan toisen (siis minun) nimissä, niin jos tulee ero niin joudunko periaatteessa maksamaan toiselle että saan asunnon itselleni? Yritin selvitellä jotain lakitekstejä mutta ne menee välillä yli hilseen .. Kiitos jos joku viitsii selittää ihan "normaali kielellä" =)
Avioehto jälkikäteen
3
1418
Vastaukset
- Muista rekisteröinti
Avioehdon voi tehdä myös jälkikäteen. Se astuu voimaan heti kun se on rekisteröity maistraatissa.
Eri asia sitten on, että läheskään kaikki eivät suostu enää moista paperia allekirjoittamaan, kun jo naimisissa ovat. Avioehtohan vaatii aina molempien puolisoiden suostumuksen.
Tilanteessasi, jos oletetaan että sinulla on omaisuutena asunto-osake ja toisella ei ole yhtään mitään, niin joudut maksamaan tasinkoa toiselle osapuolelle. - avioehto
Ilman avioehtoa joudut pulittamaan toiselle osapuolelle, joten siinä mielessä avioehdon tekeminen olsi sinulle kannattava vaihtoehto.
- näin on!
Ja miten siinä tilanteessa kun asunnon laina/osake on ainoastaan toisen (siis minun) nimissä, niin jos tulee ero niin joudunko periaatteessa maksamaan toiselle että saan asunnon itselleni?
-Joudut maksamaan tasinkoa. Mutta jos teette sellaisen ehdon, että kumpikaan ei maksa tasinkoa omaisuudestaan toiselle, pääset ilman maksua eroon.
Olennaista on miettiä, millaisen ehdon sinä ja se toinen haluatte!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73883
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104738- 36613
- 47603
- 36597
- 30591
- 40585
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34557- 50550
- 36483