nukutuksesta virkoaminen + tärinä?

nonni moikkamoi, tultiin tuossa kuuden jälkeen eläinlääkärissä joissa toimenpiteiden takia koira nukutettiin. lääkäristä lähtiessämme ei saatu (tai itseasias en ottanut) virkoamisainetta, eli koiran pitäis tuosta virvota ihan omin nokkineen. ja nyt sitten tärisee melkosen lailla että kuuluuko tämmönen tärinä siihen virkoamiseen vai mihin liittyy?! :0 eli siis onko ihan normaalia =S
77367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lääkäri kyllä yleensä mainitsee kaikki oireet mitä voi tulla herätessä.

Yleensä pitää sanoa, että joo tiedä kyllä, että tarvi kuunnella sitä litaniaa läpi :).

Äänestä

Meitin poijalla ei kyllä mitään ongelmia ole ollut heräämisen kanssa ei tärinää eikä vapinaa.
kokeile onko koira lämmin ??
Meille lääkäri neuvoi että koira pitää pitää lämpimänä.
Tai soita päivystävälle lääkärille.

Äänestä

Joita et jostain syystä saanut lääkäriltäsi...??

Yleisiä ohjeita
Potilas on leikkausta varten jouduttu nukuttamaan. Nukutuksesta herätessään koiran ruumiin lämpötila on alhainen ja sillä saattaa olla vilunpuistatuksia. Mikäli koira on lähtenyt nukkuvana kotiin, tulee se kotona asettaa lepäämään lämpimään, kuivaan ja vedottomaan paikkaan. Koira asetetaan kyljelleen makaamaan esim. lattialle patjan päälle ja peitellään se. Koiran pää tulee olla ojennettuna ja kieli ulkona, jolloin hengitystiet ovat auki ja koira kykenee hengittämään esteettä.

Koiralle saattaa sattua "vahinkoja", sillä rakon ja suolen sulkijalihakset eivät aina heti narkoosin jälkeen toimi normaalilla tavalla eikä koira välttämättä kykene pidättelemään tarpeitaan. Kotona on syytä valita koiran lepopaikaksi sellainen paikka, missä tällaisista "vahingoista" ei ole suurta haittaa. On myös seurattava että potilas alkaa virtsata, ja myöhemmin ulostaa, normaalisti.

Ruokailu
Ruokaa ja vettä annetaan vasta sitten, kun koira on nukutuksesta täysin herännyt. Nukutuksen jälkeisessä sekavassa tilassa se voi nielaista ruokaa tai juomaa "väärään kurkkuun". Koska ruuansulatuskanava on tyhjä, on tärkeää että ruokaa ruvetaan antamaan vähitellen, mieluiten pieninä annoksina useasti päivässä. Huomaa, ettet ylitä ruokamäärässä normaalipäiväannosta. Jos koira on leikattu heti aamusta, voidaan antaa loppuillasta pari pientä ateriaa. Muuten ruokailu aloitetaan vasta seuraavana päivänä. Kuivamuona, johon koira on aikaisemmin tottunut, on hyvä liottaa.

Äänestä
  • Sillä on kylmä!!!

    Äänestä

  • zirro1 kirjoitti:

    Sillä on kylmä!!!

    En ole kotona :D

    Äänestä

  • Pikku-Hukka kirjoitti:

    En ole kotona :D

    koiran luona, että voisi peitellä hyvin sen. Lämpimänä pito on tärkeä nukutuksesta heräämisen jälkeen.

    Äänestä

  • ketään nyt kirjoitti:

    koiran luona, että voisi peitellä hyvin sen. Lämpimänä pito on tärkeä nukutuksesta heräämisen jälkeen.

    jos sen ruumiin lämpölaskee liian alas!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jepsula kirjoitti:

nonni moikkamoi, tultiin tuossa kuuden jälkeen eläinlääkärissä joissa toimenpiteiden takia koira nukutettiin. lääkäristä lähtiessämme ei saatu (tai itseasias en ottanut) virkoamisainetta, eli koiran pitäis tuosta virvota ihan omin nokkineen. ja nyt sitten tärisee melkosen lailla että kuuluuko tämmönen tärinä siihen virkoamiseen vai mihin liittyy?! :0 eli siis onko ihan normaalia =S

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu