Sony DSC-P72
4 vuotta wanaha digikamera ja joka kuvassa on kirkas punaanen pikseli. Voiko olla niin, että kameran kennossataijossain on kyrvähtänyt pikseli ja se tulee siksi joka kuvaan?
Mutta aina vain sama punanen jälki tulee, sekä 3,2 megapikselillä että 640*480 videokuvalla.
Onko muilla vastaavia kokemuksia, auttaako vain kaameran vaihtaminen???
kyrvähtänyt pikselikös?
2
446
Vastaukset
- Pikselivika
Kamerassa, kuin kamerassa on tuolainen pikselivika.
Se voidaan kyllä ohjelmallisesti korjata. Yhden ainoan pikselin vioittuminen ei yleensä kuvassa näy, mutta jos niitä on monta vieretysten voi pilkku olla häiritsevä.
Kysy huollosta.
Koska kyse on Sonyn kennosta, voi tuo kuulua siihen kennosarjaan, jossa oli sellainen valmistysvirhe, että kamera vaihdetaan vielä takuu-ajan jälkeenkin. - mutta joskus korjattavissa
Sitä sattuu joskus.
Jollain valmistajilla on keinot poistaa viallinen pikseli kuvasta niin, että kyseiseen pisteeseen lasketaan väri viereisistä pisteistä.
Sonystä en tiedä onko tuo mahdollista tai noin vanhaan kameraan muutenkaan. Kannattaa kysellä vaikka maahantuojalta onko tuollaista mahdollista toteuttaa huollossa ja mihin hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522216
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3511485Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971473- 2091428
- 681121
- 35988
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59960Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31959Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta29891Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46859