Kun sain kuulla että sonera perii 1€ lisä maksun laskuistaan niin tilasin suoraveloituksella laskut. Kaikki toimi hyvin ja silti lähettivät joka kerta kuitenkin laskun tiedot, eli eikö olisi sama laittaa lasku samassa??? No, en enää kehdannut avata näitä kirjekuoria kun ajattelin että niissä näkyy vain että lasku on mennyt perille jne. Mutta yhdessä kuoressa olikin lasku ja se onkin nyt kuukausia myöhässä. Olen yrittänyt soittaa maksulliseen asiakaspalveluun mutta jonot ovat sinne niin pitkät että viivästys koron lisäksi minun pitäisi maksaa monta euroa laskua asiakaspalvelusta! TÖRKEÄÄ!!! Sonera itse kusee asiansa ja asiakas saa maksaa siitä!
Suoraveloitus ja lasku tulee silti
3
558
Vastaukset
- oma vastuu teoistasi.
"No, en enää kehdannut avata näitä kirjekuoria kun ajattelin että niissä näkyy vain että lasku on mennyt perille jne."
- Kenen moka? Ei voi olla jaksamisesta kiinni.
Laskun tiedot varmaan tuleekin edelleen, paperilaskuhan pitää peruuttaa ja muuttaa verkkolaskuksi, jonka voi kyllä laittaa suoraveloitukseen. Kautta aikain on itsellenikin tullut kotiin paperiset "laskut" eli laskun tiedot, vaikka käytössä olisikin suoraveloitus.
Se, että joku lasku ei ole mennyt suoraveloituksen, on varmasti joku syy, esim. liittymätyypin vaihto ja laskutuskauden muutos tai muu vastaava. Eli ota yhteyttä vaan sinne asiakaspalveluun tai mene Sonera-pisteeseen.- josse rahaa tilillä
Jos suoraveloitus ei onnistu esim. tilillä ei ole rahaa, ne lähettävät ihan tavallisen laskun.
- jossei rahaa tililla
"kehdannut"
Kysyjä on savolainen, joka selittääkin loput.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain16510511Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-7510019Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1076992Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2275478- 1755149
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784336- 872872
- 1702786
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1032741Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662611