Kävipä seuraavanlainen homma. AX:ään tuli jonkinsortin latausvika ja se jätti tienpäälle. Haimme AX:n toisella autolla pois tienposkesta ladaten AX:n akkua muutaman minuutin toisen auton akulla - auto lähti iloisesti käymään kun akussa oli puhtia tarpeeksi. Kun pääsin kotipihaan, AX kävi taas vähän huonommin ja mittasin akun napajännitteeksi 7,2V.
Kun muutama viikkoa myöhemmin ajattelin lyödä romun käyntiin käyttämällä jälleen apusähköä, ei AX antanut enää lainkaan kipinää. Onko siis liian alhaisella jännitteelä voinut rikkoa jonkin osan sytytysjärjestelmää vai mistä homma mahtaa johtua? Tulpanjohdot ja tulpat on viime keväänä uusittu ja en muutenkaan ymmärrä miten liian alhainen jännite tuhoaisi sytytysjärjestelmää. Bensaa tulee kyllä ihan sylinteriin asti.
AX ilman kipinää
7
460
Vastaukset
- lisää
Nyt et varmaan kertonut kaikkea mitä on käynnyt. Oletko mahdollisesti antanut virtaa vääriin napoihin??? Näin poltat ohjausyksikön. tämä on yksi mahdollisuus. Aina kun virtaa antaa, täytyy mustaa panna plussaan ja - miinukseen. Ei missään tapauksessa saa laittaa vahingossakaan väärin!!!!
Silloin tulee tuhoja.- tuollaisesta
Plussa plussaan ja miinus miinukseen molemmilla kerroilla. Auto kävi tosiaan todella huonosti 7,2V jännitteellä, joten voikohan huono seoksen palaminen noeta liikaa tulppia. Otin kyllä yhden tulpan pois ja ihan OK:lta se ainakin näytti - niin paitsi kipinä puuttui kun starttailtiin.
- hähtäh
Eikös laturin kunto kannattaisi tsekata ensin, jos kerran oli latausvika? Epäilenpä vähän sitä akkuakin, että missä kunnossa se on.
- tähän hommaan
Startata yritettiin siis toisen auton akulla, jolloin startti pyöritti konetta erittäin hienosti --> akun napajännite pysyi startin aikana yli 12V. Ongelma on se ettei tulppaan ilmestynyt normaalin startin aikana kipinää.
- Rambe
tähän hommaan kirjoitti:
Startata yritettiin siis toisen auton akulla, jolloin startti pyöritti konetta erittäin hienosti --> akun napajännite pysyi startin aikana yli 12V. Ongelma on se ettei tulppaan ilmestynyt normaalin startin aikana kipinää.
Aletaampa homma alusta. Sä epäilet ettei tartatessa tuu kipinää. Kyllä se on mahdollista jos puola ei saa ensiöjännitettä tartatessa, on vika virtalukossa. Voit mitata jännitteen puolan johdosta tuleeko jännite kun starttaat. mikäli ei tuu vaikka ilman starttiasentoa tulee, on vika virtalukon pohjassa. Tässä tapauksessa auto käynnistyy hinattaessa.
Nimittäin kaapelihommasta aloittaisin, eli ensin tehdään johtopäätöksiä ja sitten katsotaan oliko ne oikeita.
No, leikki sikseen. Puhun siis akun kaapeleista, eritoten maakaapeleista. Vajaan kahdenkymmenen sitikan kokemuksella sanoisin että maadoituspuolella on häikkää. Eli pistä uusiksi akulta lähtevät kaapelit. Tuollainen satunnaisen monivikainen viittaa juuri siihen että missään nuosta oireilevista kohteista ei ole vikaa vaan pielessä on vain ne perusasiat - sähkön saanti. Maakaapelit uusii helposti, mutta samalla laittaisin plussakaapelitkin uusiksi.
Jos haluat ennen hommaan ryhtymistä testailla onko tuosta kyse, niin otapa ennen kokeilua ne apukaapelit esiin ja kytke ne täydentämään auton omaa sähköjärjestelmää. Eli akun miinusnavasta kaapeli koneeseen kiinni, laturiin tai starttiin sitten onkin vähän hankalampaa se plus-kaapeli saada mutta kokeile edes tuolla toisella, usein jo se riittää. Tai tuota ylijäävää plus-kaapelia voit käyttää vaikka vetääksesi toisen tilapäisen maadoituksen miinusnavasta koriin, jolloin senkin puolen mahdollinen ongelma tulee ohitettua.- alkuiperäinen.............
Täytyypä tänään testata tuota. Kiitos vinkistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797409Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2034630Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724520Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584120HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen674083Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333609Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e612995Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652712Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391915- 471675