Varasin tänään extempore lentoliput Japaniin, Osakaan, ja lähtö on parin päivän päästä lauantaina. Samoin varasin 14 pv junapassin ja majoitukset Osakasta, Beppusta, Kiotosta ja Tokiosta, jokaisesta 3-4 päivää.
Japanista en tiedä juuri mitään ja sanaakaan en japania osaa.
Onko jotain erityisen hyvää mitä voisi lukea tämän parin päivän aikana/lennolla ja jotain sellaista mistä olisi hyötyä paikanpäällä?
Kaupasta nappasin japania matkailijoille -kirjan sekä Eyewitness Travelin Tokion oppaan ja kartan.
Japaninspesialistilta varasin myös muutaman retken niin pääsee opastetusti tsekkaamaan välillä paikkoja, muuten vietän omatoimisesti luppoaikaa.
Hiroshima ja Miyajima kuuluu jo suunnitelmiin ja samoin jokiristeilyä Osakassa ja muuta kaupunkiin tutustumista, mm. se linna. Kiotossa teeseremoniaa, Geisha-talo, retki Sagano-Arashiyamaan. Tokiossa taas jotain perus kaupunkikierrosta päivällä ja toinen yöllä...
Nyt kiinnostaisikin sellaiset pikkukaupungit noiden majoituskohteiden ympärillä joihin on helppo mennä junalla ja tulla illaksi takaisin majapaikkaan. Tai jotain muuta erityisen kiinnostavaa nähtävää tai koettavaa.
Myös huvipuistot olisi kova juttu, haluaisin mennä sellaisella sikanopealla vuoristojunalla, osaako joku suositella?
Oon yksin liikenteessä, mutta eikös Japani ole aika turvallinen ja siisti paikka? Näin olen ainakin antanut itseni ymmärtää.
Parin päivän päästä Japaniin
4
1026
Vastaukset
- Oosaka
Palasin juuri Osakan ja Koben reissulta, myös Kiotossa vietin yhden päivän. Aivan mahtava matka, helppo liikkua ja ihmiset on ystävällisiä.
Osakassahan on siellä sataman alueella ainakin jotain huvipuiston tynkää se Universal Studios. Jos rantaelämä kiinnostaa niin esim. Sumassa on sekä biitsiä että köysiradalla pääsee huvipuistoon (ei ikävä kyllä omakohtaisia kokemuksia jälkimmäisestä).
Muutamankin sanan kielen opettelu kannattaa, perusfraasit, ruoka-aineiden nimiä ym.
Kysele jos tulee mieleen jotain tarkempia juttuja missä voin ehkä auttaa! - kandipaatti
Heitä pikana mäkeen se eyewitness, surkea opus.
Tarvitset ehdottomasti Lonely Planet Japanin, se antaa sinulle kaiken haluamasi ja vielä enemmän. Kipin kapin kirjakauppaan, on itsetuhoista suunnata Japaniin ilman kyseistä opusta!!! - puhelin!
Japanissa käytetään vain 3G verkkoa. Meikäläiset perinteiset puhelimet ja liittymät eivät toimi Japanissa. Siitä on nyt karvaita kokemuksia.
- lokakuussa käynyt
Äskeinen viesti oli tärkeä eli 3G puhelin tarvitaan. Ei kuitenkaan tarvitse matkakassa tuhlata tässä vaiheessa sen ostamiseen. Jo Osakan lentoasemalla on useita paikkoja, mistä niitä saa halvalla vuokrata - sovi palautuspäiväksi lähtöpäiväsi.
Niin ja se junalippu, vie heti passisi ja muut asiakirjat sinne, mistä lippuja saa. Minulla meni railwaypassin saamiseen kokonainen vuorokausi.
Taksit ovat halpoja. Ihmiset ystävällisiä. Ja kun sinulla on passi, niin käytä Tokiossa greenlinea eli kaupungin sisäinen junaverkosto. Hyppäät vain eri asemilla pois ja olet aina kuin uudessa kaupungissa.
Jos mahdollista käy Kiotosta Heiavuorella ja sen temppelialueella, uskomaton vihreys, maisemat ja kulttuuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513575Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1122446Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932273Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar761700Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1361532- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921411