Perheen kanssa suunnitellaan mahdollista joulun viettoa kauniilla Maltan saarella. Itse käväisin siellä jonkin aikaa sitten kesällä ja ihastuin.
Tietävätkö todelliset konkarit lomakeleistä Maltalla ja minkälainen olisi turistin joulu saarella?
Joulu Maltalla?
vilukissanainen
1
1163
Vastaukset
- Ave69
Olen asunut Maltalla reilut pari vuotta. Joulu on rauhallista aikaa, katolisena maana uskonto näkyy pyhinä selvästi katukuvassa. Päivät ovat suomalaisittain lämpimät, lähemmäs parikymmentä astetta, joskus enemmänkin. Rajuja ukkosmyrskyjä ja scirocco tuulien mukanaan tuomia hiekkasateita Saharasta kuitenkin aika yleisesti. Sateet ovat kyllä lyhytaikaisia, joten ei se suomalaisen lomanviettoa haittaa. Muista, että yöt voi olla koleita, joten hotellissa on oltava lämmitys! (ei aina välttämättä halvimmissa ole vakiona).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994850Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1383099Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543042Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn331590Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271272- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.141057Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781031Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais521019Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001