Hei!
Meillä on rakenteilla rantasauna pihapiiriin, johon tulee reilun 15m2 kokoinen pieni tupa, pesuhuone ja löylyhuone.
Tuvan puolelle tarvitsisimme takan, joka lämmittäisi tupaa, loisi tunnelmaa ja jossa voi tietenkin paistaa makkaraa :) Millainen takka sinne sopisi? Varaava takka? Pelkkää kaminaa emme halua. Tupaan tulee sähköt, lämmityksenä myös patteri, mutta olisi hyvä, jos tupaan löytyisi puulla toimiva lämmönlähde.
Millainen takka
6
2699
Vastaukset
- runkotakka
runkotakka riittää tohon käyttöön mainiosti.
lämmittää torpan ja makkarat siinä sivussa. - Miettinyt samaa
Olen aikeissa laittaa ehkäpä Jotulin kevyt takan (tullut uusia malleja) jotka näin vaasan asuntomessuilla. Oli aika nättejä ja sopii todella hyvin tuollaiseen paikkaan. Siihen ajattelin kytkeä Härmä Airin aktiivipiipun,
http://www.harmaair.com/pdf/AirIN.pdf
jonka bongasin myös messuilta. Oli aika mielenkiintoinen ja nämä kun yhdistäisi niin voisi olla aika mukava.. täytyypä vähän vielä miettiä.- vastaa
Minkä hintaisia nuo Jotulin takat ovat, entä tuo hormi?
Tänään otettiin hieman selvää millainen takka pitäisi olla ja näillä näkymin taitaa Kastorin vuolukivinen ilmakiertotakka olla paras, lämpiää nopeaa ja varaa pitkään; ei tarvitsi sähköä käyttää. Hinta sille oli vajaa 1600e.
Tavallinen runkotakka ei toimi, sitä täytyy niin kauan lämmittää.
- ja edullinen
http://www.asgaard-ovne.dk/index.php?id=asgaard-200
Suosittelen lämpimästi, ollut 3vuotta meikäläisellä käytössä eikä kertaakaan ole kaduttanut tämä ostos!- kyselee
Kävin katsomassa Asgårdin sivuilla tuota takkaa. Soitin myös Starkkiin ja kuulin, että se on todella halpa, kamppanjatarjous 399e ja jos sen haluaa verhouttaa vuolukivillä niin 200e päälle ja edelleen hinta on halpa, kun vertaa tuohon Kastoriin.
Millaisessa tilassa sulla tuo takka on? Neliöt? Riitäisiköhän tuo takka meidän 15m2.n saunatuvan tulisijaksi lämmittämään sen? Alkaa tuntua,että tuo ilmakiertotakka on ylimitoitettu.
Muurasin 20m2 saunatupaan (tupa ph lh)Tiiliteollisuusliiton Tulisijat teko-ohjeet mukaillen Pikkutakan.
Lämmittelin tuossa paripäivää sitten ensimmäista kertaa loppukosteuden poistamis tulia ennen pinnoitusta. Hyvälle vaikutti noin ensituntumalta. Mutta tosikäytössä sitten talvella tapansa näyttää. Peruslämpö tulee lattialämmityksellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3671821Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111638Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51930Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia401878Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.69869Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32714Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68666- 53656
- 27651