Homeopatia ja lapsettomuus

kellään kokemuksia?

Onko kenelläkään kokemusta lapsettomuuden hoidosta homeopatialla?

Suomi24:n lapsettomuus -palstalla on keskustelua aiheesta...

6

2003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se kuulemma

      ihan mihin vaan, niin mikseipä sitten lapsettomuuteenkin. Tässä homeopatiassa on niinkuin similia periaate, eli samanlainen parantaa samanlaisen.Eli jos jokin myrkky tekee naisen lapsettomaksi, niin sama myrkky mutta valtavan paljon laimennettuna pitäisi tehdä nainen hedelmälliseksi ja vielä enemmän laimennettuna pitäisi jo hedelmöittää naisen. Toimii se, siitä ei ole epäilystäkään. Tällä palstalla monien ystävien kummin kaimojen tuttavat ovat saaneet esimerkiksi nuhaansa avun homeopatiasta.

      • medialukutaitoa
        ja toimii kirjoitti:

        http://www.dailymail.co.uk/health/article-133564/Complementary-therapies-help-boost-fertility.html

        http://www.associatedcontent.com/article/459555/homeopathy_for_infertility_in_new_york.html

        www.amcofh.org/documents/HomeopathyInfertilityResearch.pdf

        Hih, toimii näköjään oikeillakin sonneilla ;)
        http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6WXX-4MTJGVV-C&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=e4efa13ae4e865a12ff00378a28b514a

        vaaditaan, ettei ihan mikä tahansa höpinä mene läpi.

        "Scientific evidence shows that a range of alternative therapies from acupuncture and homeopathy to nutrition and hypnotherapy can help boost fertility."

        Mitkä tieteelliset todisteet tästä kertovat?

        "A German clinical trial showed twice as many women taking daily doses of the herb agnus castus fell pregnant compared to those not taking the drug."

        Ei paljoa auta tieteellisen tutkimuksen selvittämisessä tuollainen tieto.

        "Practitioners claim homeopathy can help women with a variety of fertility problems from blocked tubes and endometriosis to polycystic ovarian syndrome (PCOS)."

        Eli homeopaattiset valmisteet ovat samaa luokkaa kuin miehille miljoonissa ja taas miljoonissa spämmiviesteissä mainostetut peniksen kehittämistabletit. Totuus on tietenkin se, että että penistä kehittäviä tabletteja ei ole olemassa, ja elimistön sisällä ei myöskään mikään tabletti aukaise yhtään mitään tiehyitä jos ne ovat tukossa.

        "Zita West, midwife to actress Kate Winslet, says although complementary therapies are not necessarily a cure for infertility, they can help encourage conception by bringing the body back into balance."

        Lukekaas tämä tarkkaan: "are not necessarily a cure for infertility"!!!!

        Suomeksi tuon ensimmäisen linkin viesti on seuraava.

        Olet hedelmällinen, sinulla on kuitenkin elämässäsi kiire, etkä ehdi naimaan. Homeopaattiset valmisteet auttavat sinua saamaan aikaa itsellesi, jolloin pääset naimaan ja mahdollisesti sen seurauksena hedelmöittymään.

        Ellet ole hedelmällinen, homeopaattiset valmisteet eivät välttämättä auta lainkaan, mutta "ehkä".



        Toisen linkin viesti on niin järjetöntä homeopatian puolustamista, että vain aivokääpiöt pystyvät siihen uskomaan.

        Aluksi puoliväliin saakka kerrotaan pelkästään siitä kuinka hedelmöittymisongelmista kärsivät haluavat ensiksi kokeilla homeopatiaa ennenkuin sen riittämättömyyden vuoksi jatkavat tehokkaampia hoitoja lääketieteen parissa.

        Kyseiset kommentit eivät puolusta homeopatiaa ja homeopatian tehottomuutta.

        Seuraavaksi esitetään ainesosia joilla pitäisi saada helpotusta hedelmättömyyteen.

        Kyseessä ei ole kuitenkaan mikään hedelmättömyyden hoito, vaan jälleen, pelkän ajan tarjoaminen niille ihmisille jotka ovat hedelmällisiä, mutta joilla on liikaa kiirettä ja stressiä sille että sperma vietäisiin emättimeen.

        Listan voi jokainen käydä läpi ja miettiä sitten mikä niistä ainesosista oikein vaikuttaisi siihen fyysiseen hedelmättömyyteen joka on se vaikein syy sille että lapsia ei tule.

        Sonnien hedelmällisyydestä on viimeisen linkin mukaan näyttöä, mutta siinä ei selitetty mitä muuta sonnille oli tehty ja mikä oli hedelmättömyyden syy, joten informaatiosisältöä viestissä ei ole.


    • haluasin

      kuulla mahdollisista kokemuksista. Oletko saanut avun klassisesta homeaopatiasta lapsettomuuteen? Eikö löydy tarinoita? Jos jollain on kokemusta, kertoisitko mikä oli lapsettomuuden syy ja miten sait avun? Kiitos;)

      • Anonyymi

        Hei. Lapsettomuutta n. 2v, mitään vikaa ei ole löytynyt ja kaikki konstit kokeiltu. Inssi+oi x 1 takana.
        Homeopaatin kanssa matka aloitettiin 2-3kk sitten.
        Mm. Pahat kuukautiskivut ja ovulaatiokivut (joista kärsinyt koko elämän 11-vuotiaasta asti. Nyt 33v) ovat kadonneet ihan kokonaan. Mieli tasaantunut, ennen heitteli kierron mukaan. Samoin kaikki muutkin pms-oireet kokonaan poissa. 😊 innolla odotan seuraavaa seurantakäyntiä ja jatkosuunnitelmaa.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2256
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      228
      2014
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1281
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1099
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      963
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe