Himokselle

Napin_emäntä

Onko Himokselle tulossa Sarppeja? Tahdon tutustua rotuun ihan "käsikopelollakin". Kirjatiedon ( netti) perusteella aivan mahtava rotu.

Mulla itellä 2v pyreneittenkoira uros. Toiveissa joskus saada Napille kaveri. Sille paikalle olen haaveillut Sarppia.

4

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • estrela

      niitäkin

      • tulee jokunen

        Tervetuloa rotukojulle visitoimaan :)


    • toisenkin kirjoituksesi

      ja kannattaa saada tämä nappi toimimaan ensin kunnolla ennenkuin haaveilet toisesta koirasta. syy tähän mielipiteeseeni on se, että kuinka jaksat sitten opettaa kahta koiraa yhtäaikaa, koska kaikki mitä vanhempi koira on jo omaksunut tavoikseen, välittyy sitten pentuunkin ( suurempi ja haastavampi työ saada koirat toimimaan toivomallasi tavalla).

      • Napin_emäntä

        Kyllä minulla on jo kokemusta siitä kun yksi koira opettaa toiselle pahoja tapoja.

        Meillä oli aikaisemmin seropi uros. Tuli vuoden ikäisenä meille. Varsinainen hökäle jota oli koulutettu "vapaalla" kädellä tai siis ei juurikaan koulutettu millekkään tavoille.

        Hankittiin sille Nappi leikkikaveriksi. Noh, tämä seropihan opetti net omat tapansa Napille. *aaarghh* Monet kerrat revin hiuksiani päästäni ku tulin kotiin (esm kymmenen minuutin kauppareissulta) ja näin mitä koirat olivat puuhanneet yhdessä.

        Kun sitten huomasin olevani raskaani totesin että mun rahkeet ei kertakaikkiaan riitä kahteen temppuilevaan koiraan ja vauvaan. Seropi pääsi takaisin samaan perheeseen josta meille alkujaan tulikin. Se seropi kerkesi olla meillä vuoden ajan.

        Pari päivä mietin että kummasta koirasta luovun. Ja totesin että Nappi jää. Se kuitenkin tuli meille pentuna ja oli muutenkin helpommin käsiteltävissä. Olin yrittänyt jo paljon seropin kanssa ja minun oli todettava että mun tiedoilla ja taidoilla en sitä koiraa saa sellaiseen malliin että sen kanssa voisi vauvan kanssa elää ns. suht pienellä vaivalla. Seropi esim pissasi sisälle monet ilopissat per päivä ja mun oli luututtava koko asunto vähintään pariin kertaan per päivä. Ihan liikaa vauvan kanssa.

        Nyt minulla on kaksi vuotias pyrre uros eli Nappi ja kahdeksan kuukauden ikäinen poika lapsi.

        Tärkeys järjestyksessä on saada Nappi kunnolla toimimaan ennen kuin voin toista koiraa ajatellakkaan. Onneksi Napilla on perus luonne rauhallinen. Pentuna kuitenkin sai rauhassa nukkua ja jne. Eli ei ihan mahdoton tehtävä kuitenkaan tuon koiran "ruotuun" saattaminen ole.

        Nyt onneksi poika alkaa antamaan minulle aikaa jotta saan keskitettyä ajatuksiani myös koiran uudelleen kouluttamiseen.

        Toisen koiran laitto on mahdollista aikaisintaan vuoden kuluttua. Antaa ajan kulua ja katsotaan miten Napin kanssa alkaa sujumaan. Joka päivä pieniä "koulu" hetkiä ja joka iltalenkillä ajatus koirassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      588
      5687
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      85
      3575
    3. Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."

      Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m
      Sohvaperunat
      43
      1989
    4. 17-vuotiasta lukiolaispoikaa epäillään perheenisän murhasta Pyhtäällä

      Perheenisä löytyi kuolleena kotipihastaan loppuvuonna 2023 Heinlahdesta Myyrynmäeltä. Poliisi epäilee murhasta kotkalais
      Kotka
      38
      1716
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      149
      1686
    6. Janne Kataja uudessa elämäntilanteessa - Vauva tuli, tyttäret jo teini-iässä: "On jo vähän..."

      Janne Kataja on uudessa elämäntilanteessa, 44-vuotiaana hän tuli kolmatta kertaa isäksi. Tyttäret edellisestä liitosta
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1413
    7. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      83
      1404
    8. Kaksoisliekki-ihmiset

      Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.
      Ikävä
      201
      1234
    9. Olet mun herkkä kohta

      Vaikutuksesi minuun on valtava. Käsitätköhän miten paljon tunnen takiasi? Miten paljon elämäni on muuttunut sen jälkeen
      Ikävä
      59
      1181
    10. Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?

      Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.
      Ikävä
      73
      1085
    Aihe