apua!rottani alkoi purra!

NO minun rottani on nyt noinkaksi kuukautta vanha ja kaikki on tähän mennessä mennyt hyvin eikä merkkiäkään mistään puremisesta. olen sitä jokapäivä pitänyt sylissäni ja lattialla ja se on näyttänyt hyvin jo tottuneen minuun. ja nyt yhtäkkiä tänä aamuna kun annoin sille sormea haistettavaksi niin naps. ja ajattelin että se ehkä säikähti tai jot. sitten hetken päästä annoin sille sormea haistettavaksi uudestaan kaukaa ja varovasti ja juttelin samalla pehmeällä äänellä enkä ahdistellut sitä mielestäni mitenkään. ja taas. puri oikein kunolla. en ymmärrä!en ole syöttänyt makupaloja kädestä enkä mitään sellaista enkä ollut sinä aamuna vielä käsitellyt mitään ruoka-aineita niin et se ois voinu luulla sormeani ruoaksi hajun perusteella. eikä se ole koskaan tehnyt noin.help! mietin että olisiko sillä ensimmäinen juoksu nyt ja siksi tuollainen.se on tyttö.
3344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Työnsitkö sormesi häkin pinnojen välistä? Joskus rotat luulevat sormea ruuaksi ja nappaavat kiinni. Haavaa ei tainnut tulla? Sekin viittaa siihen, että rotta vain luuli käden olevan ruokaa tms.

Tai oliko kädessäsi vieras haju? Rotta saattoi pelästyä sitä.

Meillä tyttöjen ekat kiimat on olleet n. 6-7 viikon iässä, mutta mahdollista on että kyse on juuri kiimasta.

Pelkäätkö rottasi käsittelyä? Jos olet itse yhtään epävarma, rotta aistii sen ja voi hermostua -> vaarana purema. Tuhisiko se tai pörhistelikö turkkiaan ennen puremista? Ne ovat usein merkkejä siitä että rotta on ärtynyt ja silloin se on parasta jättää rauhaan. Kun annoit kätesi haisteltavaksi myöhemmin, voi olla että olit näykkäisystä hermostunut ja pelkäsit puremaa, joten rotta suuttui siitä.

Voisiko rotta olla jollain lailla sairas? Voisiko sillä olla esim. joku tikku tassussa ja se on siksi ärtyisä?

Rottasi on siis yksineläjä? Miksi? Etkö hankkinut tietoa ennen rotan hankintaa vai halusitko sinuun kiintyvän lemmikin? Kiintymys ei ole kiinni siitä, elääkö rotta laumassa vai yksin, vaan siitä, miten paljon omistaja seurustelee rottiensa kanssa. Minulla on tällä hetkellä kolme urosta, jotka kaikki rakastavat seuraani ja tulevat mielellään syliini. Laumassa elävästä rotasta on paljon enemmän iloa kuin yksinäisestä ja apaattisesta reppanasta.

http://www.geocities.com/leenanrotat

Äänestä
  • niin se ei puhissut tai mitään muuta sellaista...haava kyllä tuli. hankin yksineläjäksi sillä mulla on sille paljon aikaa ja seurusteen sen kanssa paljon. eikä se nyt enää myöhemmin ole purrut kun oon antanut sormea haistettavaksi ja ottanut syliin. laitoin nimenomaan kalterien välistä sormea. voi olla hyvin mahdollista että se pelästyi kun huoneessa oli melko pimeää eikä se ehkä huomannut että se oli vain mun sormi eikä joku mörköli. tai sitten sillä oli kiima.. on kyllä huono omatunto kun en hankkinut toistakin mutta myyjä minulle vakuutti että se pärjää yksinkin jos vain mulla on sille tarpeeksi aikaa.

    Äänestä

  • moonflower kirjoitti:

    niin se ei puhissut tai mitään muuta sellaista...haava kyllä tuli. hankin yksineläjäksi sillä mulla on sille paljon aikaa ja seurusteen sen kanssa paljon. eikä se nyt enää myöhemmin ole purrut kun oon antanut sormea haistettavaksi ja ottanut syliin. laitoin nimenomaan kalterien välistä sormea. voi olla hyvin mahdollista että se pelästyi kun huoneessa oli melko pimeää eikä se ehkä huomannut että se oli vain mun sormi eikä joku mörköli. tai sitten sillä oli kiima.. on kyllä huono omatunto kun en hankkinut toistakin mutta myyjä minulle vakuutti että se pärjää yksinkin jos vain mulla on sille tarpeeksi aikaa.

    Hankihan sille nyt kaveri tai vaikka kaksi. Eläinkauppiaat voivat väittää ihan mitä tahansa, joten heitä ei pidä uskoa. Vaikka sinulla olisi kuinka paljon sille aikaa ja voisit olla sen kanssa jok'ikisen vuorokauden minuutin, ei seurasi yksin riitä. Rottaseura on aina tärkeää.

    Ota sille kaveri mieluiten kasvattajalta. He osaavat auttaa monissa ongelmissa ja voit olla varma, että rotta on kesy, terve, loisvapaa ja voit myös myöhemmin kysyä ongelmiin apua. Rotien totuttaminen toisiinsa on yleensä kohtuullisen helppoa, etenkin nuoren ja yksinäisn kohdalla. Sivuillani lisää infoa.

    http://www.geocities.com/leenanrotat

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moonflower kirjoitti:

NO minun rottani on nyt noinkaksi kuukautta vanha ja kaikki on tähän mennessä mennyt hyvin eikä merkkiäkään mistään puremisesta. olen sitä jokapäivä pitänyt sylissäni ja lattialla ja se on näyttänyt hyvin jo tottuneen minuun. ja nyt yhtäkkiä tänä aamuna kun annoin sille sormea haistettavaksi niin naps. ja ajattelin että se ehkä säikähti tai jot. sitten hetken päästä annoin sille sormea haistettavaksi uudestaan kaukaa ja varovasti ja juttelin samalla pehmeällä äänellä enkä ahdistellut sitä mielestäni mitenkään. ja taas. puri oikein kunolla. en ymmärrä!en ole syöttänyt makupaloja kädestä enkä mitään sellaista enkä ollut sinä aamuna vielä käsitellyt mitään ruoka-aineita niin et se ois voinu luulla sormeani ruoaksi hajun perusteella. eikä se ole koskaan tehnyt noin.help! mietin että olisiko sillä ensimmäinen juoksu nyt ja siksi tuollainen.se on tyttö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu