Miten saan kitkettyä heti alussa jo pois seuraavat ongelmat:
4kk labbispentu on oppinut nousemaan etutassuilla pöydän kulmalle ja varastaa ruuat ja muut tavarat pöydältä.
Eilen lähti lohivoileivät ja sitten niitä ei enää takasin saanut, vaikka perässä juoksi.
Kita oli kiinni ja pysyi. 4kk ja nyt jo tuollainen voima leuassa, mitä se on sitten vuoden päästä :-(!!
ja sitten kun leipä oli syöty,niin uudelleen katsoo olisiko vielä jotain pöydällä!!
Ei auttanutr nuhtelu ja kielto, vaan alkoi heti näykkii jalkoja ja puremaan.
Tuo pureminen ja polvitaipeesta kiinni ottaminen ja käsin pureminen on myös iso ongelma, olen kieltänyt hyvällä ja pahalla, mutta aina ei mene perille.
Vesisuihkusta sai täyden hepulin, joten sitä en enää kokeile.
Ei viitsisi aina laittaa parvekkeelle arestiin tai pitää kiinni sylissä vähän aikaa...
Tahtoo leikkii ja olla pennun kanssa ilman puremista :-)
ps. aion syksyllä viedä pennun koulutukseen.
pentu
2
215
Vastaukset
- Onnenkäpälä
että ansoita pöytä,ku pentu nousee pöytää vasten ja yrittää varastaa ruokaa sille kaatuu vesikuppi päälle tai kakspuoliteippiä pöyän reunoihi nii jää tassut kiinni :)
- labbista
kasvatettu ja kolmas kasvamassa. Ne ovat kovapäisiä riiviöitä, mutta haluavat kovasti miellyttää omistajaansa.
Tuota kannattaa käyttää hyväksi koulutettaessa labbista. Ole tiukka ja johdonmukainen koiraa kohtaan. Jos sanot ei, niin pidä myös kiinni siitä, että se tarkoittaa myös EI.
Meillä näin, jos koira ottaa pöydältä, tiukka ei ja syvä murahdus.
Josku myös jääkausi tepsii tähän vintiöön.
Kolinapurkki on hyvä myös.
Tuo kielto on toiminut meillä hyvin, olen ripotellut eri huoneisiin herkkuja pöytien kulmalle, peräkkäin on kuljettu, mutta nyt ei enää puututa niihin, kyllä sinne kaaliin pikkuhiljaa uppoaa opit.
Toistoja, toistoja vaan.
Menkää ihmeessä koulutukseen, se on hienohomma.
Labbikset ovat ihania koiria, mutta tosi riiviöitä ja ikuisia pentuja.
Niihin tehoaa ns. pehmeä koulutus, puhumalla ja palkitsemalla ne tekee mitä vain.
Tuo sinun koirasi on vielä ihan lapsi, mutta siitä se oppiminen alkaa. Leikin varjolla.
Ja muista, sinä aloitat leikin ja sinä myös lopetat sen, ei toisinpäin.
Haiskoja kesäisiä hetkiä teille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908