Patikointi ja lapset

Kuumetta?

Onko kokemuksia miten Itävallassa pystyy yhdistämmän patikoinnin ja lapset, eli löytyykö helppoja patikkareittejä mihin ottaa mukaan noin 8 vuotiaan ja pienempi selkään.
Onko itävallassa mitään tekemistä tuossa kesäkuun puolenvälin tienoilla ja paikat auki?

4

2287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinna61

      Perheen ja patikoinnin voi yhdistää oikein hyvin - olemme tehneet sitä jo 15 vuotta, se on meidän "puuhamaa"-versio ;) Ja Itävalta on yksi parhaista paikoista aloittaa, sillä reitit on merkattu hyvin ja kartoissa olevat vaikeusasteet pitävät hyvin kutinsa. Myös Baijerin alue ja Sveitsi ovat suositeltavia vaihtoehtoja - netissä voi tarkastella karttoja ja reittejä etukäteen, ettei tule perillä yllätyksiä. Lasten ollessa pienempiä kuljimme ylös junalla, bussilla tai gondolilla ja eväsreppujen kera vaelsimme pikkuhiljaa alaspäin takaisin majapaikkaan, joka usein pilkotti alhaalla laaksossa "houkuttimena" - monesti uima-altaan kera. Jos olimme koko päivän liikkeellä lounasta syötiin ja jätskitaukoja pidettiin myös rinteissä olevissa alppimajoissa, jotka kerrassaan ihania - pihoissa monesti keinua etc muksuille. Joissain rinteissä viihdytettiin välillä itseämme huimilla kesäkelkkaradoillakin. Vähän muksuja näkee nykyisin rinteillä (siis minkäänmaalaisia), mutta kun pienenä tottuu kulkemaan niin veri vetää isompanakin, mikä mukavaa sillä eipä teinit enää kovin kulje perheen matkassa. Tänä kesänä käyty "vain" sekä Noitatunturilla että pikku karhunkierroksella, kun ei päästy "etelään". Omat patikkareissumme olemme tehneet aina kesäkuussa, ei ruuhkaa ja etenkin kuun lopulla alpppimajatkin auki - suosituimmilla seuduilla eivät mene edes kiinni välillä.

      Zell am See, Lienz (paras?) ja Sölden mukavimmat alueet, mutta helppoja reittejä riittää lähes joka kylässä. Mukavaa matkaa!

      • Matkakuumetta?

        Kiitos hyvistä vinkeistä!
        Itse olemme myös huomanneet saman ainakin kotimaan muuten suosituillakin reiteillä, eli eipä juuri perheitä näy patikalla.


      • perheitä vastaan
        Matkakuumetta? kirjoitti:

        Kiitos hyvistä vinkeistä!
        Itse olemme myös huomanneet saman ainakin kotimaan muuten suosituillakin reiteillä, eli eipä juuri perheitä näy patikalla.

        alemmilla patikkateillä. Ei kannnta heti alkuun huipuille Telefericeillä mennä. Tai pistäytyä katsomassa murmelit, alppikauriit, kotkat jne.sekä upea alppiniitty. Palata takaisin suosiolla ao vimpaimella. Kannatta haeskella Tiergarten paikkoja, ne kiehtoo. Eisriesenwelt ja Werfenin kotkat
        http://www.eisriesenwelt.at/site/content/CB_ContentShow.php?coType=home
        Olemme lentäneet Müncheniin ja sieltä junalla -sekin lapsosille seikkailu. Salzburgista eteenpäin alkavat jo Alpit häämättää. Junarata jatkuu laaksoja kiemurrellen Zagrebiin asti.


    • kids

      (Kesä) Söllissä ja lähialueella on hyvät mahdollisuudet ulkoiluun kaiken ikäisille. Nuorimmat ovat rintalapsia, ja vanhimmat lähentelevät sataa vuotta (elokuu)! Kesäkuussa on ollut viileää (lopulla esim. yli 30) ja hiljaista, lähinnä aikuisia. Koulut loppuvat myöhemmin kuin meillä.
      Sopii lapsille oikein hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7732
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      141
      5302
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      87
      4145
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      59
      2812
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2449
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2336
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      575
      2165
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      81
      2142
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      10
      1934
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      72
      1184
    Aihe