Suoraveloitus ja lasku tulee silti

Sonera huijjaa

Kun sain kuulla että sonera perii 1€ lisä maksun laskuistaan niin tilasin suoraveloituksella laskut. Kaikki toimi hyvin ja silti lähettivät joka kerta kuitenkin laskun tiedot, eli eikö olisi sama laittaa lasku samassa??? No, en enää kehdannut avata näitä kirjekuoria kun ajattelin että niissä näkyy vain että lasku on mennyt perille jne. Mutta yhdessä kuoressa olikin lasku ja se onkin nyt kuukausia myöhässä. Olen yrittänyt soittaa maksulliseen asiakaspalveluun mutta jonot ovat sinne niin pitkät että viivästys koron lisäksi minun pitäisi maksaa monta euroa laskua asiakaspalvelusta! TÖRKEÄÄ!!! Sonera itse kusee asiansa ja asiakas saa maksaa siitä!

3

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma vastuu teoistasi.

      "No, en enää kehdannut avata näitä kirjekuoria kun ajattelin että niissä näkyy vain että lasku on mennyt perille jne."

      - Kenen moka? Ei voi olla jaksamisesta kiinni.

      Laskun tiedot varmaan tuleekin edelleen, paperilaskuhan pitää peruuttaa ja muuttaa verkkolaskuksi, jonka voi kyllä laittaa suoraveloitukseen. Kautta aikain on itsellenikin tullut kotiin paperiset "laskut" eli laskun tiedot, vaikka käytössä olisikin suoraveloitus.

      Se, että joku lasku ei ole mennyt suoraveloituksen, on varmasti joku syy, esim. liittymätyypin vaihto ja laskutuskauden muutos tai muu vastaava. Eli ota yhteyttä vaan sinne asiakaspalveluun tai mene Sonera-pisteeseen.

      • josse rahaa tilillä

        Jos suoraveloitus ei onnistu esim. tilillä ei ole rahaa, ne lähettävät ihan tavallisen laskun.


      • jossei rahaa tililla

        "kehdannut"

        Kysyjä on savolainen, joka selittääkin loput.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      173
      10661
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      85
      10159
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5599
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4438
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2905
    6. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      126
      2898
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1706
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1308
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      4
      1142
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1074
    Aihe