Missä kunnossa tie on nykyisin?
Imatralta
Viipuriin
4525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lentäen olisit jo perillä... tietä ei voi puhua.. oisko kärrypolku parempi nimtys... käsiittämärtöntä että luononvaroiltaan maailman rkkain maan ei saa tehdyksi infastruktuuriaan kuntonn... ihan sma miten asiaa tarkastelee .. vaikkappa moskovan lentokentältä keskustaan käsittämättömän hidasta toimintaa kun mikään ei pelaa .. ja karjalan tiestö kuin sota-ajalta..
että kun Sipriassa on paljon öljyä niin silti on huono tie Imatralta Viipurin. Sinnehän olisisi heti pitänyt rakentaa vähintään kuusikaistainen moottoritie.
Oikeesti, Svtogosk on hevon kuusessa, kun katsoo Moskovasta käsin.
aika lailla parannuksia naapuriin, ja kyllä teiden kunto on listan yläpäässä. Minusta on mukavaa reissuta Karjalan mailla, ja olisipa upeata jos voisi suunnitella matkan ihan minne tahansa, kuten esim Paadenen Selkien kylään, Kinnermäkeen tai Vepsän kyliin. Syvärit ja jopa Äänisen takamaat olisi kiva kierrellä, mutta.
Toisaalta, jos siellä maisemat ja ilmapiiri ei eroaisi millään lailla esim Tuusniemestä tai Hartolasta, tuskinpa se olisi jaksanut kiinnostaa näin monta vuotta.
Ajelimme vastikään Vartiuksestä Segehaan, Karhumäelle, Petroskoihin, Prääsään ja sieltä taas Sortavalaan. Matkaa kertyi yhteensä noin 1000 km ja laskujeni mukaan noin 250 km oli täyden tietyön alla ja noin 350 km oli hyvää tietä, kuin täällä koto-Suomessa. Tätä vauhtia muutaman vuoden kuluttua Karjalan päätiet ovat huippukunnossa. Näyttivät tekevän tietyöt uusilla Länsivehkeillä ja pohjatkin ainakin näyttivät tekevän kunnolla.