Avioehto jälkikäteen

kiraz

Jos avioehto tehdään vaikka 2vuotta avioliiton solmimisen jälkeen, kuinka pian avioehto tulee voimaan?

Ja miten siinä tilanteessa kun asunnon laina/osake on ainoastaan toisen (siis minun) nimissä, niin jos tulee ero niin joudunko periaatteessa maksamaan toiselle että saan asunnon itselleni? Yritin selvitellä jotain lakitekstejä mutta ne menee välillä yli hilseen .. Kiitos jos joku viitsii selittää ihan "normaali kielellä" =)

3

1457

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muista rekisteröinti

      Avioehdon voi tehdä myös jälkikäteen. Se astuu voimaan heti kun se on rekisteröity maistraatissa.

      Eri asia sitten on, että läheskään kaikki eivät suostu enää moista paperia allekirjoittamaan, kun jo naimisissa ovat. Avioehtohan vaatii aina molempien puolisoiden suostumuksen.

      Tilanteessasi, jos oletetaan että sinulla on omaisuutena asunto-osake ja toisella ei ole yhtään mitään, niin joudut maksamaan tasinkoa toiselle osapuolelle.

    • avioehto

      Ilman avioehtoa joudut pulittamaan toiselle osapuolelle, joten siinä mielessä avioehdon tekeminen olsi sinulle kannattava vaihtoehto.

    • näin on!

      Ja miten siinä tilanteessa kun asunnon laina/osake on ainoastaan toisen (siis minun) nimissä, niin jos tulee ero niin joudunko periaatteessa maksamaan toiselle että saan asunnon itselleni?
      -Joudut maksamaan tasinkoa. Mutta jos teette sellaisen ehdon, että kumpikaan ei maksa tasinkoa omaisuudestaan toiselle, pääset ilman maksua eroon.

      Olennaista on miettiä, millaisen ehdon sinä ja se toinen haluatte!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      60
      1701
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      811
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      70
      583
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      91
      571
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe