Monkku -03 ruostuminen

-03 monkun toisessa takaovessa on kitti irti ja ruostetta näkyvissä.
Auto tuotu 1v. sitten Saksasta. Korjaako ford oven takuuseen????
61128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sivuilta, että kuuluisi koritakuun piiriin. Korin puhkiruostumattomuus takuu on 12- vuotta.

Äänestä
  • Takuusta olen samaa mieltä, mutta nämä kittihommat menevät ns. virhevastuun piikkiin. Ford on myontänyt luukkujen olevan vialliset, niinpä se korjailee niitä puhkiruostumattomuustakuun "ulkopuoleltakin".

    Äänestä

  • Virhevastuu kirjoitti:

    Takuusta olen samaa mieltä, mutta nämä kittihommat menevät ns. virhevastuun piikkiin. Ford on myontänyt luukkujen olevan vialliset, niinpä se korjailee niitä puhkiruostumattomuustakuun "ulkopuoleltakin".

    mun mielestä auto pitää olla asian mukaisesti huollettu että menee takuuseen. ilmeisesti tarkkailevat huollossa ettei kerkeä oikein pahaks. mutta aina kannattaa yrittää ettei ite tarvis maksaa... :) kato tarkkaan kaikki ovet ja peräluukku!

    Äänestä

Hae huollosta todistus siitä, että ovet ovat ruostuneet valmistusvian vuoksi (ei esim. kiveniskemän). Saat sieltä myös listan korjaamoista, jotka lähialueellasi tekevät näitä ruostetöitä. Sitten vaan auto pajalle, pari-kolme päivää ja taas saa ajella muutaman vuoden huoletta. Korjaamo ja huolto hoitavat rahaliikenteen maahantuojan kanssa. Kokemusta em. toiminnasta on -00 Focuksesta ja -03 Mondeosta.

Äänestä
  • huomautin autoa viedessä, että orastavaa kittisauman ruostumista on havaittavissa ovissa. Tsekkasivat huollossa ja sanoivat menevän koritakuun piikkiin. Mites laajasti ovat yleensä korjanneet ovet, vaihtaneet kokonaan uusiin vai paikanneet ongelmat? Mites laajalle alalle maalaus tehdään sävyn matsaamiseksi?

    Äänestä

  • 100 000 km huollossa kirjoitti:

    huomautin autoa viedessä, että orastavaa kittisauman ruostumista on havaittavissa ovissa. Tsekkasivat huollossa ja sanoivat menevän koritakuun piikkiin. Mites laajasti ovat yleensä korjanneet ovet, vaihtaneet kokonaan uusiin vai paikanneet ongelmat? Mites laajalle alalle maalaus tehdään sävyn matsaamiseksi?

    Ovet ruostui korjauskuntoon reilu vuosi sitten.
    Keskustelin asiasta paikallisen huoltokorjaamon (ford) kanssa. Mulle kerrottiin, ettei missään omistajan käsikirjassa kerrota mitään mistään toimenpiteistä joita omistajan pitäisi suorittaa korin ruostumisen suhteen eli kori on "huoltovapaa" ruostumisasioissa nyt kun ruostesuojauksesta on sinkkikorien tultua muutenkin luovuttu.
    Vaikka saksalaista huoltovihkoa ei siihen hätään löytynytkään, hoitui homma ihan asiallisesti ja sai vielä auton ilmaiseksi lainaan rempan ajaksi.
    Ihan 10 suoritus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


monkku 03 kirjoitti:

-03 monkun toisessa takaovessa on kitti irti ja ruostetta näkyvissä.
Auto tuotu 1v. sitten Saksasta. Korjaako ford oven takuuseen????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu