Te joilla on koneellinen ilmastointi omakotitalossa: jos seisotte ulkona lähellä ilmanottoaukkoa, suhiseeko se äänekkäästi? Niin kauan kuin meillä puuttui säleikkö ja verkko kanavan edestä, en noteerannut mitään ääntä, mutta säleikön asennuksen jälkeen on kuulunut selvä suhina. Onko ok vai kaipaako säätämistä? Eli onko normaalia, että ilman sisäänotto pitää ääntä? (Epäilyksiä on, että säätöihin pitää puuttuu joka tapauksessa säleikön asennuksen jälkeen.)
Suhiseva ilmanotto
normaaliako?
71163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
siitä säleiköstä, sitä ei saa olla tukkimassa reikää.
Säleikkö pitää olla oikeanlainen valettu säleikkö tms. joka ei suhise ja ahdista ilmanvirtausta. Aloittajalla taitaa olla pellistä prässätty säleikkö, niillä on tapana suhista.
Taitaa olla kyseessä rakennusvirhepankin klassikko.
http://www.fise.fi/download.php/download/document_data/618/RVP-S-LVI-7.pdf
Tuolta löytyy myös muita
http://www.fise.fi/rakennusvirhepankki
Olemme asunet nyt kolmisen viikkoa 90 -luvun lopussa rakennetussa omakotitalossa.
Ilmanvaihtona Muh Ilmava Digit...tuloventtileistä ( mm. makuuhuoneet, olohuone ja ruokailuhuone ) kuuluu jatkuva humina.
Kuuluisiko olla äänetön?
Humina kuulostaa sanana koneen moottori-/roottoriääniltä joista pystyy pääsemään käytännössä täysin eroon äänenvaimentimilla ja rakenneratkaisuilla. Osa on helposti jälkiasennettavia kuten Inno, osa isompitöisiä.
Jos se olisi suhinaa niin se syntyy päätelaitteessa eli venttiilissä. Koska ilmavirran säätäminen tapahtuu siellä, niin huoneen ja IV puteken välillä pitää olla riitävä painero joka saa, ikävä kyllä, aikaan suhinaa.
Kiitos vastauksesta...
Mistä mahtaisi löytyä netistä tietoa tästä jälkiasennettavasta äänenvaimentimesta, Innosta.
kokeile ensin hieman laadukkaampaa säleikköä.
tod. näk paine-ero ja nopeus kasvavat, jolloin ritilä alkaa suhisemaan. kuten ensimmäinen vastaa jo totesi
katso alla olevasta linkistä halpa ja kalliinpi säleikkö. säätökäyriä ei esitä halvassa puristetussa pellissä.
http://www.eh-muovi.fi/index.php?page=shop.browse&category_id=4&option=com_virtuemart&Itemid=3
sama vika kaikissa puristetuissa. sopivat hyvin ei koneellisen IV räppänöiksi. Siirsin omankin autotallin puolelle
yleensä IV valmistajat eivät suosi hyttysverkkoa.
onhan helpompi suodin on imuroida sisällä
http://www.jeven.fi/acrobat/innoERE.pdf