Mandriva mukaan
pikkuläppärikisaan
5415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onneksi en hätäilyt tuon mini läppärin hankkimisessa :)
Acer A110, MSI Wind:ä olin ajatellut hankkivani, mutta tämän nähtyääni niin voipi olla että tuon tulen ostamaan :)
Mielenkiintonen idea toi käyttää tallennustilana vain usb-tikkua. Varmaankin sillä haetaan säästöjä SSD flash-levyihin verrattuna. Samalla saadaan sitten tuo siirrettävyys koneesta toiseen.
Läppäreitä varastetaan tai muuten katoaa suunnattomia määriä. Samalla niiden sisältämä data menee ensinnäkin hukkaan ja voi joutua asiattomien käsiin. Monessa tapauksessa koneen sisältämä data on paljon arvokkaampi kuin itse kone mutta vakuutus ei sitä korvaa.
Usb-tikku on käytännön syistä irroitettava aina "siirtymätaipaleilla", helppo laittaa paidan taskuun joten datan säilymisellä paljon suuremmat mahdollisuudet.
Käsittääkseni myös Debianin mipsel-siirros pitäisi toimia tuossa värkissä.
Luultavasti. Koska Mandriva toimii, niin Debianin mipsel version toimimaan saaminen ei liene hirveän vaikeaa.