Onko teillä

uudelleen rakentamisesta?
Toinen rintani poistettiin vuosi sitten ja tarkoitus on viimeistään vuoden kuluttua tulla taas kaksi rintaiseksi
Jos vatsan poimuista (riittääkö hoikalla ?)vai miten teille?Millainen lopputulos?
Kertokaa kokemuksestanne.
4288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulle rakennettiin uusi rinta vatsan kielekkeestä. Olin itsekin hoikassa kunnossa, joten olin kolmen kuukauden lihotuskuurilla ennen leikkausta. Jos alkuperäiset rinnat ovat kovin suuret, toista rintaa voidaan pienentää samassa leikkauksessa.

Leikkaus kannattaa ehdottomsti: ihan toista kuin proteesin käyttö.

Äänestä
  • Minulta poistettiin viime kesänä rinta ja uuden rakentaminen on suunnitelmissa. Ensi kuussa menen syöpäpolille ja ilmeisestikin saan lähetteen plastiikkakirurgille. Koska sinulle LPolku leikkaus on tehty ja koska rinnanpoisto oli? Kuinka pitkä sairausloma oli leikkauksen jälkeen? En tiedä olenko ihan väärässä mutta oletan että minulle laitetaan silikoonia ja kyljestä vedetään nahkaa ja vähän rasvaakin pyritään löytämään. Joku nyt varmasti nauraa minulle mutta siksi kysynkin kun en tiedä. Olen suht normaalipainoinen, 2-3 kiloa saisin omasta mielestäni laihduttaa. Olen kuitenkin suht isorintainen ja toista rintaa joudutaan pienentämään, sen tiedon olen jo lääkäriltä saanut.

    Äänestä

  • kiinnostaa.... kirjoitti:

    Minulta poistettiin viime kesänä rinta ja uuden rakentaminen on suunnitelmissa. Ensi kuussa menen syöpäpolille ja ilmeisestikin saan lähetteen plastiikkakirurgille. Koska sinulle LPolku leikkaus on tehty ja koska rinnanpoisto oli? Kuinka pitkä sairausloma oli leikkauksen jälkeen? En tiedä olenko ihan väärässä mutta oletan että minulle laitetaan silikoonia ja kyljestä vedetään nahkaa ja vähän rasvaakin pyritään löytämään. Joku nyt varmasti nauraa minulle mutta siksi kysynkin kun en tiedä. Olen suht normaalipainoinen, 2-3 kiloa saisin omasta mielestäni laihduttaa. Olen kuitenkin suht isorintainen ja toista rintaa joudutaan pienentämään, sen tiedon olen jo lääkäriltä saanut.

    Minulle tehtiin rekonstruktio jo 1996, rinta oli poistettu noin 3 kk aiemmin.

    Tietääkseni rinnan Tram-rekonstruktioleikkauksissa ei juuri silikonia käytetä. Leikkaus tehdään poikittain alavatsaan (minulle tehtiin vanhaan keisarileikkausarpeen). Toinen suora vatsalihas taitetaan ylös ristikkäin rintalihaksen päälle ja viimeistely tehdään vatsan rasvakudoksella.

    Nänni rakennetaan nivustaipeen ihosta kun uusi rinta on suunnilleen parantunut. Jotkut lääkärit tekevät nännipihan tatuoimalla, mutta lopputulos on ehdottomasti parempi kun käytetään ihosiirrettä.

    Jos sinulle tehdään selästä otettava LD-rekonstruktio, joudutaan todennäköisesti asettamaan myös silikonia uuteen rintaan.

    Sairausloman pituutta en muista, tästä on jo niin kauan aikaa - kuutisen viikkoa taisi olla, leikkaus oli iso ja kesti noin 6 tuntia.

    Täällä vähän lisää tietoa: http://www.hus.fi/default.asp?path=1,32,660,548,553,694,4334

    Äänestä

tästä aiheesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemusta rinnan kirjoitti:

uudelleen rakentamisesta?
Toinen rintani poistettiin vuosi sitten ja tarkoitus on viimeistään vuoden kuluttua tulla taas kaksi rintaiseksi
Jos vatsan poimuista (riittääkö hoikalla ?)vai miten teille?Millainen lopputulos?
Kertokaa kokemuksestanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu