...Olen kiinnittänyt huomiota sellaiseen seikkaan, että Vanhemmat ja Nuoriso (Bailaavakin) tosi useasti yhdessä?
Mielestäni se ei ole hyvä asia, koska juovuspäissään voi tulla ylilyöntejä(/(/
Aikuiset Aikuisten kanssa ja Nuoriso keskenään=D
Vai mitä mieltä Itse olet?
Mielestäni se ei ole hyvä asia, koska juovuspäissään voi tulla ylilyöntejä(/(/
Aikuiset Aikuisten kanssa ja Nuoriso keskenään=D
Vai mitä mieltä Itse olet?
Vastaukset 9
Vanhimmat
jos tarkoitat nuorisolla alle täysi-ikäisiä?
Ainakin minun mielestäni aikuisilla ja nuorilla on niin erilaiset "bailaamistavat" etten itse osaisi nuorten kanssa olla.
Aikuisten lasten kanssa voi viettää jo toisella tavalla aikaa, vaikka sitten vähän bailattaisiinkin yhdessä.
Eräs tuntemani ihminen kehuu, miten hän viihtyy nuorison seurassa, jopa alkoholia näille hankkii ja yhdessä sitten bailataan. Se ei minusta ole oikea tapa viettää aikaa nuorten kanssa.
...noin tarkoitin.
Nuorison kanssa voi todella ja Pitääkin viettää aikaa, mutta tod. ilman viinaksia=D
Meilläkin käy poikani Kavereita mutta he treenavat Bändijuttuja ja muuta vastaavaa=D
Erilaisia pelejä ja kortteja kyllä (harrastamme) Yhdessä Aikuiset ja Nuoriso:D
Viinakset liittyvät täysi-ikäisten Juhlintaan...jos liittyvät:)
On aikuisia?, jotka peräti ostavat viinat Nuorisolle?
Nyt joku ajattelee, että parempi kun juovat kotona, etteivät ulkona...ei tarvitse juoda ollenkaan!
Ehtivät kyllä sitten Täysi-ikäisinä:)
ollaan kanssasi:)
Mielestäni alkoholi ei kuulu alaikäisten käyttöön, vaikka valitettavan nuoretkin jo sitä juovat.
Eikä missään tapauksessa vanhempien kuulu ostaa juomia ainakaan kodin ulkopuoliseen käyttöön nuorisolle.
Jos jotkut haluavat kotona antaa alkoholia ja vahtia nuorten alkoholin käyttöä, en sitäkään suosittele, mutta eipä se minulle kuulu kuitenkaan.
...me olemme Fiksuja;D
Aurinkoista Lauantaita. Kohta pääsee Saunomaan=DD
kohta pääsee todellakin saunomaan, ihanaa nämä elämän pienet suuret ilot:)
Fiksut pärjää aina;D
...=D
jos ei omanikäistään seuraa löydä. :(((((
Ja toisaalta, kai vanhemmile riittää örveltää yhtä vanhojen seurassa?
..ei mua ainakaan edes huvittaisi lähteä nuorison kanssa juhlimaan, vaikka muuten tulenkin hyvin toimeen nuorten kanssa.
Kun nuorin poikani (27v) tulee Helsingistä käymään, saatamme täällä kotona ottaa pari lasillista viiniä ja "napostella" herkkuja ja keskustella syvällisistä(kin) asioista. Se on mukavaa.
Kun itse menen hänen luokseen, käymme yleensä ulkona syömässä ja ruokajuomaksi lasi viiniä/olutta. Jos kyseessä on illalla tapahtuva ruokailu.
Koskaan en juo itseäni juovuksiin, oli sitten seuralaisena itseni ikäinen, nuoriso, mies tai nainen. Syynä ehkä juuri se, ettei vaan tulisi ylilyöntejä ja se, että ei olisi seuraavana päivänä hirveä-hirveä migreeni, joka "päälle" tullessaan kestää vuorokauden :(
...ja Mukavaa=D