Pari päivää sitten joku kertoi, että rannalla pitäisi vesi ostaa kyseisen rannan pitäjältä mikä on ihan ymmärrettävää, mutta entäs hotellin altaalla? Saako olla oma vesipullo mukana jos hotellissa on allasbaari niinkuin meillä (Kaptan). Sitten kysyisin hyttysistä..onko niitä huoneissa yöllä..tietäis ottaa sähköisen tappajan mukaan, niistä on kärsitty tarpeeksi tänä kesänä. Olen tilannut tämän matkan tammikuussa ja siitä asti lukenut näitä sivuja. Todella mielenkiintoista mennä itse paikan päälle ja todeta miten itse kokee lomakohteen. Positiivisin mielin lähdetään juhlimaan synttäreitäni. Vielä 7 yötä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Periaatteessa mitään omia juomia ja ruokia ei saisi viedä altaalle vaan pitäisi ostaa allas-baarista. ei kylläkään sitä kukaan turisti orjallisesti noudata,kuten en minäkään. en ole huoneessa nähnyt hyttysiä,mutta kyllä jaloissa sellaiset paukamat välillä on että purtu on. Torakka voi olla epämiellyttävä yllätys,kuten viime vuonna makkarissa oli.Kuitenkin olet hyvän matkakohteen valinnut ja hyvää matkaa.
Kiitos vastauksestasi. Piti vielä kysyä, että onko siellä polkupyöriä vuokrattavana? Pyörällä pääsee niin kätevästi paikasta toiseen ja kahdessa viikossa ehtii tutkia paljon... näytti aika isolta alueelta kun karttaa tutkin. Emme juurikaan käy ryhmäretkillä, mutta nyt on pakko lähteä jollekin veneretkelle... on ollut sen verran juttua näillä sivuilla.
on siellä polkupyöriä vuokrattavana. Melkoinen liikenne kylläkin on,että ite en uskaltaisi ainakaan Marmariksen keskustassa pyöräillä. Veneretkelle kannattaa ehdottomasti lähteä,joka vuosi tulee itse käytyä pari kertaa kahden viikon matkan aikana.
on kielletty. Meidän porukka oli kesäkuussa ko. hotellissa, näytti siellä jouku omasta limupullosta juovan muttei kukaan tullut huomauttelemaan. Meidän porukka kävi aina huoneessa juomassa / syömässä, eihän se nyt ole mikään ongelma. Ja jääkapissa juomat pysyy kylmänä. Allasbaarista saa juomaa, jos laiskottaa. Me ei oikeiastaan osteltu sieltä muuta kun lapsille jäätelöä.
Itikoita ei ainakaan kesäkuun loppupuolella ollut, sääkin oli silloin todella helteinen.
ostimme yleensä vesipullot hotellin respasta. Heillä on myynnissä siinä 1,5 ja 5 litran pulloja ja siitä nappasimme aina altaalle mennessä mukaan. Silloinhan ne on hotellista ostettuja. Ei me muutenkaan niitä vesipulloja kaupasta raahattu, kun melkis samaan hintaan sai hotellista ostettua..Välipalalla voi sitten käydä huoneessa tai ostaa allasbaarista vaikka purilaisen. En lähtis kyllä mitään picniciä pitämään altaalla omilla eväillä..
Olin heinäkuun alussa Candanissa ja sielläkin pystyi hotellin aulasta ostamaan vettä. Allasalueella pyöri runsaasti tyhjiä vesipulloja eivätkä hotellin tarjoilijapojat tutkineet kerätessään sitä, olivatko ne hotellista ostettu vai ei. Itse söimme perheeni kanssa aurinkotuoleilla esim. suolapähkinöitä ihan kaikkien nähden, eikä kukaan tullut siitä huomauttamaan. Taitavat nämä turkkilaiset olla sen verran rentoa porukkaa etteivät viitsi moisista huomautella. Meidän hotellilla menivät kännissä suomalaiset uimaan vaatteet päällä, ja tarjoilijat hymyilivät ja tarjosivat drinkkejä. Mallorcalla tästä olisi varmaan tullut porttikielto hotelliin.
Kyllä yleinen käytäntö taitaa olla se että juomat ostetaan allasbaarista/rantapojalta.
Mukavaa lomaa sinulle.
Itse palasin 2 viikon matkalta 19.7
ota omia evaita ravintolaan Suomessa, joten ei omia evaita ja juomia altaalle.
Kiitos kaikille vastanneille. Ravintola ja ranta on vähän eri juttu, mutta asia ymmärretty.