onko

hassua

viettää ristiäiset/ nimiäiset ( ei siis vielä tiedetä kummat halutaan) lapsen mummolassa. itse asumme helsingissä asti, ja suurin osa sukulaisista ja kummeiesta taas asuu pohjanmaalla. itse haluaisin ehdottomasti että lapsi kastettaisiin omassa kodissa, mutta miehen mielestä parempi kaikille kun kastetaan sielä pohjanmaalla missä molemmat mummolat on. miten te näkisitte, onko se jotenkin "outoa" kastaa mummolassa, eli siis lapsen mummolassa.

2

539

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisi??

      Minkä ihmeen takia se ihmeellistä olisi? Kuulostaa paljon järkevämmältä noin juuri. Kyllä meidät ainakin on kastettu mummolassa, ihanassa isossa talossa. Mitä järkee olisikaan pieneen kaupunkilaiskerrostalokämppään ollut pakottaa ahtautumaan ihmisiä kahvittelemaan. Itsekin pitäisin mieluusti jossain muualla ku omassa kämpässämme, mutta isovanhemmilla ei ole juuri sen isommat asunnot :( Srk tiloja emme kai voi käyttää kun emme kuulu kirkkoon.

    • miettimään

      Jos joudutte edes harkitsemaan ristiäisten ja nimiäisten välillä on itsestään selvää että silloin jälkimmäiset ovat oikea valinta. Ei kai nyt kukaan syvästi uskovainen moista edes joudu miettimään ;)

      Samalla miksi taas kukaan muu kuin uskovainen ihminen järjestäisi lapselleen uskonnolliset ristiäiset? Itse pidän tällaista loukkauksena syvässä uskossa olevia ihmisiä kohtaan, joita kuitenkin kirkossa toimii paljon, mm. lestadiolaiset ym. Tehkää siis rehellinen valinta ja järjestäkää itsenne näköiset ja omalta tuntuvat juhlat.

      T. Kahdet kauniit perinteisen tyyppiset nimiäiset järjestänyt äiti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      356
      1097
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe