Hei voiko -95 mondeoon laittaa laillisesti peugeotin vanteet, joissa et on 29? Mondeon perus et on 47,5...?
vanteet
Te_Oi
2247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse laitoin -96 mondeoon Audi 80:ssä alunperin olleet ET 38 vanteet (16", kumit 205/55), ja niiden kanssa on jo ongelmia, kun ei meinaa rengas mahtua kääntymään etukotelossa - ottaa etureunaan kiinni, ja takakaariakin piti repiä ulospäin, että mahtuivat raapimatta. ET 29 on vielä vajaan sentin enempi ulkona, joten maksimi renkaan leveys alkais olla 185, että mahtuu pyörimään kaarien sisälle.
Muistan jostain lukeneeni, että offset saisi olla maksimissaan 1cm alkuperäisestä (laakerikuorma?), mutta en tiedä onko se suositus vai lakiin perustuva raja.
tulee täysin laiton, koska renkaat, leveydestä riippuen, eivät jää loksun reunan sisäpuolelle, eivät saa tulla yli, toinen ongelma tulee ajettavuuden ja laakereiden kestävyyden kanssa, foortissa kun noi laakeri on muutenkin heikkoja, joten aivan hullu ja jopa tyhmä ajatus.