Minulla on 7 v punainen cockeri uros joka on omalle perheelleen aivan ihana. Ja vieraille aikuisillekkin ystävällinen. mutta pienille lapsille. siis. 3-10 vuotiaille " vihainen " siis murisee ja saattaa yrittää jopa näykätä. Onko tämä sitä raivosyndroomaa vai olisiko pentuna pitänyt totuttaa paremmin pieniin lapsiin?
Raivosudroomako?
4
717
Vastaukset
- on..
raivosyndroomaa jos vain lapsiin kohdistuu, aika epätodennäköistä ainakin.
- sipsus
Ei tuo kyllä raivosyndroomalta kuulosta. Silloin se olisi kaikille vihainen.
Itselläni on 1.5v cockeri ja siskollani 3v cockeri. Oma koirani rakastaa lapsia, siskoni koira taas ei. Siskoni koira on hieman arempi luulen että se johtuu siittä. Lapset ovat kova äänisiä, vilkkaita eivätkä välttämättä tiedä miten koiraa käsitellään.
Pentuna siskoni koira ei ollut paljonkaan lasten kanssa tekemisissä ja eikä varmaan koskaan totu kunnolla lapsiin. Silloin, kun he ovat lasten kanssa tekemisissä siskoni selittää lapsille, että koira on vähän arka. Kun se haluaa tutustua se tulee haistamaan. Muuten koiraan ei saa koskea. Lapset kyllä ymmärtävät jos jaksaa vaan aina selittää.
Ongelmaa tosin helpotti se, kun hankin itse koiran. Esim. kun lenkkeilemme kahdestaan ja lapsia tulee vastaan oma koirani on aivan innoissaan ja siskoni koira jää kauemmas miettimään uskaltaisiko mennä kanssa. Joskus se tulee haistamaan joskus ei. Siskoni koira on rohkaistunut hirmuisesti koirani tultua. Ennen se ei halunnut haistaakkaan lapsia.
Eli jos ongelmastanne on tullut suuri suosittelen toisen koiran ottamista. Laumassa koira muuttuu varsinkin cockeri. Ensimmäisen kuukauden se voi mököttää, mutta pian se oivaltaa, että kiltit koirat saavat eniten huomiota ja sitähän cockeri haluaa... - syynä se
että koira ei ole kunnolla tottunut lapsiin. Tiedän yhden jo edesmenneen cockerin, joka ei myöskään pitänyt lapsista.
- katu
Entinen cockerini ei voinut sietää lapsia. Syitä voi olla monia esim. mustasukkaisuus omistajasta tai ei ehkä ollut pentuna tutustunut tarpeeksi lapsiin. Nykyisen cockerin totutin pieniin lapsiin pennusta saakka. Lapset olivat mukana pennun koulutuksessa, eli kotona antoivat koiralle ruoan ja käskyjä, näin tuli arvojärjestys taloon. Nyt vanhempana koira suhtautuu lapsiin moitteettomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk785597Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6423668SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1003015Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3032835"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1251912Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6611785Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141531Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871463Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241441Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .2181101