Rattijuopolle palkkioksi????

Olen saanut tehtäväkseni uudistaa nk. "rattijuoppojen" rangaistukset.
Tarvitsisin muiden tielläliikkujien valaisevia näkemyksiä vaihtoehdoista.

Itse olen ajatellut seuraavaa:

Kuusi päiväinen työviikko rangaistuslaitoksessa. Sisältäen aamu-ja iltapuuron, oikeuden kaivaa 2x2m:ä syvää ojaa lapiolla (Ojanpituus= promillet X nouseva kerroin) klo 6.15-18.00:aan. Sunnuntain lepohetki Hartaassa seurassa tai vaihtoehtoisesti kuntoutuslaitoksessa (rattijuoppojen yliajamien) avustajana.


Vartijoille kunnon aseistus ja oikeus muuhunkin kuin suolahauleihin. Vangilla on oikeus kuitenkin valita loppunsa, toisin kuin yliajetuilla.

Voisitteko kertoa ehdotuksia?
Kirjaan ne ja työryhmässämme keskustelemme mahdollisista korjauksista nykyiseen pääntaputtelukäytäntöön.

Kiitän.
8470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Surullinen kertomus
Kirjoittanut: NatWom, 19.9.2003 klo 16.11

Tämä viesti pisti ajattelemaan, enkä edelleenkään ymmärrä miksi pitää ajaa, jos ottaa???
Worth thinking about

I WENT TO A PARTY, MOM

I went to a party, Mom
And remembered what you said.
You told me not to drink, Mom
So I had a sprite instead.

I felt proud of myself,
The way you said I would,
That I didn't drink and drive,
Though some friends said I should.

I made a healthy choice,
And your advice to me was right,
The party finally ended,
And the kids drove out of sight.

I got into my car,
Sure to get homen in one piece,
I never knew what was coming, Mon
Something I expected least.

Now I'm lying on the pavement,
And I hear the policeman say,
The kid that caused this wreck was drunk,
Mom, his voice seems far away.

My own blood's all around me,
As I try hard not to cry.
I can hear the paramedic say,
This girl is going to die.

I'm sure the guy had no idea,
While he was flying high,
Because he chose to drink and drive,
Now I would have to die.

So why do people do it, Mom
Knowing that it ruins lives?
And now the pain is cutting me,
Like a hundred stabbing knives.

Tell sister not to be afraid, Mom
Tell daddy to be brave,
And when I go to heaven,
Put Daddy's girl on my grave.

Someone should have taught him,
That it's wrong to drink and drive.
Maybe if his parents had,
I'd still be alive.

My breath is getting shorter, Mom
I'm getting really scared.
These are my final moments,
And I'm so unprepared.

I wish that you could hold me Mom,
As I lie here and die.
I wish that I could say,"I love you Mom!"
So I love you and good-bye.

Äänestä

Promilleraja pitäisi nostaa kolmeen. Tätä mieltä olen minä. Huomatkaa, että humaltuneena ajaminen on kuitenkin lain mukaan sallitua. Mielestäni kolmen promillen humalassa voi ajaa ihan hyvin.

Äänestä
  • Mielenkiintoinen näkökulma.
    Oletteko Te henkilökohtaisesti parempi kuljettaja humaltuneena, kuin ette?

    Voisin tehdä gallupin asiasta alkoholin vaikutuksenalaisena ajoneuvoansa siirtäneiden keskuudessa. Tulos voi olla tyrmäävä.
    Samalla voisin ojentaa kunniakirjan heille, jotka ovat saaneet osuman ja suosituksen armahdukseen sakoista, veloituksetta.

    Äänestä

tuo suunnitelmasi uusista tuomioista=)
Sitä ojankaivuuta pitäisi jatkaa niin kauvan kuin olisi ollut keskimääräinen ikä tuolla ihmisellä joka joutui rattijuopon uhriksi.
Ja kaikki vapaa-aika tämän uhrin tai uhrien avustajana:

Äänestä
  • Kehittelemisen arvoinen ajatus.

    Tästä vaihtoehdosta älähtävät maanrakennusalanyrittäjät!

    Heiltähän loppuisivat lainanlyhennysrahat, kun urakat menisivät lapiomiehille. Pianhan olisi koko Suomi salaojitettu.

    Äänestä

Tässä on minun mielipiteeni:

Rattijuopumuksen raja tulisi laskea ehdottomaan nollaan. Ilmiantajille palkkio, kun ilmoittavat poliisille siitä jos joku ajaa humaltuneena. Jumalattomat sakot niille juopuneille, määrä suoraan verrannollinen humalatilan määrään.

Jollei maksettu 14 päivän kuluessa => ulosotto.

Valitettavan moni liikenteessä kuollut ihminen on rattijuopon uhri, niin oli minunkin puolisoni. Hänen kuolemastaan on kohta vuosi aikaa, mutta silti en osaa ajatella muuta kuin sitä, kuinka paljon hänellä vielä olisi ollut elinvuosia jäljellä...

Hänen jälkeensä jäi kolme pientä (kaikki alle kouluikäisiä) lasta, joista nuorin ei ole koskaan oppinut tuntemaan isäänsä, tavannut on, mutta ei tuntenut. Kuopukseni on 1,5vuotias.

Onko siis mikään ihme, että kun omakohtaisesti kokee jotain tällaista, joka olisi ollut vältettävissä sillä, että tämä humalassa ajanut ei olisikaan ajanut, niin tuntee jonkinmoista katkeruutta rattijuoppoja kohtaan?
Kaiken lisäksi tämä rattijuoppo selvisi itsekin tästä melkoisen vähällä (hän ei koskaan tullut kuulemaan niitä tuomioita, mitä hänelle langetettiin törkeästä liikenteen vaarantamisesta, kuolemantuottamuksesta yms.) hän nimittäin itsekin menetti henkensä.

Hänen ei tarvinnut katsoa oikeussalissa naista joka pitää pientä lasta sylissään ja jonka vieressä on kaksi pientä poikaa, joiden silmistä loistaa kysymys: "miksi ei isi enää tule kotiin?"

Nyt taisi mennä hiukan asian vierestäkin, mutta kantani tuli varmasti selväksi (vai tuliko?)

Äänestä
  • Rattijuoppojen ymmärtäminen ja hyysääminen on mennyt liian pitkälle . Kunnon tuomiot ja rangaistukset pitää olla . Vakinkoa aiheuttaneet
    maksamaan täysi määräiset korvaukset vaikka tekemällä pakkotyötä jos ei muuten pysytyis maksaan korvauksia .
    Vankein hoito sopimus venäjän kanssa olis eduksi koko vankein hoitolaitokselle . Venäjällä olis vangeille sopivat oltavat . Rangaistus asteikko voisi olla vaikka promille ja vuosi .
    Rangaistus täytäntöön pikaoikeus käytännöllä ja passitus suoraan oikeudesta suorittaan rangaistusta .
    Näillä toimenpiteillä vähenis rattijuoppojen määrä huomattavasti .

    Äänestä

  • Raitis ratissa kirjoitti:

    Rattijuoppojen ymmärtäminen ja hyysääminen on mennyt liian pitkälle . Kunnon tuomiot ja rangaistukset pitää olla . Vakinkoa aiheuttaneet
    maksamaan täysi määräiset korvaukset vaikka tekemällä pakkotyötä jos ei muuten pysytyis maksaan korvauksia .
    Vankein hoito sopimus venäjän kanssa olis eduksi koko vankein hoitolaitokselle . Venäjällä olis vangeille sopivat oltavat . Rangaistus asteikko voisi olla vaikka promille ja vuosi .
    Rangaistus täytäntöön pikaoikeus käytännöllä ja passitus suoraan oikeudesta suorittaan rangaistusta .
    Näillä toimenpiteillä vähenis rattijuoppojen määrä huomattavasti .

    Vakavasta aiheesta yritän herättää keskustelua, mutta vieraat makuukammarit kiinnostavat kai enemmän.

    Liikennekulttuuri on höltynyt ja rattijuoppojen määrä lisääntynyt -ja lisääntyy, promillet ovat korkeita, vauhti huima, välinpitämättömyys päällimmäisenä, kynnys lähteä rattiin humalassa on matalampi, kun valvontaa ei ole.

    Alkoholin lisäksi kuvioissa on mukana lääkkeet ja muut huumaavat aineet.

    Lisäämällä liikennevalvontaa rauhoitetaan itse liikennettä, saadaan kiinni ongelmat, joita on myös varastetut autot ja pikkukriminaalit, kännikuskien lisäksi. Sekä höltynyt liikennekulttuuri.
    Nuoret kuljettajat oppisivat tavoille, kun poliisisetä valvoisi.

    Valtion kassa kartuisi sakkorahasta.

    Sivutuotteena säästyisi muutama henkikin, ehkä!

    Venäjän ostettavat vankila-palvelut kuullostavat hyvältä.
    Turhaa laajentaa ja rakentaa uusia laitoksia tänne, kun naapurissa on halukkuutta myydä erinomaista palvelua.
    Turha puhua ihmisarvosta ja sen mukaisesta kohtelusta.

    Onko rattijuopolla ihmisarvoa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuomarin uudet kujeet kirjoitti:

Olen saanut tehtäväkseni uudistaa nk. "rattijuoppojen" rangaistukset.
Tarvitsisin muiden tielläliikkujien valaisevia näkemyksiä vaihtoehdoista.

Itse olen ajatellut seuraavaa:

Kuusi päiväinen työviikko rangaistuslaitoksessa. Sisältäen aamu-ja iltapuuron, oikeuden kaivaa 2x2m:ä syvää ojaa lapiolla (Ojanpituus= promillet X nouseva kerroin) klo 6.15-18.00:aan. Sunnuntain lepohetki Hartaassa seurassa tai vaihtoehtoisesti kuntoutuslaitoksessa (rattijuoppojen yliajamien) avustajana.


Vartijoille kunnon aseistus ja oikeus muuhunkin kuin suolahauleihin. Vangilla on oikeus kuitenkin valita loppunsa, toisin kuin yliajetuilla.

Voisitteko kertoa ehdotuksia?
Kirjaan ne ja työryhmässämme keskustelemme mahdollisista korjauksista nykyiseen pääntaputtelukäytäntöön.

Kiitän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu