Suoraveloitus ja lasku tulee silti

Sonera huijjaa

Kun sain kuulla että sonera perii 1€ lisä maksun laskuistaan niin tilasin suoraveloituksella laskut. Kaikki toimi hyvin ja silti lähettivät joka kerta kuitenkin laskun tiedot, eli eikö olisi sama laittaa lasku samassa??? No, en enää kehdannut avata näitä kirjekuoria kun ajattelin että niissä näkyy vain että lasku on mennyt perille jne. Mutta yhdessä kuoressa olikin lasku ja se onkin nyt kuukausia myöhässä. Olen yrittänyt soittaa maksulliseen asiakaspalveluun mutta jonot ovat sinne niin pitkät että viivästys koron lisäksi minun pitäisi maksaa monta euroa laskua asiakaspalvelusta! TÖRKEÄÄ!!! Sonera itse kusee asiansa ja asiakas saa maksaa siitä!

3

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma vastuu teoistasi.

      "No, en enää kehdannut avata näitä kirjekuoria kun ajattelin että niissä näkyy vain että lasku on mennyt perille jne."

      - Kenen moka? Ei voi olla jaksamisesta kiinni.

      Laskun tiedot varmaan tuleekin edelleen, paperilaskuhan pitää peruuttaa ja muuttaa verkkolaskuksi, jonka voi kyllä laittaa suoraveloitukseen. Kautta aikain on itsellenikin tullut kotiin paperiset "laskut" eli laskun tiedot, vaikka käytössä olisikin suoraveloitus.

      Se, että joku lasku ei ole mennyt suoraveloituksen, on varmasti joku syy, esim. liittymätyypin vaihto ja laskutuskauden muutos tai muu vastaava. Eli ota yhteyttä vaan sinne asiakaspalveluun tai mene Sonera-pisteeseen.

      • josse rahaa tilillä

        Jos suoraveloitus ei onnistu esim. tilillä ei ole rahaa, ne lähettävät ihan tavallisen laskun.


      • jossei rahaa tililla

        "kehdannut"

        Kysyjä on savolainen, joka selittääkin loput.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4127
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3445
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      35
      2954
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2518
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2117
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1929
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1899
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1807
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      391
      1498
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1288
    Aihe