nukutuksesta virkoaminen + tärinä?

jepsula

nonni moikkamoi, tultiin tuossa kuuden jälkeen eläinlääkärissä joissa toimenpiteiden takia koira nukutettiin. lääkäristä lähtiessämme ei saatu (tai itseasias en ottanut) virkoamisainetta, eli koiran pitäis tuosta virvota ihan omin nokkineen. ja nyt sitten tärisee melkosen lailla että kuuluuko tämmönen tärinä siihen virkoamiseen vai mihin liittyy?! :0 eli siis onko ihan normaalia =S

7

6669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikku-Hukka

      Lääkäri kyllä yleensä mainitsee kaikki oireet mitä voi tulla herätessä.

      Yleensä pitää sanoa, että joo tiedä kyllä, että tarvi kuunnella sitä litaniaa läpi :).

    • ..............................

      Meitin poijalla ei kyllä mitään ongelmia ole ollut heräämisen kanssa ei tärinää eikä vapinaa.
      kokeile onko koira lämmin ??
      Meille lääkäri neuvoi että koira pitää pitää lämpimänä.
      Tai soita päivystävälle lääkärille.

    • Pikku-Hukka

      Joita et jostain syystä saanut lääkäriltäsi...??

      Yleisiä ohjeita
      Potilas on leikkausta varten jouduttu nukuttamaan. Nukutuksesta herätessään koiran ruumiin lämpötila on alhainen ja sillä saattaa olla vilunpuistatuksia. Mikäli koira on lähtenyt nukkuvana kotiin, tulee se kotona asettaa lepäämään lämpimään, kuivaan ja vedottomaan paikkaan. Koira asetetaan kyljelleen makaamaan esim. lattialle patjan päälle ja peitellään se. Koiran pää tulee olla ojennettuna ja kieli ulkona, jolloin hengitystiet ovat auki ja koira kykenee hengittämään esteettä.

      Koiralle saattaa sattua "vahinkoja", sillä rakon ja suolen sulkijalihakset eivät aina heti narkoosin jälkeen toimi normaalilla tavalla eikä koira välttämättä kykene pidättelemään tarpeitaan. Kotona on syytä valita koiran lepopaikaksi sellainen paikka, missä tällaisista "vahingoista" ei ole suurta haittaa. On myös seurattava että potilas alkaa virtsata, ja myöhemmin ulostaa, normaalisti.

      Ruokailu
      Ruokaa ja vettä annetaan vasta sitten, kun koira on nukutuksesta täysin herännyt. Nukutuksen jälkeisessä sekavassa tilassa se voi nielaista ruokaa tai juomaa "väärään kurkkuun". Koska ruuansulatuskanava on tyhjä, on tärkeää että ruokaa ruvetaan antamaan vähitellen, mieluiten pieninä annoksina useasti päivässä. Huomaa, ettet ylitä ruokamäärässä normaalipäiväannosta. Jos koira on leikattu heti aamusta, voidaan antaa loppuillasta pari pientä ateriaa. Muuten ruokailu aloitetaan vasta seuraavana päivänä. Kuivamuona, johon koira on aikaisemmin tottunut, on hyvä liottaa.

      • zirro1

        Sillä on kylmä!!!


      • Pikku-Hukka
        zirro1 kirjoitti:

        Sillä on kylmä!!!

        En ole kotona :D


      • ketään nyt
        Pikku-Hukka kirjoitti:

        En ole kotona :D

        koiran luona, että voisi peitellä hyvin sen. Lämpimänä pito on tärkeä nukutuksesta heräämisen jälkeen.


      • hypotermiaan
        ketään nyt kirjoitti:

        koiran luona, että voisi peitellä hyvin sen. Lämpimänä pito on tärkeä nukutuksesta heräämisen jälkeen.

        jos sen ruumiin lämpölaskee liian alas!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2308
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1893
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      29
      1616
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      172
      1574
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1404
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      185
      1233
    7. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      124
      1189
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1140
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      962
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      949
    Aihe