Heips kaikki kanssa matkailijat,
Onkos kukaan lähi-aikoina ollut Hainanissa Kiinassa, Sanyalla lähinnä. Olisi suunnitteilla ihan tuossa kuukauden kuluttua mahdollinen lähtö.
Mitenkäs hinta-laatu suhde Suomeen verrattuna on? Käsittääkseni shoppailu mahdollisuuden itse Sanyalla ovat aika olemattomat? siksi olisikin ajatuksena pysähtyä Kantonissa muutamaksi yöksi - onko kokemusta Kantonissa shoppailusta ja jos niin suoistelkaapa paikkoja :) Miten Sanyan kylpylä mahdollisuudet jos suunnitelee hierontoja, manikyyrejä yms. yms. minkä hintaista ja onko kuinka hyvin saatavilla?
Ja kaikki muutkin kokemukset ja mielipiteet näistä kohteista otetaan ilolla vastaan :)
Hainan - Kanton
2
698
Vastaukset
- Kanton
Kantonissa on ihan hyvät ostosmahdollisuudet, netistä löytyy vinkkejä ostospaikoista joita on mm. keskustan "kauppakadut", decathlon (urheilu/vapaa-ajan vaatteita ym) sekä erilaiset wholesale ostoskeskukset joista itse ostimme paljon hyvälaatuisia lastenvaatteita todella edullisesti. Myös Haitzhu -marketissa ja sen lähistöllä on paljon ostosmahdollisuuksia, eipä tarvinnut edes paljon tinkiä kun hinnat oli jo valmiiksi niin edullisia.
- Concordia29
Viime kesänä tuli heitetty samanlainen keikka. Oltiin varmaan 8 päivää Hainannilla /sanyassa ja toinen moka oltiin Kantonissa. Sanyassa ei minun mielestä ollut kauhean kummoiset kaupat ja hinnatkaan ei ollut niin halpoja kuin esim. Kantonissa. Sanyalla on pieni keskusta aluea mistä löytyy ihan kivasti kauppoja, mutta kuten sanottu Kantonissa kaikki oli vain halvempaa!
Pyörimme Kantonissa kaikilla mahdollisilla paikoilla ja helpoiten ja ehkä eniten tuli tehtyä ostoksia Beijing Roadin alueella ja Shangxiajiu kävelykadulla. Jos nyt ei mene paikat ja nimet sekaisin niin minun mielestä Haitzun alue ei ollut minun mieleeni koin, että paikka oli iso Tiimari ja myyjät olivat pikkasen pettyneitä kun en ostanut 100kpl hiuspantoja.. Ehdottamasti kokemisen arvoinen, mutta ei mun juttu! Itse olen menossa Elokuussa muutamaksi päiväksi Kantoniin ja keskitän ostosten tekemisen Beijing ja Shangxiajiun alueille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4493316SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1012541Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842102Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1401876- 1441717
- 851456
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi261432Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3171235Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li211201Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021069