Maalausnesteiden sekoitussuhteissakin pitäisi käyttää kultaista leikkausta! Siis dammaria, pellavaöljyä ja tärpättiä, jne. esimerkiksi suhteella 1:2:5 .
Maalausneste
Artti
1279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kategoriselta tuntuu ohjeesi, sillä maalaustavasta riippuen maalausneste voi olla hyvinkin monenlaista.
Jos tarkoitat vain alla prima-maalausta niin vanha peukalosääntö sanoo, että tärpäatin ja hartsin yhteismäärä ei saa ylittää öljyn määrää, siis juuri päinvastoin kuin sanot. Käyttämälläsi 1/8-jaolla suhteiden tulee olla 1-3:4-5:3-1 niin, että yhteensä on kahdeksan osaa. Ainesten suhde valitaan sen mukaan, miten paksun ja miten kuivuvan pinnan haluaa saada.
Kerrosmaalauksessa maalausnesteen laatu riippuu täysin maalaustavasta ja halutusta tuloksesta. Tekniikoita on useita ja maalausnesteet niiden mukaisia mutta peukalosääntönä ei edelläsanottu antamani enää päde vaan on täysin väärä, sillä öljyä käytetään hyvin vähän maalausnesteessä olipa se sitten pellava- tai muuta öljyä. Kerrosmaaluksessa antamasi ohje on hyvinkin sopiva jossakin tapauksessa ja kerroksessa.