Opiskelijakortti

^^opiskelija

Opiskelen etälukiossa ensi vuoden, elikkäs, voinko hankkia mistään OPISKELIJAKORTTIA? Joudun ensi vuoden kevään kulkemaan mahdollisesti junalla (ellen sitten muuta kyseiselle paikkakunnalle väliaikaisesti^^) joten olisi parempi jos saisi liput puoleen hintaan... niin kuin opiskelijakortilla saa. VR ei ainakaan myönnä aikuislukiossa opiskeleville korttia :(

TIETÄÄKÖ KUKAAN?

2

2914

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tessa...

      jaah... enpäs tiiä saatko korttia ollenkaan. Meillä ammattikoulussa monimuoto opiskelussa piti olla tietty määrä vähintään koululla tunteja milloin sai koululta sen todistus lapun vr/matkahuolto korttiin ja tietty se 8kk yhtäjaksoisesti koulua. Mutta en kyl muista yhtä oliko se sunnillee puolet kuusta koulua vähintää. Se selvii kyllä sieltä koulun toimistosta missä oot.

    • ninni-ninni

      Matkahuollon ja VR:n opiskelijakortin hankkiminen
      Opiskelija voi hankkia Matkahuollon ja VR:n yhteisen opiskelijakortin Matkahuollon toimipaikoista sekä lippuja myyviltä Matkahuolto-asiamiehiltä. Kortin saa myös VR:n lipunmyynneistä. Korttia varten tarvitaan yksi passikuva sekä Matkahuollon ja VR:n yhteinen opiskelijatodistus, jonka voi tulostaa tai pyytää Matkahuollon toimipaikoista. Opiskelijatodistus täytetään, jonka jälkeen siihen pyydetään varmennus oppilaitoksen kansliasta.

      Opiskelijakorttiin tulee vuosittain hankkia uusi lukukausi- tai lukuvuositarra. Tarra maksaa 6,00 €. Tarrojen myynti alkaa elokuussa. Syyslukukauden tarra on voimassa seuraavan vuoden tammikuun loppuun asti ja lukuvuositarran voimassaolo jatkuu seuraavan vuoden syyskuun loppuun. Kortin ja tarran voi hankkia mihin aikaan vuodesta tahansa.

      Opiskelija-alennukseen ovat oikeutettuja opiskelijat,

      · jotka opiskelevat Suomessa
      · joiden opiskelu on päätoimista
      · joiden opiskelu kestää vähintään 8 kk (lukuvuosi)
      · joiden opiskelusta ei makseta päivärahaa tai palkkaa
      · joilla ei ole palkkatuloja virasta, työsuhteesta tai tuloa yrittäjänä.

      Opiskelija-alennuksen piiriin eivät kuulu

      · ilta-, etä- ja monimuoto-opiskelijat, jos lähiopetusta on alle 60 % opiskelusta
      · korkeakoulujen jatko-opiskelijat ja tutkinnon suorittaneet
      · ulkomailla opiskelevat opiskelijat
      · työvoimapoliittisessa koulutuksessa olevat
      · yksityisopiskelijat
      · oppivelvollisuutta suorittavat
      · oppisopimuskoulutuksessa olevat
      · erityisopetuksessa olevat, jotka saavat Kelan tai vakuutusyhtiön kautta muuta kuin opintotukea pois lukien erityisammattikouluissa opiskelevat, jotka ovat oikeutettuja alennukseen.

      Matkahuollon opiskelija-alennus on 50 % aikuisten kilometritaksan mukaisesta menolipun hinnasta, kun matka on vähintään 80 km ja kun lippu ostetaan etukäteen Matkahuollosta, matkatoimistosta tai lippuja myyvältä asiamieheltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      152
      1002
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      639
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      562
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      545
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      540
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      534
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe