Hei kaikille,
Olisin halukas vuokraamaan tehokkaan klapikoneen. Koneella pitäisi pystyä tekemään useampi motti tunnissa. Koneen pitäisi olla sähkö- tai polttomoottorikäyttöinen, ei kuitenkaan traktoriversio. Olisiko kenelläkään Tampereen lähellä asuvalla mahdollisuutta vuokrata konettaan esim. viikonlopun ajaksi? Tai onko kenelläkään vinkkejä, mistä vuokrakoneen voisi löytää?
Klapikoneen vuokraus.
10
7313
Vastaukset
- ukkeli
Meillä kävi yrittäjä tekeen klapikoneella.
Polttomoottori oli ja valmista tuli 5 kiintoo pieni vajaassa 3 tunnissa.
http://www.halkoliiteri.com/pirkanmaa/showinfo/?info=82 - löytyy kyllä
mottimäärä riippuu sahurista, minkälaista vuoraa olisit maksamassa, kone pirkammaalla
- Klapikeisari
Lähinnä etsin tehokkaampaa versiota, jossa mielellään tulo- ja poistokuljetin. Koneessa voi olla käsikatkaisu, mutta halkaisu saisi olla "automaattinen". Palaxin malleista esimerkiksi Combi M 2 on sitä luokkaa, mitä haen. Muutkin merkit toki käyvät (Japa, Pilkemaster jne.) Kiitos kuitenkin tarjouksesta. Koneesta voidaan sopia vuokra tapauskohtaisesti.
- sahurista riipu
Enemmän mottimäärä kyllä riippuu tavarasta. Sellaista kunnonkokoista puuta mikä vetästään kauniisti neljäksi ja tavaraa tulee ihan erilailla kun jotain latvuksia näperrellessä.
- tekisin
Mihinkä hintaan tuommoisen koneen joku vuokraa esim. siten että tehtäisiin pitempiaikainen vuokra sanotaan pari kuukautta?
Jos koneen hinta on muutaman tonnin niin kai sata euroa vuokraksi riittää? Kai noissa käyttöikä on kohtuu pitkä?
- markkinahinnatt
Onkohan reilussa neljässä vuodessa maailma muuttunut näin paljon? Koneen hinta on kympin tuolla puolen ja satasella voi jonkun vanhemman mallin saada jo kokonaiseksi päiväksi. Parhaat pyytää 165 25 (oma terä ostettava). Työpäivässä sillä sitten tekeekin 15-40 heitto-m3 tavarasta riippuen.
- halpaa on..
"satasella voi jonkun vanhemman mallin saada jo kokonaiseksi päiväksi."
-Naapuri kaadatti alan ammattilaisella viime kesänä 4 suurta puuta tontiltaan alan ammattilaisella, jolta vuokrasi polttomoottorikäyttöisen halkojan (siis pelkkä halkoja)
Hinta oli 10€/päivä.
Suurin kuusi oli 80cm kannosta mitattuna, mutta halkesi sekin, tosin ei ihan helposti.
Puiden kaatohintaa en tiedä, mutta minulta hän otti 40€ kaataessaan yhden kuivan männyn.- halavallatehnyt
Halvalla on vuokrannut koneen ja kaatanut puun !
- ammattimieheksi
ihan edulliselta kuulostaa
- markkinahinnatt
>>satasella voi jonkun vanhemman mallin saada jo kokonaiseksi päiväksi.
>jolta vuokrasi polttomoottorikäyttöisen halkojan (siis pelkkä halkoja)
>Hinta oli 10€/päivä.
Kuulostaa lähinnä yrittäjän lähes katteettomalta oheispalvelulta. Toinen ääripää tässä Ramirentilla: http://ramirent.edita.fi/fi/hinnasto/tuote/267 Vehje on toki laadukas, mutta vaatii vielä sähköä. Polttomoottorikone on se hinnakkain versio vehkeestä.
Tarkoitin tuolla "reilu satanen päivässä" -hinnalla kuljettimella varustettuja koneita, jotka sekä katkaisevat että halkaisevat. Niillä pääsee tuonne 2-7 heitto-m3/tunti tavaran koosta riippuen. Pelkällä halkojalla ei pääse lähellekään, jos puiden katkominen otetaan mukaan kuten kuuluukin.
Tuo 40e/kaato on ihan kohtuuhinta alan ammattilaiselta, jos ei puu vaadi mitään kummempia toimenpiteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1776512- 1481794
- 1131578
- 511300
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46992Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢38953Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96923Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5849Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan240829- 41809