pitääkö akku ottaa irti

tietonoekaupassa neuvoivat ottamaan akun pois, jo koneella tekee töitä pitkään siten, että virtajohto on seinässä. Onko tämä tarpeen ja jos on, niin miksi.
6647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi et lue ohjekirjaasi ja tee niin kuin siinä neuvotaan???????????

Minulla ainakin käsketään pitää akku aina paikoillaan koska automatiikka hoitaa sen latauksen ja 3vuotisen koneen akku on uuden veroinen käyttöiltään kun on ollut lähes jatkuvasti sähköverkossa kiinni.

Liikkeissä ja myyjillä on vaikka millaisia neuvoja jotka ei välttämättä ole läheskään oikeita.

Äänestä

Suosittelen lataamaan akun täyteen ja ottamaan irti jos ei tarvite akkua. Vaarana tässä on akun ylilataus mikä kuluttaa akkua. Akku kuitenkin myös tyhjenee ajan kuluessa ja tyhjäksi sitä ei saa laskea.

Äänestä
  • Täytenä säilyttäminen ei oikeasti ole viisasta eikä nykyaikaiset koneet ylilataa akkua, ellei sitten nämä halpisläppärit. Se ylilataus aika oli joskus 1990-luvulla.

    Akku tyhjenee hyllyssä, se on totta, mutta se myös vanhenee siellä, jos sitä ei käytetä. Pidät ladattua akkua vuodenkin hyllyssä ja saattaa olla kokonaan entinen.

    http://www.apple.com/batteries/notebooks.html
    http://www.apple.com/batteries/

    Äänestä

  • 1stMacFinn kirjoitti:

    Täytenä säilyttäminen ei oikeasti ole viisasta eikä nykyaikaiset koneet ylilataa akkua, ellei sitten nämä halpisläppärit. Se ylilataus aika oli joskus 1990-luvulla.

    Akku tyhjenee hyllyssä, se on totta, mutta se myös vanhenee siellä, jos sitä ei käytetä. Pidät ladattua akkua vuodenkin hyllyssä ja saattaa olla kokonaan entinen.

    http://www.apple.com/batteries/notebooks.html
    http://www.apple.com/batteries/

    Ei sitä akkua pidetä vuotta hyllyssä. Vaikka 3kk välein ladataan täyteen. Ja sitä nyt on vaikea tietää missä läppärimallissa on ongelmia ja lisäksi jatkuvasti virtalähteessä kiinni pitäminen pyrkii pitämään akun täytenä. Ihan täysi varaustaso ei ole niin hyvä kuin joku 90% varaustaso.

    Äänestä

olen monilta asiantuntijasivuilta (mm. Dell->support-sivuilta) lukenut, että uudet ja uudehkot läppärit ja niiden akut on tarkoitettu pidettäväksi aina kiinni läppärissä.
Toki, jos tietää, että ei tarvitse akkua moniin kuukausiin, voihan sen irtikin ottaa.
Tosin monissa uusissa kannettavissa on sellainen ilmiö, että jos akun irroittaa, läppäri tuntuu vähän "raajarikolta" eli saattaa vähän keikkua ja kolahdella näppäimistöä käytettäessä, vaikka olisikin ihan tasaisella, kovalla alustalla.

Itse olen huomannut ko. ilmiön ainakin kahdessa uudehkossa acer-läppärissä (v. 2006 ja 2007 malleja)

Äänestä

Nykyiset kunnolliset akut eivät ylilataudu, joten ei tarvi ainakaan sen takia ottaa pois.
Jos joskus tarvit yllättäin akkua ja se on ollut 3kk hyllyllä ja lataus kadonnut....

Myyjiä on monenlaisia...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi kannettava kirjoitti:

tietonoekaupassa neuvoivat ottamaan akun pois, jo koneella tekee töitä pitkään siten, että virtajohto on seinässä. Onko tämä tarpeen ja jos on, niin miksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu