Moi!
Oon kehittänyt tällaisen oma lautapelin, jota kutsun nimellä Hinguere. Hinguere on kahdenpelattava strategiapeli. Omasta mielestä tää vois hyvinkin syrjäyttää shakin sun muut ja kaikki jotka on tähän mennessä kokeillut sitä on ollut samaa mieltä :D On ollut lautapelivalmistajien kanssa keskustelua, ja ehkä joskus saisi kaupasta ostettavankin version.
Ettekö usko? Kokeilkaa itse
www.hinguere.fi
(ei tartte rekisteröityä eikä maksaa mitään)
Hinguere
6
865
Vastaukset
- Rahakasvi
Alkaako ärsyttämään nuo "kokeile tätä" ja kasvata minun kaupunkiani tai muuten vain mitäänsanomattomia mainoslinkkejä?
Hinguere on rehellisen aito suomalainen peli, joka ei vaadi rekisteröitymistä, eikä maksa mitään. Hinguere ei vaadi sinua spammaamaan ympäri internettiä. Kokeilkaa ihmeessä, ja antakaa palautetta. - Pelihaluinen.
...ihan PIKKUISEN haiskahti liian mahtailevalta väittää sen voivan jopa syrjäyttää shakin? Shakki on kuitenkin tuhansia vuosia vanha peli, joka maailmalla tunnetaan laajalti. Eikä shakki ole ainoa, eikä edes paras strategiapeli. Moni arvostaa enemmän Go:ta joka sekin on abstrakti peli. Tässä valossa tuntuu aika ihmeelliseltä edes väittää, että Suomesta tulisi strategiapeli joka tekisi ne vanhat klassiset turhiksi.
Todellinen ongelmasi lienee kuitenkin, että pelissäsi ei ole tekoälypelaajaa, eli kuka tahansa testaisikin peliä, tarvitsisi myös pelikumppanin. Ja kuinka pitkään sellaista sitten saattaa joutua odottamaan? Eihän kukaan jaksa.- Rahakasvi
Kiitos vastauksesta :D
Ei se shakkia syrjäyttäkään, siinä olet oikeassa, mutta väite kyllä herättää huomion. Tavoite on siis saada Hinguere shakin ja gon kanssa samalle listalle, että kun joku mainitsee abstrakteja strategiapelejä joskus jossain, Hinguere tulee heti go:n jälkeen ennen mancalaa.
Ja olet oikeassa tietokonevastustajasta. Sen rakentamiseen puolestaan on omat ongelmansa. Vaikka peli saattaa vaikuttaa säännöiltään yksinkertaiselta, ei ole aivan selvää, miten tietokoneen tulisi sitä pelata. Tästä syystä yritykset rakentaa tekoäly, joka edes osaisi jollain tasolla pelata Hinguerea, ovat toistaiseksi epäonnistuneet.
Pelikaverin puute on kyllä ongelma. Sitä tässä yritän tehdä, että saisi tuonne servulle enemmän pelaajia. Olisihan se kätevää, että joku pelihaluinen voisi aina servulle joiniessaan löytää toisen pelihaluisen, jonka kanssa otella. Mutta siihen asti pitää pyytää kaveria pelaamaan, ja mikset tekisikin niin? Linkki vain kiertämään, ja kokeilemaan :)
Kiitokset mielenkiinnosta ja antoisia pelihetkiä. - Rahakasvi
Nyt on myös mahdollista pelata kirjehinguerea!
Ohjeet siihen. Kun luot uutta peliä, checkkaa "offline mode" kohta. Tämän jälkeen peli-ikkunan voi huoleta sulkea (aiemmin se kysyi, haluatko luovuttaa).
Kun haluaa tehdä uuden siirron, ei muuta kuin yhdistää uudestaan, niin järjestelmä huolehtii automaagisesti oikeat pelit auki.
Pikku yksityiskohtia: Tällä hetkellä myös rekisteröitymättömät käyttäjät voivat pelata kirjeshakkia. Jos aloitit pelin nimellä "user" ja lähdet servulta, niin joku muu voi tulla pelaamaan sinun peliäsi vain kirjautumalla "user" nimellä sisään.
Jos haluat suojatun kirjehingueren, niin suosittelen lämpimästi käyttäjäksi rekisteröitymistä. Silloin ainoastaan sinä voit kirjautua sisään kyseisellä nimimerkillä.
Myöhemmin rekisteröitymättömien käyttäjien offline-pelit poistetaan 5 päivän jälkeen, jos yhtään siirtoa ei ole tehty. Rekisteröityjen käyttäjien pelit säilytetään paljon pidempään, ehkä joku 2kk. - Hinguerrrrrrrrr
Rahakasvi kirjoitti:
Nyt on myös mahdollista pelata kirjehinguerea!
Ohjeet siihen. Kun luot uutta peliä, checkkaa "offline mode" kohta. Tämän jälkeen peli-ikkunan voi huoleta sulkea (aiemmin se kysyi, haluatko luovuttaa).
Kun haluaa tehdä uuden siirron, ei muuta kuin yhdistää uudestaan, niin järjestelmä huolehtii automaagisesti oikeat pelit auki.
Pikku yksityiskohtia: Tällä hetkellä myös rekisteröitymättömät käyttäjät voivat pelata kirjeshakkia. Jos aloitit pelin nimellä "user" ja lähdet servulta, niin joku muu voi tulla pelaamaan sinun peliäsi vain kirjautumalla "user" nimellä sisään.
Jos haluat suojatun kirjehingueren, niin suosittelen lämpimästi käyttäjäksi rekisteröitymistä. Silloin ainoastaan sinä voit kirjautua sisään kyseisellä nimimerkillä.
Myöhemmin rekisteröitymättömien käyttäjien offline-pelit poistetaan 5 päivän jälkeen, jos yhtään siirtoa ei ole tehty. Rekisteröityjen käyttäjien pelit säilytetään paljon pidempään, ehkä joku 2kk.Aika mielenkiintoinen nimi "hinguere". Haluatko kertoa nimen historiasta? ;D
- customer
Hinguerrrrrrrrr kirjoitti:
Aika mielenkiintoinen nimi "hinguere". Haluatko kertoa nimen historiasta? ;D
Mielenkiintoinen pelikin, tykkään sen ideasta, mutta en välitä pelata tietokonepelejä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1475554Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1383617"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263359Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363223Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi452742Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.512314- 242250
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2302202prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111944Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk931826