Patikointi ja lapset

Kuumetta?

Onko kokemuksia miten Itävallassa pystyy yhdistämmän patikoinnin ja lapset, eli löytyykö helppoja patikkareittejä mihin ottaa mukaan noin 8 vuotiaan ja pienempi selkään.
Onko itävallassa mitään tekemistä tuossa kesäkuun puolenvälin tienoilla ja paikat auki?

4

1800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinna61

      Perheen ja patikoinnin voi yhdistää oikein hyvin - olemme tehneet sitä jo 15 vuotta, se on meidän "puuhamaa"-versio ;) Ja Itävalta on yksi parhaista paikoista aloittaa, sillä reitit on merkattu hyvin ja kartoissa olevat vaikeusasteet pitävät hyvin kutinsa. Myös Baijerin alue ja Sveitsi ovat suositeltavia vaihtoehtoja - netissä voi tarkastella karttoja ja reittejä etukäteen, ettei tule perillä yllätyksiä. Lasten ollessa pienempiä kuljimme ylös junalla, bussilla tai gondolilla ja eväsreppujen kera vaelsimme pikkuhiljaa alaspäin takaisin majapaikkaan, joka usein pilkotti alhaalla laaksossa "houkuttimena" - monesti uima-altaan kera. Jos olimme koko päivän liikkeellä lounasta syötiin ja jätskitaukoja pidettiin myös rinteissä olevissa alppimajoissa, jotka kerrassaan ihania - pihoissa monesti keinua etc muksuille. Joissain rinteissä viihdytettiin välillä itseämme huimilla kesäkelkkaradoillakin. Vähän muksuja näkee nykyisin rinteillä (siis minkäänmaalaisia), mutta kun pienenä tottuu kulkemaan niin veri vetää isompanakin, mikä mukavaa sillä eipä teinit enää kovin kulje perheen matkassa. Tänä kesänä käyty "vain" sekä Noitatunturilla että pikku karhunkierroksella, kun ei päästy "etelään". Omat patikkareissumme olemme tehneet aina kesäkuussa, ei ruuhkaa ja etenkin kuun lopulla alpppimajatkin auki - suosituimmilla seuduilla eivät mene edes kiinni välillä.

      Zell am See, Lienz (paras?) ja Sölden mukavimmat alueet, mutta helppoja reittejä riittää lähes joka kylässä. Mukavaa matkaa!

      • Matkakuumetta?

        Kiitos hyvistä vinkeistä!
        Itse olemme myös huomanneet saman ainakin kotimaan muuten suosituillakin reiteillä, eli eipä juuri perheitä näy patikalla.


      • perheitä vastaan
        Matkakuumetta? kirjoitti:

        Kiitos hyvistä vinkeistä!
        Itse olemme myös huomanneet saman ainakin kotimaan muuten suosituillakin reiteillä, eli eipä juuri perheitä näy patikalla.

        alemmilla patikkateillä. Ei kannnta heti alkuun huipuille Telefericeillä mennä. Tai pistäytyä katsomassa murmelit, alppikauriit, kotkat jne.sekä upea alppiniitty. Palata takaisin suosiolla ao vimpaimella. Kannatta haeskella Tiergarten paikkoja, ne kiehtoo. Eisriesenwelt ja Werfenin kotkat
        http://www.eisriesenwelt.at/site/content/CB_ContentShow.php?coType=home
        Olemme lentäneet Müncheniin ja sieltä junalla -sekin lapsosille seikkailu. Salzburgista eteenpäin alkavat jo Alpit häämättää. Junarata jatkuu laaksoja kiemurrellen Zagrebiin asti.


    • kids

      (Kesä) Söllissä ja lähialueella on hyvät mahdollisuudet ulkoiluun kaiken ikäisille. Nuorimmat ovat rintalapsia, ja vanhimmat lähentelevät sataa vuotta (elokuu)! Kesäkuussa on ollut viileää (lopulla esim. yli 30) ja hiljaista, lähinnä aikuisia. Koulut loppuvat myöhemmin kuin meillä.
      Sopii lapsille oikein hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      97
      2183
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2181
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      1993
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1462
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1371
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1346
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1141
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1046
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      996
    Aihe