Missä kaupunginosassa on ns. hienostoaluetta? Vai onko sellaista?
hienostoalue?
67
5236
Vastaukset
- huonostoalue
ei varmaankaan täysiä kaupunginosia ole jotka eivät olisi saastuneita, mutta jos katselee Aulangonpuolen rinnettä, jossa on linnamaisema niin se ei voi olla halpaa. Keskustahan on jo itsestään selvyys, mutta vaikka Linnapuiston läheinen minigolfradan yläpuolinen kortteli ei liene halpa. Lahti-Turku risteyksen stadin puolella on varmaan oma seurapiirinsä. Ja heti Kulttuurikeskusta vastapäätä on uutta ja sijoittaja lämpimää, jossa on pakko yrittää tulla toimeen naapurien kanssa.
- wc-lisä
Rata haisee vieressä ja ic kulkee kerran tunnissa. Maisema ei enää paljon lohduta.
Kyllä se parempi asuinalue on Myllymäki!
- Hienostoalueita
Hienostoalueita saattaa liittyvien kuntien mukana tulla jokunen kpl, mutta kaupungin keskelle jää Poransaari ja Kauksaari, joiden väliin on tarkoitus rakentaa yksityisrahoitteinen silta, jotta herrasväen ei tarvitse aina käyttää rahvaallekkin sallittuja teitä lätäkön toisella puolella vieraillessaan.
Nykyisestä Hml:sta ei löydy kuin jokunen lautaelementtitalolähiö kaupungin laidoilta sekä kaupungin vuokrakasarmien saastuttamia kerrostalolähiöitä.- vai herrasväkien : )
Vai että oikein herrasväkien, höpö höpö :)
- Katellinen
vai herrasväkien : ) kirjoitti:
Vai että oikein herrasväkien, höpö höpö :)
ilman muuta. Siellähän asuvien ei edes tarvitse käydä töissä kun hilloa piisaa.
- -.o
Kiitos kohteliaisuudesta, että pidät minua herrasmiehenä, sillä asun kauksaaressa.
- enemmän hilloa
Katellinen kirjoitti:
ilman muuta. Siellähän asuvien ei edes tarvitse käydä töissä kun hilloa piisaa.
Maksetaanko katumalla vuokrat ( asuminen), mansikka vai omenahillolla,vai millä hillolla Kateellinen maksaa, itselläni olisi vadelmahilloa viela 12 litraa,monenko kuukauden vuokran sillä maksaisi.
- lista:
1. Nummi. Siellä asuvat kaikein hienoimmat ihmiset
2. Katuma. Ansaitsee toisen sijan asukkaiden värikkyyden ja hajun perusteella.
3. Jukola. Edustaa tyylipuhdasta kaupunkisuunnittelun kukkasta - se on
hienostoaluetta,herroineen ja ladyineen.raha liikkuu..
- nyt....
on aivan junttien slummia! Hienosto!!
Ja katin paskat. Kyllä Nummi vie voiton. Aina! - persreikä
sehän se vasta todellinen hollywood on. rivitalokylä.
- rahaa..
meinaan sossusta. Mutta hienoahan se raha aina on?
- rahvas rakentaa
Postimerkkitontit ja hilseilevät talot. Siwa palvelukeskuksena! Todella priimaa juu!
- yh-lady
katuma on paras hienostoalue
- Katumalla on ..
yh-leidejä..
PS. Anna sun osote.
- Bevelyhils
Hiljainen raha pesii täälä.
- niin..
hiljaa, että se ei muuale kuulu ja näy!
- Rahakas
Puistomäki lähellä Vanajaa ja on kaupungin ykkösalue. Myllymäkeen kuuluu moottoritien ja Ahveniston melut, joten siellä en ainakaan minä asuisi, paitsi jos pitäisin korvatulppia.
- puistonmäkeen
kuuluu junaradan äänet! että silleen
- gfhfghf
Moottoriradan melu kuuluu joo jos on kuulokoje käytössä.
- kaupungissa voi
olla, ku ei oo hienoja ihmisiäkään! pelkkiä kyylääjiä, wannabe-julkkuja, pikkusielusia, hyvä veli-kavereita ja pelkkiä m....uja.
aina nurisemassa jostaki, jos joku jotaki osaa paremmin tai saa jotain hyötyä tjms. - on ylitse muiden!
Se on katuma! SEn värikylläisyys ja haju tekee siitä mun lempparialueen. Siis tosi hienostunut bukee mun mielestäni!
- hienostoalue löytyy..
Järvenrannassa, kauniilla seudulla. Mukana väriä ja tuoksuja. Sehän on Katuma se.
- hienostoalueella
Onko siellä hienoja Ladyjä jotka ovat kiinnostuneet ihan tavallisestakin miehestä?
- Toki
hienostoalueella kirjoitti:
Onko siellä hienoja Ladyjä jotka ovat kiinnostuneet ihan tavallisestakin miehestä?
anna numerosi, niin kilistän.
- ?????????
Toki kirjoitti:
anna numerosi, niin kilistän.
Oletko Lady?
- olen...
????????? kirjoitti:
Oletko Lady?
ihan reilu misteri. Mutta kelpaiskos sulle tämmönen karvarintainen kaljabasso?
- asemantausta
asemantausta on ykkönen töllistä riippumatta.., ja sit tulee myllymäki, asuntomessualue, nämä raharikasta- aluetta.. hätilä ja kankaantaka on samal viival vanhaa arvostettua aluetta jossa persoonnallisia koteja hintakin on monipuolista...ja kukoistensyrjä ja hirsimäki on uusia lapsiperhe alueita ei niinkään hienostoalueita vaikka talot uusia onkin..ja aika kalliita. eli varmin vaihto ehto on asemantaka ja myllymäki. sit hätilä ja kankaantaka.
- ehdotettu, mutta
yksi on ylitse muiden.
Ja sen tunnistaa sen kultivoituneesta atmosfääristä. Kun avaat aistisi ammollen ja huomaan näkeväsi värikkäistä persoonia ja tuoksumaailma on rikkaampi kuin missään muualla, tiedät tulleesi hienostoalueelle vailla vertaa.
Ja kyseessä on tietenkin Katuma!! - Hämeenlinnan..
seutua jo yli 25 vuotta ja tullut siihen tulokseen, että kaikkein hienoimmat ihmiset
tulevat aina samasta suunnasta, siis samasta kaupunginosasta. Yhteistä heille on kultivoitunut kielenkäyttö, sivistyneet tavta, ulkoinen habitus. Tämän huomaat, jos hetken tarkkailet ihmisiä Nummen alueella.
Lyhyesti: Nummi rules.- Kulta Kulaus
...mainitsemasi attribuutit toteutuvat Katumalla!
- Kolmas Naikkonen
Kulta Kulaus kirjoitti:
...mainitsemasi attribuutit toteutuvat Katumalla!
Kummalla puolella rataa on se pahempi slummi tässä metropolissa?
- todeta, että...
Kolmas Naikkonen kirjoitti:
Kummalla puolella rataa on se pahempi slummi tässä metropolissa?
kisa on todella tiukka! Kummallakin puolella on omat vahvuutensa. Taitaa värisilmä ratkaista.
- Kultahammas
Kyllähän se on juurikin Valkamatiestä kohti Vanajanlinnantietä, siellä tuntuu olevan kalliimmat omakotitalotkin..
- Se on jo niin..
lähellä Turenkia, että siellä haisee! Ei nyt sentään pidä ihan mitä tahansa kirjoitella!
- löytyy
se on kyllä Lintumäki Ojoisilla!
Tervetua katsomaan alueen perinteistä elämää,joka siellä vallitse jo 60ja70 luvulla!- melkein...
Kyllä Ojoisilla on oikeita elementtejä. Kettumäen slummikortteli on aivan vieressä. Samoin moottoritien melu haju. Tiirion megakauppojen takapihat myös avautuvat sopivasti nähtäväksi..
Mutta tässä on nyt vedettävä tiukkaa linjaa. Ei pärjää Nummen tai Katuman alueille. Vielä on värikylläisyydessä ja tuoksuissa parantamisen varaa. Suunta on oikea, mutta vielä kaikki kriteerit eivät täyttyneet.
Hyvä yritys kuitenkin.
- missä?
Missä on eniten yksinhuoltajia?
- tässä toi...
Nummi vie voiton.
- voittaa!
tässä toi... kirjoitti:
Nummi vie voiton.
Luulisin että kuningas katuma on tässäkin asiassa kuningas.
Laskekaapa vaikka kuinka paljon siellä kulkee vahinkovankkureita. osa suomalaista tuotantoa täynnä, osassa taas on ihqujen kultuurinrikastuttajien tuotantoa. - täytyy myöntää, ...
voittaa! kirjoitti:
Luulisin että kuningas katuma on tässäkin asiassa kuningas.
Laskekaapa vaikka kuinka paljon siellä kulkee vahinkovankkureita. osa suomalaista tuotantoa täynnä, osassa taas on ihqujen kultuurinrikastuttajien tuotantoa.että olet oikeassa. Toi kulttuurien rikastaminen painaa vaakakupissa tosi paljon. Muuten oliskin niin köyhää.
- mutta ensi vuonna..
kaupunki on isompi ja mä luulen, että Renkosta tulee kova kilpakumppani Nummele ja Katumalle.
Siellä on tehdas keskellä junttikylää. Hyvät edellytykset pärjätä. - EI OLE!
En tiedä, mitä olisit sillä tiedolla tehnyt, mutta täällä ei selaista ole.
- !!!!!!1
katuma
- mimmi2008
Miksi kiistellä paikoista kun keskusta on selvästi paras ja rikkain alue :P
- siellä teinien..
pillurallia haluais katsella ja kuunnella.
Taisit voittaa kisan typerimmän ehdotuksen palkinnon.
- HATTULASTA
Kts vaikka kartasta...
- niitä.....
Kinnalantien kerrostaloja. Niissä on kyllä jotain samaa Numnmen ja Katuman kanssa.
- Ei paljasjalkainen
niitä..... kirjoitti:
Kinnalantien kerrostaloja. Niissä on kyllä jotain samaa Numnmen ja Katuman kanssa.
Jos olet ostamassa asuntoa, varo Ahveniston moottoriradan läheisyyttä. Kesäisin sietämätön melu ja käry, vaikka asianharrastajat muuta väittävät. Ajojen aikana voi käväistä Tiiriön markettejen parkkipaikalla, niin ymmärrät mistä puhun,
"Slummeja" ovat siis: Katuma, Jukola ja Idänpäässä joku vuokrakerrostaloalue. Kiinteistönvälittäjät kyllä reilusti kertovat, kun suoraan kysyy. - nenästä vedetty
Ei paljasjalkainen kirjoitti:
Jos olet ostamassa asuntoa, varo Ahveniston moottoriradan läheisyyttä. Kesäisin sietämätön melu ja käry, vaikka asianharrastajat muuta väittävät. Ajojen aikana voi käväistä Tiiriön markettejen parkkipaikalla, niin ymmärrät mistä puhun,
"Slummeja" ovat siis: Katuma, Jukola ja Idänpäässä joku vuokrakerrostaloalue. Kiinteistönvälittäjät kyllä reilusti kertovat, kun suoraan kysyy.Sen reilumpaa ja suorempaa ja hyödyllisempää ammattikuntaahan on tuskin olemassa kuni on nämä säteilevät asuntokauppavedättäjät. Että kiitos vaan heille!
- asukas aaretti
Ei paljasjalkainen kirjoitti:
Jos olet ostamassa asuntoa, varo Ahveniston moottoriradan läheisyyttä. Kesäisin sietämätön melu ja käry, vaikka asianharrastajat muuta väittävät. Ajojen aikana voi käväistä Tiiriön markettejen parkkipaikalla, niin ymmärrät mistä puhun,
"Slummeja" ovat siis: Katuma, Jukola ja Idänpäässä joku vuokrakerrostaloalue. Kiinteistönvälittäjät kyllä reilusti kertovat, kun suoraan kysyy.melu ja käry??? hahhaaa! parolantien melu on paljon kovempaa ja likaisempaa kuin kaupunkiin miljoonia tuova moottorirata, jota vastustavat vain muualta varta vasten tänne tulevat hölmöt, jotka haluavat vartin julkisuutta!
no, tiiriö nyt on ihan turha paikka muutenkin, että ei väliä, vaikka se sinne suohon uppoaisi.
slummeja? niitä ei suomessa edes ole. et ole tainnut pariinkymmeneen vuoteen eri asuinalueisiin kaupungissamme tutustua?! sitä paitsi, ihmisiä ne köyhemmätkin ovat, joilla ei ole varaa asua keskustan luksuksessa p****rallia kuunnellen.;) - täällä jo 5 vuotta
Ei paljasjalkainen kirjoitti:
Jos olet ostamassa asuntoa, varo Ahveniston moottoriradan läheisyyttä. Kesäisin sietämätön melu ja käry, vaikka asianharrastajat muuta väittävät. Ajojen aikana voi käväistä Tiiriön markettejen parkkipaikalla, niin ymmärrät mistä puhun,
"Slummeja" ovat siis: Katuma, Jukola ja Idänpäässä joku vuokrakerrostaloalue. Kiinteistönvälittäjät kyllä reilusti kertovat, kun suoraan kysyy.Jaa.... Itse asun keskustassa, mutta ehdottomia slummeja on taas oman kokemukseni mukaan Hirsimäki, Nummi ja Kettumäki. Ja tämä arvio perustuu nimenomaan asukkaisiin. Jukolassa on idyllistä, jos nyt ei aivan ostarin viereen muuta.
Varsinaisia hienostoalueita ei Hämeenlinnasta löydy. Mutta ehdottomasti kauneinta ja rauhallisinta aluetta on Myllymäki. - Haisee
täällä jo 5 vuotta kirjoitti:
Jaa.... Itse asun keskustassa, mutta ehdottomia slummeja on taas oman kokemukseni mukaan Hirsimäki, Nummi ja Kettumäki. Ja tämä arvio perustuu nimenomaan asukkaisiin. Jukolassa on idyllistä, jos nyt ei aivan ostarin viereen muuta.
Varsinaisia hienostoalueita ei Hämeenlinnasta löydy. Mutta ehdottomasti kauneinta ja rauhallisinta aluetta on Myllymäki.Kyl asemanseutu rulettaa.
- säälikää lapsianne
Haisee kirjoitti:
Kyl asemanseutu rulettaa.
Vai Jukolassa idyllistä,anna mun kaikki kestää.Se nyt on viimeisin paikka mihin muuttaa kannattaa,ennen vaikka Katumalle.
- kiinteistöväl.
Haisee kirjoitti:
Kyl asemanseutu rulettaa.
Jaa....kyllä se taitaa olla se virtsan haju sieltä ratakiskoilta päin....se raha. Kuka helvatan pölvästi maksaa niitä hintoja suoraan radan vieressä asumisesta. Siinä ei paljon muut maisemat auta kun junat kiitää vähintään kerta tuntiin ohi niin että ikkunat helisee..
- Maisemat
Se jos mikä on hienostoaluetta. Asuuhan siellä Hattulan varakkain ihminen. Menkääpä kesällä ohi sisävesilaivalla vaikka niin näette mistä puhun. Eipä juuri upeampia paikkoja suomesta löydy.
- Kiero mutta kaunis
Maisemat kirjoitti:
Se jos mikä on hienostoaluetta. Asuuhan siellä Hattulan varakkain ihminen. Menkääpä kesällä ohi sisävesilaivalla vaikka niin näette mistä puhun. Eipä juuri upeampia paikkoja suomesta löydy.
Katinala, lihakauppakin lähellä
- paras paikka
Kiero mutta kaunis kirjoitti:
Katinala, lihakauppakin lähellä
Lihakauppa on kellarissa
- toiseksi paras
paras paikka kirjoitti:
Lihakauppa on kellarissa
Lihakauppa katutasossa.
- jontteboyze
talojen arvojen ja tulojen perusteella nykyään hämptönin varakkainta seutua on ehdotomasti visamäki, tarkoitan esim uusia omakoti taloja lähellä järvee
- Onnellinen asukas
Myllymäessä ainakin ovat HML:n suurimpia veroja maksavat asukkaat. Kyllä se muutenkin on kaupungin ykkösalue. Ei tarvitse kuunnella keskikaupungin kähinöitä, eikä kuulu melut moottoritieltä tai Ahvenistoltakaan, vaikka se ei kyllä haittaa. Kauneimmat vanhat puutalot ja kukkivat puut ja pensaat, ah, mikä onnen tyyssija. Ihana paikka asua!!!
- Tulkaa katsomaan
Myllymäki = Hämeenlinnan Westend
- Myllymäki paras
Samaa mieltä kuin kaksi edellistä kirjoittajaa! Ehdottomasti!
- sazcaszdcsa
Tiiriön uusi asuinalue. Ainakin saa maksaa jos sinne muuttaa.
- Maisteri11111
Kauksaarihan se ehdottomasti on.
- muuten ok
Itse asun siiriykkösessä. Naapurit muutti just pois, ei tuu ikävä.
- Ja aina verhot kiinn
Harakkamäki, Takumäki ja Katuma. Harvassa muussa paikassa on yhtä paljon porukkaa joka ei lähde töihin ja voi olla hönössä kaiket päivät. Ilmeisesti jotain pörssihenkilöitä ja yritysjohtajia siellä majailee.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t826171- 353381
- 442988
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402222Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282151- 1192026
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291949- 1891949
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241568Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171448