Microsoft voitti E3-messut

Microsoft on ottanut pelimarkkinat hienosti haltuunsa, Sony räpistelellessä täysin epäonnistuneen ja sitäkin tappiollisemman PS3-floppinsa kanssa.

Ja kaiken lisäksi vuoden 2008 piti olla Sonyn vuosi... onnetonta.
7296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Yhdysvaltain konsolimyynti kesäkuussa 2008:

1. Nintendo DS (783 000, ed.kk 452 600)
2. Wii (666 700, ed.kk 675 100)
3. PlayStation 3 (405 500, ed.kk 208 700)
4. PSP (337 400, ed.kk 182 300)
5. Xbox 360 (219 800, ed.kk 186 600)
6. Playstation 2 (188 800, ed.kk 182 300)

Äänestä
  • Ps3 on myyty euroopassa huimasti enemmä kuin boxia.

    Äänestä

  • ja kaiken lisäksi kirjoitti:

    Ps3 on myyty euroopassa huimasti enemmä kuin boxia.

    ei myydä ku muutama sata viikossa

    Äänestä

  •    
    Yhdysvaltain konsolimyynti kesäkuussa 2008:

    1. Nintendo DS (783 000, ed.kk 452 600)
    2. Wii (666 700, ed.kk 675 100)
    3. PlayStation 3 (405 500, ed.kk 208 700)
    4. PSP (337 400, ed.kk 182 300)
    5. Xbox 360 (219 800, ed.kk 186 600)
    6. Playstation 2 (188 800, ed.kk 182 300)

    Ja toi on yhdysvaltojen konsolimyynti. Tottakai sielläki suositaan kotimaista eli XBoxia. Mutta silti se myy noin vähä. Euroopas ja Japanis myydään paljo enemmän PS3:ta. Ja Suomes on paljon enemmän PS3-pelaajia ku XBox-hinttejä.

    Äänestä

Ja jopa PS2:ta myydään melkeen yhtäpaljo ku XBoxia. 9 vuotta vanha kone ja sitä myydään vieläki noin paljo. Mites se ensimmäänen XBox? Eihän siihen oo kaupas enää ees pelejä myynnis toisin ku PS2:n pelejä tehään vieläki.

Äänestä

Pelimyynnistä Microsoft imuroi näköjään rajummat voitot kuin kilpailijansa. Mutta toisaalta heillä oli vuosien etumatka konsoleiden myymisessä käyttäjille. Luultavasti jossain pisteessä, kun PS3:sta myydään tarpeeksi ja pleikkarin verkkopalvelut kehittyvät, alkavat myös PS3 pelit mennä kaupaksi.

Äänestä

Monesti on tärkeää tukea heikkoa ja pitää rintaa rottingilla kun mokannut.
MS iloitsee tuesta kun saa jatkaa epäselkoista toimintaansa tehden tiliä samalla itselleen vaikka näyttää ilmaiselta kaikki.

Moni konsolin (XBOX)tai pc-MS käyttiksen omaavat eivät heti ymmärrä, että tuotteen päivitykseen tarvitaankin netti ja siitä kk maksu jotta käyttis toimisi.....19-39€/kk yleensä keskiveroisessa taloudessa.
Laitemyyjät tosin asentavat päivitykset, mutta vain ostohetkellä tehdyn rahastuksen jälkeen esim. 30-60€ lisähintana parin vuoden ajan. :)

Sony osaa muutakin kuin konsoleita tuottaa laadukkaasti. Viiveet tulevat ohjelmoinnin puolelta peleissä, koska siihen annetaan aikaa sekä ostetaan se jota MS ei anna ja jälki näkyy tuntuu.
Kuka tekisi kauneimman shakki-pelin on lopulta rekvisiittaa pelin ympärille....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leikiten kirjoitti:

Microsoft on ottanut pelimarkkinat hienosti haltuunsa, Sony räpistelellessä täysin epäonnistuneen ja sitäkin tappiollisemman PS3-floppinsa kanssa.

Ja kaiken lisäksi vuoden 2008 piti olla Sonyn vuosi... onnetonta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu