Olemme asuneet avoliitossa 8-vuotta, meillää yhteisiä lapsia. Talo toisen puolison nimissä. Toinen hoitanut "juoksevia"/"aineettomia" kuluja. Erotilanteessa toiselle puolisolle jää talo ja tämä toinen kaiken muun hoitanut jää siis "nulemaan näppejään".
Nyt uutta taloa suunnitellessa kannattaako molempien nimet näkyä talopapereissa/lainapapereissa, eron muun yllättävän takia?
hjelppiä
2
540
Vastaukset
- ..omasta..
.. kokemuksesta että kannattaa. Sopimalla etukäteen tuollaiset asiat säästyy monelta vaivalta ja harmilta, jos suhteelle sattuu käymään köpelösti..
- Omaan
Nimen omaan kannattaa olla molempien nimissä talo ja laina. Avoliittoa ei tunneta Suomen laissa, eli eron sattuessa avoliitossa talo ja laina jää sille, kenen nimissä ne ovat. Mitään jakoa ei voi lain mukaan tehdä.
Aloittajan kohdalla avioliitto ratkaisisi asian kaikkein helpoimmin. Ongelma nimittäin saattaa tulla siitä, että nykyinen talo on toisen nimissä ja siten myös hänen omaisuuttaan ja jos talo myydään uuden hankkimiseksi, niin miten laitatte uuden talon omistussuhteet, koska tavallaan toinen laitta siihen enemmän omaa omaisuuttaan kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3972988SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662344Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781989Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161716- 1401572
- 711213
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121002Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993- 40864