Kovasti mieli tekee lomalle, ensi talvena olisi pakko päästä JONNEKIN. Koskaan en ole missään käynyt, mutta nyt lähden! Mutta neuvoja kaipaan!
Miten varaatte matkan? Paikallisen matkatoimiston kautta vai netistä, esim. aurinkomatkojen tms. sivulta? Siis onko pakko mennä matkatoimistoon ollenkaan? Olen jotenkin ymmärtänyt, että matkatoimisto vetää välistä omansa pois ja kalliimmaksi tulee? Ajattelin näin alkuun kuitenkin sellaista pakettia, missä saan lennot ja hotellit samassa. Ehkä myöhemmin alan soveltamaan...Onko matkanjärjestäjien kesken hintaeroja, kannattaako lähteä vertailemaan? Mitä järjestäjää suosittelette?
Ja sitten, koordinaatit vielä hukassa. Talvella ei ole missään oikein lämmintä, ja ihan en kaukomatkoille ekalla reissulla halua lähteä. Viikkokin on vain aikaa. Onko ehdottaa sivua, mistä löydän hyvät tiedot mahdollisista vaihtoehdoista?
Suuri kiitos kaikille vastaamaan vaivautuneille!! Katsotaan pääsenkö lähtemään...
Matkan varaaminen
12
2653
Vastaukset
- tietämättömälle
Matkan voi varata matkatoimistosta tai netistä. Hinta on sama. Tjäreborg, Aurinkomatkat ja Finnmatkat taitaa olla ne suurimmat pakettimatkojen järjestäjät. Talvella Euroopassa on lämmintä ainoastaan Kanarialla, joka on niin turistirysä kauttaaltaan että kokematonkin matkustaja pärjää siellä aivan varmasti.
Ehdottomasti kannattaa vertailla, eri matkanjärjestäjillä saattaa olla isojakin hintaeroja, jopa samaan hotelliin. Itse olen käyttänyt vain Tjäreborgia eikä ole mitään valittamista, tosin en tarvitse opaspalveluja joten niiden toimivuudesta en tarkkaan osaa sanoa.
Suosittelisin että soitat matkatoimistoon ja kysyt vinkkejä minne mennä, eli kerro mitä haluat lomaltasi. Kun saat muutaman vinkin, katso netistä eri matkatoimistojen hinnat ja valitse sitten kenen järjestäjän matkalle lähdet.
Periaatteessa muuten on ihan sama lähteekö Kanarialle vai kaukomatkalle, ihan samalla tavalla homma toimii kummassakin. Mutta jos on vain viikko aikaa niin ehkä sitten kannattaa pysytellä Kanariassa. Siellä oma suosikkini on Puerto de la Cruz, joka tosin ei ole perinteinen lämmin rantakohde, mutta siellä on vielä jotain paikallistakin jäljellä. - hopihopi
Kannattaa varmaan ensin pohtia minkä tasoista matkaa haluaa, vaihtoehtoja löytyy huoneistohotelleista luksukseen. Sitten valita paikka, itse suosittelisin Sinua suuntaamaan Kanarian saarille päin, siellä lämmintä, mutta kuitenkin eurooppalainen ja silti edullinen meininki. Matkanjärjestäjien vertailu kannattaa ehdottomasti, nettivaraaja saa yleensä vähän alennustakin ja vertaaminen on netissä helpompaa. Minulle ainakin matkan suunnitteleminen ja paikkaan perehtyminen on jo puoliksi lomaa, kiva kun olet hyvissä ajoin liikkeelä ! Onnea matkaan !
- yumalation
matkalle lähdössä on matkatoimisto oikea osoite. Totta on, että netistä halvimmat löytyy, mutta ota se seuraava sitten sieltä. Ja tottakai matkatoimisto ottaa palvelustaan siivun, mutta niinhän se on kaikessa; palvelu maksaa. Vastineeksi saat valmiin paketin. Auttavat myös kotimaan yöpymisessä, jos sellaista tarvit.
Sitäpaitsi saat perillä käyttää matkanjärjestäjän palveluita eli matkaopas auttaa, kun sulla on kysytävää. Tosin myös avuttomia oppaita on liikkeellä, mutta sinä maksat ja saat siis vaatia.
Matkakohteeksi talvella ekakertalaiselle Kanaria, Cruz on ok.- pikkutarkka
Tuohon haluaisin lisätä, että kyllä netistä tilattujen kotimaisten matkanjärjestäjien(ainakin tjäreborg, aurinkomatkat, finnmatkat) matkoihin sisältyy ihan samat opaspalvelut kuin toimiston kautta tilattuihin. Lisäksi voi aina kysellä sähköpostilla tai soittaa...Netissä kohdetiedoissa on kyllä ilmoitus jos kohteessa ei ole suomalaista opasta. Netissä tilatuista matkoista ainakin aurinkomatkoilla sain vielä pienimuotoisen(10 €/henk.) nettialennuksen.
- näin on
pikkutarkka kirjoitti:
Tuohon haluaisin lisätä, että kyllä netistä tilattujen kotimaisten matkanjärjestäjien(ainakin tjäreborg, aurinkomatkat, finnmatkat) matkoihin sisältyy ihan samat opaspalvelut kuin toimiston kautta tilattuihin. Lisäksi voi aina kysellä sähköpostilla tai soittaa...Netissä kohdetiedoissa on kyllä ilmoitus jos kohteessa ei ole suomalaista opasta. Netissä tilatuista matkoista ainakin aurinkomatkoilla sain vielä pienimuotoisen(10 €/henk.) nettialennuksen.
että ei sitä alennusta saa siksi että tilaa matkan netissä vaan siitä että tulostaa itse matkaselvityksen (lipun).
- Nuuskuis
Jos ostat esim. Aurinkomatkojen matkan niin saat sen ihan samaan hintaan netistä, matkatoimistosta tai Aurinkometkojen omasta toimistosta.
- halvat lennot äkkilähdöt
ja matkaa pukkaa hotelleineen. Saat tulostettua sekä lipun ja sen työtarpeet ihan kotikoneelta.
- ensikertalaiselle
halvat lennot äkkilähdöt kirjoitti:
ja matkaa pukkaa hotelleineen. Saat tulostettua sekä lipun ja sen työtarpeet ihan kotikoneelta.
Sanoisin kanssa, että ensikertalaisen kannattaa varata matkansa matkatoimistosta helppouden takia. Matkatoimistosta kun saa kaikki palvelut saman katon alta, eikä tarvitse itse lähteä etsimään lentoja ja hotelleja sekä miettiä lentokenttäkuljetuksia.
Varsinkin sesonkiaikoina (koulujen loma-ajat) saa pakettimatkan useimmiten halvemmalla kuin omatoimimatkan.
- Anonyymi
Varaa täältä www.aurinkomatkat.fi
- Anonyymi
Täällä olis persaukisellekin sopivia matkoja. Pummillakin pääsee.
www.hsl.fi - Anonyymi
Itse ostin lennon American maisemiin
- Anonyymi
Mie mään sinne missä saa pilhanderii... Vaiks Turkkuseen.
Metsuri Ilumanttista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760