Decon myötä Chelsealla noita hyökkääviä keskikenttiä riittää, ja ilmeisesti joko Ballack tai Lampard on lähdössä. Ainakin tuo Interiltä tullut vajaan 10 milj.e tarjous Lampardista täysin naurettava. Ronaldinhostaki joutui maksamaan 20milj. :) Mielestäni olisi jopa Englannin maajoukkueellekin eduksi jos Lampard lähtis, ei voi olla paras mahdollinen tilanne että lähes jokainen avauksen mies pelaa valioliigassa...
kuka lähtee?
3
570
Vastaukset
- Wanha futaaja
Minusta nuo nykyiset siirtosummat pikemminkin vetävät surulliseksi kuin naurattavat. Lampardinkin tapauksessa. Toki ymmärrän mitä tarkoitit, tuskinpa Ronaldinho nykykunnossaan kahta Lampardia vastaa.
Maajoukkueeseen tuskin Frank L:n tekemisillä enää, tulevia arvokisoja silmääläpitäen, on suurtakaan merkitystä. Hän on jo nyt 30:n paremmalla puolella ja seuraavissa kisoissa parin vuoden päästä jo uransa ehtoopuolella mitä suurimmalla todennäköisyydellä. Maajoukkue tarvitsisi uutta verta kipeästi. Nykyiset miehet ovat jo osaamisensa näyttäneet. 2006 MM-kisat olivat suuri fiasko ja 2008 EM-kisoihin he eivät edes päässeet mukaan. Onhan toki Rooney ja pari muuta, jonka ympärille uutta maajoukkuetta voi rakentaa. Mutta, lisää nuoria tarvitaan.
Voisi kyllä olla mielenkiintoista saada muutama brittipelaaja muihinkin sarjoihin kuin Valioliigaan. Varsinkin nuoria ja lupaavia pelaajia. Valioliigassa kun nuorten lupausten nykyisellään on todella vaikea päästä pelaaviin kokoonpanoihin. Ja vaihtopenkillä kehitys pysähtyy.
Kilpailu tosin on joka puolella armotonta. Nykyään kun iso osa superlupauksista tulee Afrikasta. Ja Etelä-Amerikasta virtaa (perinteisesti) koko ajan uusia lupauksia Manner-Euroopan sarjoihin.- mnoble89
Summat toki objektiivisesti tarkasteltuina hurjia, mutta markkinat määräävät, ja niin kauan kuin rahaa lajin ympärillä pyörii niin eivät siirtosummat yms. ainakaan pienene. Eiköhän tähänkin lyödä uudet pohjat Ronaldon siirtyessä kauden päätteeksi Realiin :)
Englannin maajoukkue pääosin kokenut, mutta uskoisin kyllä ainakin Gerrardin ja Joe Colen pelaavan vielä useatkin arvokisat hyvällä tasolla. Ja hyviä nuoria löytyy perinteisesti englanniltakin, voisi mainita ainakin nimet Richards, Bentley, Rooney, Walcott, eikä maalivahti Carsonkaan niin huono ole kuin tuo viimeinen karsintapeli ehkä antoi ymmärtää...
Olen kuullut syyksi englannin huonoihin arvokisaesityksiin mainittavan valioliigan pelitavan. Siellä peli perustuu suurelta osiin vauhtiin ja voimaan, mikä ei ole arvokisojen todellisuutta. Eipä tuosta englantilaisten pelaajien levittäytymisestä ainakaan haittaa olisi.
- houbi
Kenenkään eikä minkään pitäisi maksaa yhtään mitään.Kaiken,painotan KAIKEN pitäisi olla ilmaista tässä maailmassa.Kun ihmisellä on vain yksi elämä tällä pienellä planeetalla.Raha kokonaan pois,se on kansakunnan pahin syöpä.Jos se on kerta ihmisen keksimä niin miksei sitä voisi yhtä hyvin poistaakin?Vihaan ihmisiä jotka arvostavat rahaa,se on samanlainen asia kuin toivoisi läheiselleen kuolemanvakavaa tautia.Ihminen joka valittaa,hymyilee,nauraa,kiroilee tai sylkee on RUMA.Ihminen joka ei tee mitään noista edellämainituista on KAUNIS.Piste.Frank Lampard on ruma koska hän sylkee.Chelseassa pelaava Alex#33 on kaunein miespuolinen henkilö kautta ihmishistorian,ihmettelen että Ricardo Carvalho vie häneltä pelipaikan.Chelsean sijoitus tulee olemaan tällä kaudella Valioliigassa 2. ja Mestareiden Liigan lohkovaiheessa he sijoittuvat kolmanneksi ja joutavat Uefa Cupiin jossa tulee seinä vastaan puolivälierissä.Luiz Felipe Scolari on nero valmentajana.Kiitos Blue is the Colour Football is the Game. P.S. Zenit Pietari voittaa tulevan kauden Mestareiden Liigan ja AC Milan Uefa Cupin.Kuvittele kaikki ihmiset eläisivät elämää rauhassa.Rasismin vastainen sanoma : Maailma Rahattomaksi ja Sodattomaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4422936Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys202546Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372225- 1251991
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2491639Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081284Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861240Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71235Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511223Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281198