C-MAX vs Corolla Verso

pettynyt

Nyt loppu paikallisen volvoliikkeen tukeminen... Eli scenikki vaihtoon ja joko c-max tai corolla verso alle! diisseli on menoveden laatu...

Onko lukijakunnassa kokemuksia moisista sillä toitsuhan pitäisi olla kestävä ja luotettava, mutta myöskin niin kovin kallis...
Voorti taasen tuntuu kovin hyvältä, mutta ehkä vähän liian pieni.

Kumpikohan säilyttää arvonsa paremmin.

7

2723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voittaja on olemassa

      Noista kahdesta jos on PAKKO valita, niin Voortti ja mielummin vähän käytettynä, niin hinta on kohdillaan. Tojo on kokonaisuutena huonompi noista kahdesta, mutta pitää hintansa paremmin.

      Oma valintani osui samassa kokoluokassa Golf Plussaan, jota voin lämpimästi suositella, huoleton ja varma kulkija. Ajo-ominaisuudet paremmat kuin Tojossa, samaa tasoa Voortin kanssa.

      • pettynyt

        ekana vaihtoehtona oli touran, mutta penkit oli senverta huono (lue paskat) että puolentunnin ajon jälkeen oli jalat puutuneet ja kipu valtava. Ei siis saksanihmettä minulle tai sellasta mihin olisi varaa.(ooppeli yhtä huono)...

        Eli kolme autoa missä pystyy istumaan scenic, c-max ja corollaverso. tarpeeksi korkea ettei tarvitse kyykkia autoon jne. Mutta "ei oo riemulla rajaa, kun rellulla ajaa" ajat on taakse jäävää elämää. Nyt pitäis päättää kumman otsikon autoista hankkis


    • huhtikuusta alkaen

      Diesel C-max ollut huhtikuusta alkaen ja olemme olleet aina vaan tyytyväisempiä siihen. Hiljaisuus edelliseen verrattuna (focus) hyvää tasoa, näkyvyys ja istuin hyvää tasoa, nokian toimittama "sinihammas" pelaa kuin ihmisen mieli,arvon säilyttämisestä en tiedä - käytettävyys/mukavuus/muunneltavuus on meille kuitenkin tärkeämpiä,koska auto on työkalu ja liikenteessä työmatka-ajossa vähintään 150 km/päivä

      • Taky

        Diesel C-max ollut huhtikuusta alkaen ja olemme olleet aina vaan tyytyväisempiä siihen.
        -------

        Sama juttu, viime viikolla meni 20 tkm rikki, tuleva torstaina 1. huolto, ei mitään ylimääräistä huoltokeikalla.

        Sen kun on ajanut ja tankannut, keskikulutus pyörii 5.6-5.7 l/100km tasossa.
        Ainut mikä oikeastaan nyppii on tankin tilavuus, saisi olla 10-15L isompi niin pääsisi koko viikon tankillisella.


    • Fordisti jälleen

      Mulla ollut C-Max 1.8 TDCI toukokuun -08 alusta ja kilometrejä nyt n. 10,5 tkm.

      Hyvät ominaisuudet:
      - ajettavuus
      - ajoasento
      - hallintalaitteet/kuskin tilat
      - näkyvyys autosta
      - terhakka moottori


      Ei niin hyvät ominaisuudet:

      - Kytkin/kaasu yhdistelmän yhteensopivuus
      - karsea rengasmelu karhealla asfaltilla (suurin osa tiestöstämme)
      - Eturenkaiden kuluminen
      - Vakiokaiuttimet/Ford 6000 soitin
      - Kulutus

      Liikkeellelähdöistä tulee helposti erittäinkin nykiviä, mikäli erehtyy tallaamaan vähääkään kaasua paikaltaan lähtiessä => tyhjäkäynnillä liikkeelle.
      Sisämelu johtunee osittain meluisista ensiasennusrenkaista(Conti Sport Contact 2) => vaihdan seuraavaksi hiljaiset H -luokan 195/60 16 -renkaat(vähentävät lisäksi kulutusta). Lisäksi pitäisi laittaa(tarvikkeet jo hommattu) etukoteloihin kunnon äänieristys paksulla massalla takakontin sisäpohjan eristys bitumimatolla Noise Killerillä.
      Alkuperäiset eturenkaat kuluivat sakkopinnalle 9 tkm:iin, vaikka ei ole "revitelty" => johtunee todella äkillisestä väännön lisääntymisestä 1500 rpm:n tietämillä(takarenkaiden kuluneisuus normaali).
      Alkuperäiskaiuttimilla/Ford 6000 -soittimella voi kuunnella radiota, ei musiikkia => vakiokaiuttimien korvaaminen merkkikaiuttimilla/erillissarjalla.
      Kulutus on mielestäni auton kokoon ja ennen kaikkea koneen tehoon nähden kovan puoleinen => pitkässä matka-ajossa ajotieturin mukaan pienin kulutus ollut 5,3l/100 km, sekalaisessa ajossa tahtoo mennä ca. n. 6,5-6,8l/100 km.

      Vika: 9,5 tkm:ssa hajosi(pitkittäissuuntainen halkeama) turbolta lähtevä kumiletju(Engine malfunction) => korjattu korjaamossa metallijatkoksella uutta letkun pätkää odoteltaessa(erikoistilaustavaraa?)

      Muuten ihan tyytyväinen ollut taas Foortiin. Kunhan tuon sisämelun saa vielä pienemmäksi ja musiikin kuuluviin, niin saattaahan tällä ajella vaikka jonkin aikaa ;)

      • Taky

        Alkuperäiset eturenkaat kuluivat sakkopinnalle 9 tkm:iin, vaikka ei ole "revitelty" => johtunee todella äkillisestä väännön lisääntymisestä 1500 rpm:n tietämillä
        ----------

        Höpsis, kyllä kulumisen on nyt jokin muu syy kuin vääntö tai moottorin ominaisuudet, omallani kuljettu huhtikuusta alkaen 23 tkm ja eturenkaat kuluneet saman verran kuin takanakin.


      • Fordisti jälleen
        Taky kirjoitti:

        Alkuperäiset eturenkaat kuluivat sakkopinnalle 9 tkm:iin, vaikka ei ole "revitelty" => johtunee todella äkillisestä väännön lisääntymisestä 1500 rpm:n tietämillä
        ----------

        Höpsis, kyllä kulumisen on nyt jokin muu syy kuin vääntö tai moottorin ominaisuudet, omallani kuljettu huhtikuusta alkaen 23 tkm ja eturenkaat kuluneet saman verran kuin takanakin.

        Niin, kuluminenhan oli myös osaksi uutuuttaan täysin pielessä olevien pyöränkulmien syytä... Ei vaan viitsisi heti uuteen autoon alkaa teettämään maksullisia huoltoja/tarkastuksia => asiastahan tekee aika mielenkiintoisen se, että nykyisin(kuulemma juuri tullut käsky maahantuojalta)pyöränkulmien säätö on maksullinen uusiin autoihin 1 kk:n tai 1500 km:n jälkeen. Kuka ehtii tässä ajassa/km:ssa huomata esim. renkaiden kulumista..., aika ovelaa touhua...(säästetään toki korjauskustannuksia).

        No, nyt on varattu aika nelipyöräsuuntaukseen(ei Ford -huollossa!!) ja uusien eturenkaiden vaihtoon. Sattuikohan maanantai kappale, vai eikö tosiaan liene muille sattunut ko. probleemia...?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      69
      4092
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      21
      2321
    3. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      447
      1994
    4. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

      Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
      Maailman menoa
      165
      1871
    5. Pysyä yhdessä vai ei

      En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
      Parisuhde
      93
      1194
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      108
      1186
    7. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
      Maailman menoa
      236
      1125
    8. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      33
      967
    9. En halua sua enää

      joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha
      Ikävä
      37
      844
    10. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      173
      785
    Aihe