Onko kukaan teistä lukijoista tilannut sukuselvitystä (maksullinen palvelu joillain maistraateilla)? Jos on, niin kuinka kauan on kestänyt selvittely. Olen tilannut toukokuussa kuolleen poikani sukuselvityksen jo toukokuun puolella, enkä ole vieläkään sitä saanut. Poikani on asunut jossain vaiheessa Tanskassa ja sieltä kuulemma kestää saada paperit näin kauan???Onko muilla samnalaisia kokemuksia?
Vastaukset 6
- nix nax
Voihan se ulkomailta kestää...
Mutta jos näyttää venyvän niin, ettei perunkirjoitusta ehditä toimittaa säädetyssä kolmen kuukauden ajassa, on syytä pyytää pojan kotikunnan verotoimistolta pidennystä (esim. toiset 3 kk) perunkirjoitusaikaan. Hakemus on tehtävä kolmen kuukauden kuluessa kuolemasta.- odottavan aika....
Vastaan nyt vielä tähän viestiin, vaikka aikaa on kulunutkin. Jospa siitä olisi jollekulle muulle hyötyä!
Hain tuota pidennystä ja kysyin samalla verovirastosta mitä tehdä jos tuota paperia ei Tanskasta saada. Sain vastauksen, että siinä tapauksessa laitetaan vaan ilmoitus perunkirjaan, että pyynnöistä huolimatta ei paperia ole tullut.
Sovimme sukuselvityksen tehneen maistraatin kanssa, että jos ei elokuun loppuun mennessä paperia tule, tekevät selvityksen ja maininnan siihen, ettei pyynnöistä huolimatta virkatodistusta ole tullut.
Tänään sain viestin, että paperi on tullut ja sukuselvitys lähtee tänään postissa.
Suosittelen lämpimästi tuota maksullisen sukuselvityksen käyttöä jos vainaja on muuttanut usein. Meille se tulee maksamaan 52 €. Säästyin useilta puhelinsoitoilta, jonotuksilta ym. Tuossa omaisen kuoleman jälkeen kun ei muutenkaan tahdo mitään jaksaa tehdä.
Kiitos nix nax, sain sinulta monia hyviä ohjeita asiassani, kaikki oli varmaan eri nimimerkillä tehtyjä! Hyvää jatkoa sinulle jos satut tämän vielä lukemaan.
- Anonyymi00003
Tästä aiheesta on yksi hyvä artikkeli..
Ulkomailla asuneen sukuselvitys
https://www.digiselvitys.fi/blogit/ulkomailla-asunut - Anonyymi00004
Maistraatit eivät enää tee sukuselvityksiä. Vuodesta 2020 väestörekisteriasioita hoitaa Digi- ja väestötietovirasto (DVV). Sukuselvityksen voi edelleen tilata DVV:ltä, mutta se kattaa vain heidän rekisterinsä. Jos vainaja on kuulunut evankelis-luterilaiseen kirkkoon tai ortodoksiseen kirkkoon, tarvitaan todistukset myös seurakunnilta.
Sukuselvitys ei myöskään ole vain yksi paperi vainajasta. Perunkirjoitusta varten tarvitaan vainajan katkeamaton ketju 15. ikävuodesta kuolinpäivään, elossa olevien perillisten todistukset, mahdollisten edesmenneiden perillisten sukuselvitykset, lesken tiedot avioliiton ajalta sekä testamentinsaajien todistukset. Pankki ei anna hoitaa vainajan tiliasioita ennen kuin tämä kokonaisuus on kasassa.
Ulkomailla asuminen lisää odotusaikaa. Ruotsista todistukset tilataan Skatteverketistä tai Riksarkivetista, Tanskasta vastaavista viranomaisista. Käsittelyajat vaihtelevat, mutta viikkoja kannattaa varata.
Yllä linkattiin artikkeli aiheesta, tässä toinen näkökulma: https://sukuselvitys.fi/fi/artikkelit/dvv-evl-kansallisarkisto-mista-tilataan.html- Anonyymi00005
Kerroppa tarkkaan se laki joka vaatii sukuselvityksen, kun en millään ilveellä löydä vaatimusta perintökaaresta.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Kerroppa tarkkaan se laki joka vaatii sukuselvityksen, kun en millään ilveellä löydä vaatimusta perintökaaresta.
Mä luulen, että kyseessä on tämä lainkohta:
https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/1965/40#chp_20__sec_3
"Perukirjassa on mainittava toimituksen aika ja paikka, vainajan täydellinen nimi, ammatti ja kotipaikka sekä syntymä- ja kuolinpäivä, osakkaiden ja muiden 2 §:n 2 momentissa tarkoitettujen henkilöiden nimet ja kotipaikat sekä lisäksi ilmoitettava alaikäisten osalta myös heidän syntymäpäivänsä ja perillisten kohdalta, miten he ovat vainajalle sukua. Perillinen on mainittava, vaikka hänelle ei tulisi mitään pesän omaisuudesta. Jollei jotakin edellä mainittua seikkaa voida ilmoittaa, on siitä ja sen syystä tehtävä merkintä perukirjaan."
Joskus myös OikeusGuru-palvelu voi auttaa tällaisissa kysymyksissä: https://oikeusguru.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231014- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha583855- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 68641
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627