Olen 15 tyttö, ja haluaisin joskus tulevaisuudessa ottaa rotikan. Ja uskon, että kykenen siitä kunnon kansalaisen kasvattamaan. Olen käynyt 4h-dogsitter kurssin, jossa ihan suullisesti sain koirakoulutus neuvoja ja olen joka toisen koirakirjan lukenut, joten tiedän koirista ja rotikoista tarpeeksi.Mutta "pelottaa", että jokin menee pieleen, ja koira käyttäytyisi jotenkin ongelmallisesti ja se leimataan vaaralliseksi hulluksi ja minut vastuuttomaksi omistajaksi, joka olisi ottanut koiran vain egon jatkeeksi, vaikka en tekisi niin ikinä. Ottaisin rottweilerin ensisijaisesti seurakoiraksi, jonka kanssa harrastelisin sen kanssa vaikka 1-2 kertaa viikossa jotain koiran ja minun mielestä mukavaa koiralajia. (
Sopiiko teidän mielestänne minulle rotikka?
8
1092
Vastaukset
- dopperweiler
Sulla on hyvät ja terveet ajatukset koiran omaistamisesta. Selkeästi tiedät miten iso vastuu koiran mukana tulee. Rotikka on erittäin hyvä harrastus koira, siis todella. Turhaa sinä pelkäät koiran ottamista. Muista vaan se että et inhimillistä koiraa liikaa, koira on koira aina!
- varokaa murhaajakoiria!
hyvät lähtökohdat niin kauan, kunnes naapurin genitaalialueet saavat kyytiä ja on piikin uhka
- dopperweiler
varokaa murhaajakoiria! kirjoitti:
hyvät lähtökohdat niin kauan, kunnes naapurin genitaalialueet saavat kyytiä ja on piikin uhka
Oletko kenties vähän vähemmän älykkäämpi ihminen kuin muut? Oliko tässä keskustelussa kyse juuri tuosta mitä kirjoitit? Oletko TÄYSI juntti?
Miten voit yleistää yhden (1) lehden juttuja tietystä rodusta. Mistä olet varma että juuri tämän tytön koira tulee hyökkäämään... Herran jumala tätä yleistyksen määrää. Suomessa on 600 000 koira ja jos niistä yksi on puraissut ihmistä niin siun mielestä kaikki koirat puree vai? Koiran puraisuja tapahtuu varmaan päivittäin samoin kuin kissan, rotan, käärmeen, hevosen, lehmän, ihmisen ym. Niissä ei vaan ole uutisarvoa iltalehden mittakaavalla. Sitten jos pureva rotu on joku isoista roduista uutisoidaan heti. Tuulipukukansa uskoo kaiken mitä lehdessä lukee "onhan se totta kun se lehdessä luki". Iltalehti on ollut ennenkin suuri piirteinen uutisoidessaan näitä "koira hyökkäyksiä". Eikö sinua ihmetytä se että missään muussa lehdessä ei ole viimeisen vuoden aikana uutisoitu yhtä paljon ja isoilla otsikoilla (korjaukset seuraavana päivänä todella pienellä) koira hyökkyksiä kuin iltalehdessä? Hysteria tuntuu myyvän hyvin. - varokaa, sillä on murhaajak...
dopperweiler kirjoitti:
Oletko kenties vähän vähemmän älykkäämpi ihminen kuin muut? Oliko tässä keskustelussa kyse juuri tuosta mitä kirjoitit? Oletko TÄYSI juntti?
Miten voit yleistää yhden (1) lehden juttuja tietystä rodusta. Mistä olet varma että juuri tämän tytön koira tulee hyökkäämään... Herran jumala tätä yleistyksen määrää. Suomessa on 600 000 koira ja jos niistä yksi on puraissut ihmistä niin siun mielestä kaikki koirat puree vai? Koiran puraisuja tapahtuu varmaan päivittäin samoin kuin kissan, rotan, käärmeen, hevosen, lehmän, ihmisen ym. Niissä ei vaan ole uutisarvoa iltalehden mittakaavalla. Sitten jos pureva rotu on joku isoista roduista uutisoidaan heti. Tuulipukukansa uskoo kaiken mitä lehdessä lukee "onhan se totta kun se lehdessä luki". Iltalehti on ollut ennenkin suuri piirteinen uutisoidessaan näitä "koira hyökkäyksiä". Eikö sinua ihmetytä se että missään muussa lehdessä ei ole viimeisen vuoden aikana uutisoitu yhtä paljon ja isoilla otsikoilla (korjaukset seuraavana päivänä todella pienellä) koira hyökkyksiä kuin iltalehdessä? Hysteria tuntuu myyvän hyvin.keväällä rottweilerit tappoivat perheen 10 vuotiaan pojan. viikkoa myöhemmin saman rodun koira puri lenkkeilijää jalkaan. (IL, IS)
omalla asuinseudullani (espoon kaupunginosa) dobermanni puolen vuoden sisällä on todistettavasti pyydystänyt naapureiden kaksi heikompaa koiraa. toinen lopetettiin, toista ei häiriintynyt omistaja antanut.
vaikka en ole uskossa, niin tuntuu kuin pittbulleissa, dobermanneissa ja rottweilereissa olisi jotain pahaa. näyttävätkin siltä - JaanaHenna
varokaa, sillä on murhaajak... kirjoitti:
keväällä rottweilerit tappoivat perheen 10 vuotiaan pojan. viikkoa myöhemmin saman rodun koira puri lenkkeilijää jalkaan. (IL, IS)
omalla asuinseudullani (espoon kaupunginosa) dobermanni puolen vuoden sisällä on todistettavasti pyydystänyt naapureiden kaksi heikompaa koiraa. toinen lopetettiin, toista ei häiriintynyt omistaja antanut.
vaikka en ole uskossa, niin tuntuu kuin pittbulleissa, dobermanneissa ja rottweilereissa olisi jotain pahaa. näyttävätkin siltäMiten voit sanoa, että niissä jotain pahaa on? Aaniin! Sinähän olet lukenut niiden hirmutekoja Rehellisistä lehdistä ja luotettavasta Internetistä! Sinulla ei taida olla oikeaa tietoa lainkaan noista roduista?! Tai edes mistään, kun et se selvästikkään ole huomannut muiden rotujen vikoja. Toivoin tässä jo tovin, että voisin ihanan tulevan rottweilerini kouluttaa tekemään noita hirmutekoja sinun kaltaisille ennakkoluuloisille idiooteille, mutta itseni ja rotikkani takia en sitä tee. Ja mitäs vikaa ulkonäössä on? Rotikalla sattuu olemaan vain ruskeita merkkejä muuten melkein mustan labradorinnoutajan näköinen. Ja sehän on virheettömän näköinen ja ihana, joka ei ikinä satuttaisi ketään? Olet pahasti väärässä ja noin luulit. Tai no ei senkään ulkonäössä mitään vikaa ole, mutta ei mistään koirasta voi sanoa, että olisi vaaraton, ellei niiden ajatuksia pysty lukemaan.
- dopperweiler
varokaa, sillä on murhaajak... kirjoitti:
keväällä rottweilerit tappoivat perheen 10 vuotiaan pojan. viikkoa myöhemmin saman rodun koira puri lenkkeilijää jalkaan. (IL, IS)
omalla asuinseudullani (espoon kaupunginosa) dobermanni puolen vuoden sisällä on todistettavasti pyydystänyt naapureiden kaksi heikompaa koiraa. toinen lopetettiin, toista ei häiriintynyt omistaja antanut.
vaikka en ole uskossa, niin tuntuu kuin pittbulleissa, dobermanneissa ja rottweilereissa olisi jotain pahaa. näyttävätkin siltäEnsinnäkin se porin tapaus jossa rotikka puri lenkeilijää.... ei pitänyt paikkaansa täysi uutisankka. Iltalehti oikaisi uutisen pienellä sivuotsikolla seuraavana päivänä. Iltasanomat ei uutisoinut ko. tapausta!
Jep espoossa omistaja on ongelma!
Luuleto tosiaan että vain mainitsemasi rodut puraisevat ihmisiä... ei todellakaan pidä paikkaansa. homma menee niin että vain isojen rotujen toilailuissa on uutisarvo (sensaatio), tämän koukun olet sinäkin näköjään niellyt mukisematta! - Läpikivi
varokaa, sillä on murhaajak... kirjoitti:
keväällä rottweilerit tappoivat perheen 10 vuotiaan pojan. viikkoa myöhemmin saman rodun koira puri lenkkeilijää jalkaan. (IL, IS)
omalla asuinseudullani (espoon kaupunginosa) dobermanni puolen vuoden sisällä on todistettavasti pyydystänyt naapureiden kaksi heikompaa koiraa. toinen lopetettiin, toista ei häiriintynyt omistaja antanut.
vaikka en ole uskossa, niin tuntuu kuin pittbulleissa, dobermanneissa ja rottweilereissa olisi jotain pahaa. näyttävätkin siltäKun kerran pystyt aistimaan näistä roduista huokuvan pahan (ehkä lääkitys auttaisi?) niin kerropa rehellisesti, että tunnistatko ensimmäisellä yrityksellä tästä listasta pit bullin? http://www.pitbullsontheweb.com/petbull/findpit.html Pitäisi olla helppoa kun se hönkii tulta ja 40 vuoden pimeyttä.. Jos rodun tuntee, niin tunnistaminen on todella helppoa, mutta siitä huolimatta esim. usassa valtava osa uutisoiduista pit bull hyökkäyksistä onkin jonkun toisen rodun syytä, mutta hei, lehtiä on myytävä...
Ja kuten joku mainitsikin, niin Jokelan tapaus oli äärimmäisen surullinen. Tuo jalkaan pureminen taas ei vain yksinkertaisesti ollut totta. - nuorelle
Läpikivi kirjoitti:
Kun kerran pystyt aistimaan näistä roduista huokuvan pahan (ehkä lääkitys auttaisi?) niin kerropa rehellisesti, että tunnistatko ensimmäisellä yrityksellä tästä listasta pit bullin? http://www.pitbullsontheweb.com/petbull/findpit.html Pitäisi olla helppoa kun se hönkii tulta ja 40 vuoden pimeyttä.. Jos rodun tuntee, niin tunnistaminen on todella helppoa, mutta siitä huolimatta esim. usassa valtava osa uutisoiduista pit bull hyökkäyksistä onkin jonkun toisen rodun syytä, mutta hei, lehtiä on myytävä...
Ja kuten joku mainitsikin, niin Jokelan tapaus oli äärimmäisen surullinen. Tuo jalkaan pureminen taas ei vain yksinkertaisesti ollut totta.Miettikääs nyt itse hiukan, älkääkä jankuttako niistä purematilastoista jne... Esim rotikka ja dobberi on molemmat suuria,vahvoja koiria jotka puolustavat omistajaa tarpeen tullen(jos koiran hermoissa on vikaa/puolustushalu liian suuri, koiran liian terävä jne voivat puolustaa väärässä paikassa)ja esim rottis tuskin aikuisena sietää muita samansukupuolen edustajia, josta seuraa pullistelua lenkillä..voi olla vaikea nuoren tytön pidellä isoa koiraa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031747- 2101557
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591030Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58885En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51814Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49785Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉59754Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36745The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5742