Opel corsa 1,4i nykii/kangertelee

minäg

Otsikon mukainen auto Kangertelee kiihdytyksessä. Kun painaa kaasua reippaammin auton vauhti melkein hidastuu, jonka jälkeen auto alkaa kangerrellen kiihtymään.
Autoon on vaihdettu sytytystulpat, tulpanjohdot, pyörijä ,virranjakajankansi, lambda-anturi , polttoaineen ja ilmansuodatin.
Kulku normalisoitui hetkeksi kun heiluttelin johtoja/liitoksia moottoritilassa.
Vika kuitenkin palasi, eikä tuolla liitosten "heiluttelulla" ole enää ollut vaikutusta .Moottorinvikavalo on syttynyt muutaman kerran 20-30km ajon jälkeen tasaisessa 80-90 km vauhdissa. Vikavalon sytyttyä ei ole tuntunut sen enempää nykimistä tai muuta erikoista . Vikakoodi luettu ja näyttää 12 eli ei vikaa. En tiedä olisiko voinut jotenkin nollaantua ?

Look at opel now

8

10695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekee samaa
    • sepi

      Viallinen EGR-venttiili.Yksi Opelin tyyppivioista.

      • aloittaja

        Mielestäni tuossa yksipisteruiskulla varustetussa corsassa ei ole EGR venttiiliä.


      • corsisti
        aloittaja kirjoitti:

        Mielestäni tuossa yksipisteruiskulla varustetussa corsassa ei ole EGR venttiiliä.

        vikana on joko kampiakselin asentotunnistin joka löytyy hanttarin puolelta kampiakselin juuresta jossa on hihnapyörä tuulettimen hihnalle tai toinen mahdollisuus on nokka-akselin asentotunnistin.
        mee www.ocf.fi niin sieltä löytyy haulla paljon vastaavia vikoja. itsellä oli -95 1.2i corsa jossa sama vika...välillä toimi normaalisti mutta välillä meinas sammua kesken ajon kuten selititkin. en kuteskaan ruennut vaihtaa osia kun möin koko auton pois.


    • terror96

      Samantapaista nykimisenä ilmenevää vikaa on ollut riesana jo pitkään täällä suunnassa. Ihmetelty on itse ja huolossa, ei tulosta. Vikakoodi on näytellyt samaista 12:sta eli ei vikaa.

      Auto oli keväällä pidemmän aikaa käyttämättä, mutta otettiin opelix taas kesällä käyttöön. Jonkin aikaa toimi ihan hyvin ja ajeltiinpa ihan Keski-Suomeen ja takaisin, ei ongelmia. Viikko sitten nykiminen jälleen palasi kuvioihin ja pari kertaa on vikavalo syttynyt. Tällä kertaa yllätykseni sain vikakoodit:

      25 - Suuttimet, matala jännite
      47 - EGR -venttiilin asentoanturi, piiri epäkunnossa

      Lähteekö Kuusankoskelle, vai löytyykö ideoita?

      • mieee

        Onko tuossa 1,2 erillinen puola niin kuin 1,4i:ssä. Kävin hullossa tuon 1,4 i corsan kanssa, josta tässä alkaa päälle kyselin. Ainut vika joka löytyi oli sytytyksen perusennakko pielessä :


      • terror96
        mieee kirjoitti:

        Onko tuossa 1,2 erillinen puola niin kuin 1,4i:ssä. Kävin hullossa tuon 1,4 i corsan kanssa, josta tässä alkaa päälle kyselin. Ainut vika joka löytyi oli sytytyksen perusennakko pielessä :

        Suorasytytyspuola ilman virranjakajakanssihässäköitä löytyy. Epäilin aikoinani kanssa puolaa, mutta ovat tyrmänneet asiantuntijat epäilyn. Mene ja tiedä.


      • nyt ainakin ensin

        Puhdista konehuoneesta kaikki johtoliittimet ennen kuin lähdet mitään vikaa etsimään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      107
      6788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      382
      6428
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      62
      3223
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      117
      2728
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2360
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1535
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe