forum Romano ja colosseum

pii

Heippa! Mietin tässä päiväohjelmaa. Vatikaanin alue jotenkin selvillä, tosin lippuja en ole varannut etukäteen.. Mietin tässä,että jos menen päiväksi colosseumille niin eikö samalla reissulla kannata mennä katsomaan tuo forum romanum kun on ihan vieressä. Sinne taitaa olla ilmainen sisäänpääsy. Kamalaa kun tarjontaa niin paljon, ettei tiedä mihin menisin.

5

1767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulin juuri roomasta

      Foro romanolla kannattaa käydä samalla kun käy Colosseolla. Sama lippu käy kumpaankin! Olin itse juuri roomassa ja lipun hinta oli joku 11 euroo.

      • menee + lisäksi

        lippuun kuuluu palatinoon pääsy. Forumille ei pääse haahuilemaan ilmaiseksi vaan sinne on muutama paikka mistä sisään pääsee. Tultiin viime viikolla sieltä.


    • Tänään palannut

      Suosittelen myös omatoimimatkaajille opaspuhelimia (audioguide, joita saa ainakin englanniksi), joita saa niin Colosseumille kuin Forumillekin, molempiin noin 4,5 euroa (yht. 9€). Guidet saa lunastaa lipunmyynnin yhteydessä. Oppaan mukana saa alueista kartat, jotka tosin Forum romanumilla olivat melko huonot, kannattaa ottaa myös opaskirja mukaan. Mikäli Forumille menee sisään Colosseumin puoleiselta portilta (jossa lipunmyynti), tulee kääntyä oikealle, mikäli Palatinukselle, tällöin vasemmalle. Opasteet alueella melko huonot.

      Kannattaa muuten ensin jonottaa lippu Colosseumille; saa jonottaa viileässä, toisin kuin Palatinon portilla (ellei ole lippuja hankkinut etukäteen). Itse menimme joskus yhdeksän jälkeen aamulla eikä kovin kauaa tarvinnut jonottaa.

      • on ilmainen

        sisäänpääsy jos ei halua kulkea oppaan kanssa. Foro Romanolle on ainakin viisi sisäänpääsyä. Jos haluaa mennä Foro Romanon kautta Palatinolle niin silloin on ostettava lippu jo Foro Romanon portilta mutta kaikilla Foro Romanon porteilla ei ole lipunmyyntiä.

        Mutta Palatinolle pääsee myös Palatinon varsinaisen sisäänkäynnin kautta, Via San Gregorion kautta. Siinä portilla ei koskaan ole jonoja joten siitä kannattaa ostaa yhdistelmälippu Palatinoon ja Colosseolle. Colessolle sitten pääse sillä lipulla jonottamatta.

        Foro Romanolle on mukava mennä Campidoglion kautta. Torilta vaan alas rappuja pitkin ja sitten Via Sacroa pitkin ulos, aivan Collosseota vastapäätä.

        http://www2.otava.fi/karttaplusopas/i/map_rooma.gif


    • aamulla aikaisin

      koska päivällä voi varautua 2-4 h jonotukseen. Suosittelen menemään aamulla mielellään ennen klo 8, jolloin ei jonotusta, ei kuuma ja upea katsoa Pietarin kirkon ylätasanteelta aamuauringossa kylpevää lähes hiljaista Roomaa.
      Hissillä ylös ja portaista alas ja sitten voi rauhassa kierrellä kirkossa ja ympäristössä ja säästää näin lähes koko päivän muuhun kuin helteessä aukiolla jonottamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1828
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      350
      1545
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      145
      1160
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1154
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe