Totuus esille

Katso internetosoite: www.promerit.net

Asia aletaan noteerata.
Suomeen saatava poliisia valvova elin -> keskusteluun

Keskusrikospoliisin huumeyksiköllä on kassakaappi, josta Supon lailla ei oteta nimilistoja esille, vaikka asia olisi yhtä tärkeä kuin niin sanotun Tiitisen listan Stasi-jupakassa.

Keskusrikospoliisilla on oma "Tiitisen lista, joka koskee huumerikostutkintaa Suomessa"
17.07.2008 08:10
Keskusrikospoliisin huumeyksiköllä on kassakaappi, josta Supon lailla ei oteta nimilistoja esille, vaikka asia olisi yhtä tärkeä kuin niin sanotun Tiitisen listan Stasi-jupakassa.

Kyse on keskusrikospoliisin huumeyksikön kassakaapista. Poliisin toimia tutkivalla kihlakunnansyyttäjällä oli kotietsinlupa keskusrikospoliisiin tiloihin. Lupa sisälsi oikeuden katsoa kaappiin, joka sisälsi muun muassa poliisin peite- ja valeostotoiminnan yhdysmiehet.

Viime hetkellä kihlakunnansyyttäjä perui eikä penkonut sinetöityä kassakaappia, vaikka nimilista olisi voinut selvittää, oliko peitetoimintaa

Nyt syyttäjänkin toimista on tehty tutkintapyyntö.

Eduskunnan oikeusasiamiehen erään ratkaisun perusteella poliisin vaitiolo esitutkinnassa on niin tärkeä asia, että sen murtamisyritykset ovat pääsääntöisesti luvattomia. Tulkintaa on hiljattain vahvistettu sisäministerin antamilla ohjeilla. Lisäksi asia määritellään peitetoiminnan osalta poliisilaissa.

Vain krp:n erikoiskoulutetut henkilöt saavat Suomessa toimia huumekaupan valeostostoiminnassa.

Asiasta tarkemmin 17.7.2008 Ilta-Sanomissa.

joka koskee vakavaa huumerikostutkintaa Suomessa.

Otteita Ilta-Sanomasta:

"Tähän keskusrikospoliisin harmaaseen kassakaappiin ei saa kurkistaa edes sellainen tutkinnanjohtaja, joka tutkii poliisien mahdollisia virkarikoksia".

Vantaan ja KRP:n sektorin tutkinnanjohtajana on ollut kihlakunnansyyttäjä Marianna Suni. Kuulustelut jutussa oli pääosin jo tehty, kun Suni halusi yllättäen kurkistaa KRP:n salaiseen kassakaappiin. Poliisi itse sinetöi kassakaapin, jotta sen sisältöä ei päästäisi etukäteen peukaloimaan. Sunia odotettiin kaapin luo, mutta yllättäen viime hetkellä hän perui tulonsa. Kaappiin kurkistaminen olisi voinut käynnistää rikostutkinnan poliisijohtajia vastaan.
9329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Näin kertoi ylen MOT jo vuonna 1999. Mikä onkaan huumausaine busineksen tilanne tänäpäivänä? Tämä viesti pitää sisällään kaksi kirjoitusta, melkoinen sattuma asialle!

Julkaisemme käsikirjoituksesta työversion.
Nieminen: Huumeidenkäyttäjien määrä, huumeidenkauppiaiden määrä, huumerikosten määrä - kaikki on noussut.
Salminen: Se on selvä seuraus yhteiskunnan yleisestä huumetilanteesta. Sen mukaan kun meillä päihteidenkäyttö lisääntyy saman tien se heijastuu vankien tilanteeseen.
Helatorstai Helsingin keskusvankilassa Sörkassa. Vanginvartijoiden ja vankeinhoidon viranomaisten erikoiskoulutettu iskuryhmä ratsaa poliisin kanssa yhtä Suomen kovamaineisinta vankilaa. Tarkoin etukäteen salatulla yllätysiskulla etsitään huumeita, kännyköitä, puhelinkortteja muita kiellettyjä tavaroita Sörkan suljetulta osastolta.
Pyhäpäivän ratsia on kamppailua suomalaista huumeongelmaa vastaan. Mitä pahemmaksi salakuljetus, kauppa ja käyttö ovat yhteiskunnassa tulleet, sen vaikeammaksi on käynyt tilanne vankiloissa. Pelkät vankiloiden omat tarkastukset ja toimet eivät riitä, tarvitaan yhä tiukempia ja yllätyksellisempää keinoja. Viime vuonna ryhmä iski 28 kertaa 21 laitokseen.

http://www.yle.fi/mot/170599/kasis.htm



Asia koskee Etelä-Italialaisen huumekartelli, nimeltä "Calabrian Nranghetan" maksamia miljoona korvauksia viidelle Suomalaiselle virkaa tekevälle poliisijohtajalle vuosina, 1999-2007,jonka aikana jättimäinen huumausaineiden tuonti suomeen mahdollistettiin.
Etelä-Italiassa toimivan maailmanlaajuisen huumekartellin vuotuinen rahanvaihto on yli 45 miljardia euroa, pelkästään huumausaineiden myynnistä kertova summa kohoaa yli 26 miljardiin euroon vuositasolla. Nrangheta on maailman johtavin huumekartelli maailmassa, jonka sotilaallinen ja taloudellinen voima on aivan omassa luokassaan.Nrangheta kuulostaa hyvin kaukaiselta täältä Suomesta käsin ajateltuna, mutta kyseinen huumekartelli toimii yhtälailla kotonaan, niin Englannissa, Ruotsissa kuin täällä Suomessakin. Sen lonkerot ulottuvat kaikkialle maailmaan. MM. 45 min ohjelma toi hyvin näyttävän esityksen aiheesta viime lokakuussa 07, nimellä "Italian mafian pitkät kourat", siis sanan varsinaisessa merkityksessä.

MM. Huumeryhmän päälikkö Jari Aarnio on useaan otteeseen sanonut, että jossakin on jokin taho joka haluaa hänet syrjään huumeryhmän tutkinnasta.MM. Huomenta Suomi ohjelmassa Lauri Karhuvaara teki hyvän kysymyksen? Onko huumausaideiden salakuljetusreitit muuttuneet vuosikymmenten aikana? Aarnio vastasi, että eivät ole, ja kaikki reitit ovat hyvin tarkasti tutkivan huumeryhmän tiedossa.
80-luvulla liikuttiin kymmenissä kiloissa.
90-luvulla liikuttiin sadoissa kiloissa.
2000-luvulla liikutaan jo tonneissa.

Jari Aarnio toi juuri näillä sanoilla Suomen huumausainetilanteen faktoja esille. Samaan aikaan huumeryhmän toimintaa on kyseisinä aikoina kehitetty ja vuosikymmenten saatossa resursseja lisätty, joten tilanteen pitäisi olla jokseenkin hallussa, nyt on käynyt päinvastoin. Tämä ei ole mahdollista ilman laajamittaista korruptiota. Etenkin kun kysymyksessä on niinkin valvottu maa kuin Suomi.

Äänestä

Suomeen.
Nyt on jo pakko sanoa, että paikat alkavat liitoksista jo revetä.
Ihan toden totta, se mikä on tapahtunut hiihtoliiton ylimmässä johdossa voi tapahtua poliisijohdossakin, ei siinä sinänsä ihmeellistä ole.

Asiaa ei paranna yhtään lausahdus:

Se mitä isot poliisijohtajat edellä, sitä pienemmät perässä"

Äänestä
  • huumeongelma pahenee mikäli asiat ovat todella näin. Siinä tapauksessahan todennäköisesti mennään sitä samaa kaavaa kuin muidenkin salattujen listojen kanssa. Julkaisemista haetaan vuosikausia eri oikeusasteissa. Julkaistaan ei julkaista, kuin päivänkakkaroista rakastaa ei rakasta.
    Herää kysymys miksi näin salaperäistä?

    Erään tuttuni lapsi kuoli 80-luvulla vain 16-vuotiaana huumeiden yliannostukseen ja siinä perheessä ei suru ota laantuakseen...

    Äänestä

  • aikaa palaa ja kirjoitti:

    huumeongelma pahenee mikäli asiat ovat todella näin. Siinä tapauksessahan todennäköisesti mennään sitä samaa kaavaa kuin muidenkin salattujen listojen kanssa. Julkaisemista haetaan vuosikausia eri oikeusasteissa. Julkaistaan ei julkaista, kuin päivänkakkaroista rakastaa ei rakasta.
    Herää kysymys miksi näin salaperäistä?

    Erään tuttuni lapsi kuoli 80-luvulla vain 16-vuotiaana huumeiden yliannostukseen ja siinä perheessä ei suru ota laantuakseen...

    Tämä kaikki on tiedetty jatkuneen koko 2000 luvun, niin mitähän sitä on sitten koko -90 luvulla tapahtunut?
    Supon ex-johtajahan on ollut merkittävässä asemassa aivan 90 luvun alkutaipaleelta lähtien,Salmisen tapausta en nyt muista heti..Mutta, mutta..

    Supon ex-johtajahan,(Seppo Nevala) painostettiin eroamaan.Eläkepäätös tuli alta aikayksikön, vaikka mies vannoi olevansa elämänsä kunnossa. Sama tilanne oli Salmisen kohdalla.

    Liian paljon outoja, sekä kansalaisilta, että toimittajilta salattuja asioita..

    Äänestä

  • asiat enää voi olla kirjoitti:

    Tämä kaikki on tiedetty jatkuneen koko 2000 luvun, niin mitähän sitä on sitten koko -90 luvulla tapahtunut?
    Supon ex-johtajahan on ollut merkittävässä asemassa aivan 90 luvun alkutaipaleelta lähtien,Salmisen tapausta en nyt muista heti..Mutta, mutta..

    Supon ex-johtajahan,(Seppo Nevala) painostettiin eroamaan.Eläkepäätös tuli alta aikayksikön, vaikka mies vannoi olevansa elämänsä kunnossa. Sama tilanne oli Salmisen kohdalla.

    Liian paljon outoja, sekä kansalaisilta, että toimittajilta salattuja asioita..

    että tähän samaan lopputulokseen olisi päästy ilman järjestätyneen/huumausainerikollisuuden torjuntayksikköäkin.
    Ovatpa vielä mahdollistaneet tämän huumausaineiden tuonnin maahamme.kaiken lisäksi valtio on maksanut heille lakisääteisen palkankin, jossa eläkemaksut mukana.

    Miten tämä Suomessa voi olla mahdollista?

    Olen itsekkin huomannut että missään muualla maassa poliisia ei ole tarvinnut pelätä niin paljon kuin Suomessa. Ovat esim.sakotustilanteissa olleet erittäin röyhkeitä.

    Onko muilla samoja kokemuksia?

    Äänestä

salailusta ynnä muista poliisihallinnon rikoksista on tullut jo maantapa, siis se on jo juurtunut niin syvälle poliisijärjestelmän rakenteisiin.

Tämän kitkemin ei onnistu kuin vaihtamalla koko poliisin keskijohto. Kyllä se vaan näin on.
Jos poliisi syylistyy rikoksiin, niin sen tulisi saada potkut ihan kuin muissakin ammateissa ja viroissa. En ymmärrä lainkaan tilannetta jossa poliisi on tehnyt vaikka mitä ja virka säilyy??

Äänestä

Niin, kun tämän kaiken tiedetään tapahtuneen vuosien 1999-2007 välisenä aikana, niin onko mahdollista niiden ihmisten kohdalla, joiden tutkinnat/tuomiot ajoittuivat kyseisten vuosien kohdalle vaatia uutta tutkintaa/oikeuskäsittelyä?

Oman oikeustajuni mukaan mitään muutakaan tutkintaa/oikeuskäsittelyä ei voi Suomessa aloittaa näin vakavan tilanteen ollessa päällä.?

Perustuuko tämä salailu myös siihen tosiasiaan, että se on pakko poliisihallinnon puolelta tehdä, koska yhteiskuntamme resurssit eivät riittäisi näin valtavaan uudelleen järjestelyihin?

Perustelut ovat sinänsä ihan oikeutetut

Äänestä
  • Jere Karalahden tapaus, josta tehtiin melkoinen mediasirkus, vaikka mies ei sinänsä ollut huumeiden kanssa missään tekemisissä.Ja ne syytteetkin koskivat vain muutamien grammojen rahoitusta, joka hyvin hämärän peitossa sekin.

    Onkohan mahdollista, että Karalahdesta tehtiin uhri/syntipukki, jotta huomioon kiinnittyisi pois todellisesta vaarasta/uhasta.

    Karalahtihan on persoona joka sopii persoonallisuutensa vuoksi hyvin syntipukin rooliin..Tämän kai poliisijohtajatkin olivat huomanneet?

    Enkä ole ainut joka näitä asioita on miettinyt

    Äänestä

  • jääkiekkoilija2 kirjoitti:

    Jere Karalahden tapaus, josta tehtiin melkoinen mediasirkus, vaikka mies ei sinänsä ollut huumeiden kanssa missään tekemisissä.Ja ne syytteetkin koskivat vain muutamien grammojen rahoitusta, joka hyvin hämärän peitossa sekin.

    Onkohan mahdollista, että Karalahdesta tehtiin uhri/syntipukki, jotta huomioon kiinnittyisi pois todellisesta vaarasta/uhasta.

    Karalahtihan on persoona joka sopii persoonallisuutensa vuoksi hyvin syntipukin rooliin..Tämän kai poliisijohtajatkin olivat huomanneet?

    Enkä ole ainut joka näitä asioita on miettinyt

    pienen pientä kulkijaa.
    Yhtään kommenttia ei ole tullut viranomaisten taholta tämän jutun yhteydessä. Poliitikot ovat yleensä laskeneet että kolmessa kuukaudessa kansalaiset unohtavat. Se pitää varmaankin paikkaansa monin osin. Aika jännä tilanne, aamun uutinen, kaikkien aikojen suurimman huumetakavarikon paljastaminen ei ole kääntänyt katseita muualle ainakaan tällä palstalla. Toki, arvostan Helsingin huumeyksikön työtä ja hienoa että tämäkin selvisi vaikka ennen joulua oli hirvittävät kohinat siellä. Miksi? Sitä emme tiedä, mutta jokainen täyspäinen ymmärtää että jos samaan aikaan sairastuu noin monta tutkijaa yhtä-aikaa niin sillä täytyy olla syvällisempiä merkityksiä.

    Bisneksistä, laillisista sellaista minulla on kokemuksia ja aina liiketoiminnassa tulee hävikkiä, kuten aamun uutiset kertoivat.
    BTV Pitääkö edelleen paikkaansa se, että poliisi saa vain noin 5-10% markkinoille tulevista huumeista pois?

    Vaikuttaa osin siltä kuin kyse olisi kulisseissa riehuvasta valtapelistä ja siinä pelissa pelataan kovilla panoksilla, ihmishengillä ja elämällä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljastukset tulossa kirjoitti:

Katso internetosoite: www.promerit.net

Asia aletaan noteerata.
Suomeen saatava poliisia valvova elin -> keskusteluun

Keskusrikospoliisin huumeyksiköllä on kassakaappi, josta Supon lailla ei oteta nimilistoja esille, vaikka asia olisi yhtä tärkeä kuin niin sanotun Tiitisen listan Stasi-jupakassa.

Keskusrikospoliisilla on oma "Tiitisen lista, joka koskee huumerikostutkintaa Suomessa"
17.07.2008 08:10
Keskusrikospoliisin huumeyksiköllä on kassakaappi, josta Supon lailla ei oteta nimilistoja esille, vaikka asia olisi yhtä tärkeä kuin niin sanotun Tiitisen listan Stasi-jupakassa.

Kyse on keskusrikospoliisin huumeyksikön kassakaapista. Poliisin toimia tutkivalla kihlakunnansyyttäjällä oli kotietsinlupa keskusrikospoliisiin tiloihin. Lupa sisälsi oikeuden katsoa kaappiin, joka sisälsi muun muassa poliisin peite- ja valeostotoiminnan yhdysmiehet.

Viime hetkellä kihlakunnansyyttäjä perui eikä penkonut sinetöityä kassakaappia, vaikka nimilista olisi voinut selvittää, oliko peitetoimintaa

Nyt syyttäjänkin toimista on tehty tutkintapyyntö.

Eduskunnan oikeusasiamiehen erään ratkaisun perusteella poliisin vaitiolo esitutkinnassa on niin tärkeä asia, että sen murtamisyritykset ovat pääsääntöisesti luvattomia. Tulkintaa on hiljattain vahvistettu sisäministerin antamilla ohjeilla. Lisäksi asia määritellään peitetoiminnan osalta poliisilaissa.

Vain krp:n erikoiskoulutetut henkilöt saavat Suomessa toimia huumekaupan valeostostoiminnassa.

Asiasta tarkemmin 17.7.2008 Ilta-Sanomissa.

joka koskee vakavaa huumerikostutkintaa Suomessa.

Otteita Ilta-Sanomasta:

"Tähän keskusrikospoliisin harmaaseen kassakaappiin ei saa kurkistaa edes sellainen tutkinnanjohtaja, joka tutkii poliisien mahdollisia virkarikoksia".

Vantaan ja KRP:n sektorin tutkinnanjohtajana on ollut kihlakunnansyyttäjä Marianna Suni. Kuulustelut jutussa oli pääosin jo tehty, kun Suni halusi yllättäen kurkistaa KRP:n salaiseen kassakaappiin. Poliisi itse sinetöi kassakaapin, jotta sen sisältöä ei päästäisi etukäteen peukaloimaan. Sunia odotettiin kaapin luo, mutta yllättäen viime hetkellä hän perui tulonsa. Kaappiin kurkistaminen olisi voinut käynnistää rikostutkinnan poliisijohtajia vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu