Osaisitteko neuvoa miten patinoidaan eli saadaan uusi huonekalu näyttämään vanhalta ja kuluneelta? Hyviä vinkkejä otetaan vastaan!
patinointi
7
3532
Vastaukset
- Puukkoa
Kettikiiä... Eli kuluta sitä.
- tietämätön2
Juu, mut entäs kun huonekalu on valkoinen...eli haluisin siihen kulmiin ja sellasiin ekana kuluviin kohtiin vähän tummempaa sävyä, mut miten se onnistuu? Kellään kokemusta. Joskus olen tv:ssä nähnyt, että näin voi tehdä...
Osaisivatkohan rautakaupassa neuvoa. - Soundbarrier
tietämätön2 kirjoitti:
Juu, mut entäs kun huonekalu on valkoinen...eli haluisin siihen kulmiin ja sellasiin ekana kuluviin kohtiin vähän tummempaa sävyä, mut miten se onnistuu? Kellään kokemusta. Joskus olen tv:ssä nähnyt, että näin voi tehdä...
Osaisivatkohan rautakaupassa neuvoa.Olen kyllä nähnyt vanhoja huonekaluja ja jos yrittäisin niitä jäljitellä, niin hienolla hiomapaperilla hioisin kevyesti ne kohdat mihin käytössä tulisi kulumia ja vihreällä vahaliidulla hiukan värjäisin niiden hiottujen kohtien reunoja sekä kiillottaisin sen sitten kiilloituslaikalla "aidon" näköiseksi.
Jotenkin tuntuu että se voisi toimia. - tsokkis
Soundbarrier kirjoitti:
Olen kyllä nähnyt vanhoja huonekaluja ja jos yrittäisin niitä jäljitellä, niin hienolla hiomapaperilla hioisin kevyesti ne kohdat mihin käytössä tulisi kulumia ja vihreällä vahaliidulla hiukan värjäisin niiden hiottujen kohtien reunoja sekä kiillottaisin sen sitten kiilloituslaikalla "aidon" näköiseksi.
Jotenkin tuntuu että se voisi toimia.Vihreällä umbralla (värijauhe) voi patinoida huonekaluja - vernissan ja vihreän umbran seos sivellään huonakaluun ja pyyhitään ylimääräinen pois kunnes näyttää hyvältä. TÄmä käsittely vaatii hieman totuttelua, joten kannattaa lainata kirjallisuutta ja kokeilla vähemmän arvokkaisiin kohteisiin.
- 11111111
tsokkis kirjoitti:
Vihreällä umbralla (värijauhe) voi patinoida huonekaluja - vernissan ja vihreän umbran seos sivellään huonakaluun ja pyyhitään ylimääräinen pois kunnes näyttää hyvältä. TÄmä käsittely vaatii hieman totuttelua, joten kannattaa lainata kirjallisuutta ja kokeilla vähemmän arvokkaisiin kohteisiin.
lisätä myös serotiinia, että kuivuukin joskus!
- minhu
Vanhanpinnan esimerkiksi voi saada seuraavalla tavalla: ensiksi käsitelee puhtaan pinnan vaikka tummalla petsillä... antaa sen kuivua tarpeeksi pitkään- ei samana päivänä seuraavaa vaihetta.
Sitten käsittelee petsatunpinnan vaikka valkoisella maalilla ja antaa sen kuivua pitkän aikaa. Jonka jälkeen pintaa kulutetaan hiomapaperilla halutuista kohdista- vahvuus esim. 150-200.
lopuksi kun työ on tarpeeksi kulunut ja hyvän näköinen se kannattaa käsitellä lakalla tai vastaavalla..... :) - esim ketjulla!
rautakettingillä hakkaile sopivasti, kuluu hyvin
Itse olen nakutellut vasaralla
Sitten maalia silleen kuivalla pensselillä, että tulee kuluneen näköiseksi tai pyyhi maalia kuivalla rätillä pois.
hiomapaperi on kans hyvä, tulee kivaa pintaa, epätasaisuutta jne
Kuluta niitä kohtia, jotka käytössäkin kuluisi (reunoja, kulmia jne)
Kenkälankkiakin voi levitellä/hangata
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4242556- 581751
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1861684Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2991319Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1401083Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal691020- 871000
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33983Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12947K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali7913