tapakasvatusta?

toivotontako?

moi

nyt olisi hyvät neuvot kalliita,,

mun 4,5v kultainennoutaja urokseni, niin suloinen kuin onkin, on nyt pienen opinhetken edessä. elämään on tullut toinen ihminen ja pari kissaa ja jotta yhteiselo sujuisi niin toivoisin teiltä muutamia vinkkejä jotta rauha pysyy maassa.

kaksin kanssani koira ei koskaan pissannut sisälle. nyt jostain syystä nimenomaan meillä kotona saattaa lähes mielenosoitusilmeellä pissata keskelle olohuoneen mattoa, vaikka oltaisiin juuri tultu lenkiltä. miten tällainen saadaan kitkettyä pois? en ole koiralle huutanut, en tunkenut nokkaa pissaan mutta jotainhan asialle on voitava tehdä?

toinen ongelma sisältyy koiran pohjattomaan ruokahaluun. eli kissan ruoka häviää kupista alle silmänräpäyksen, ei mahdu pojan päähän että kaikki eivät omaa ruokaansa hotki kerralla vaan selkeästihän se on hälle siihen purkkiin jätetty. mulla on keittiöön portti olemassa, mutta jotenkin se jättää vaikutelman että annan koiran sanella elämääni eikä niin että hän oppisi elämään säännöillä, jossa kissan ruokaan ei kosketa. tämä alkaa hiukan paljon nyppiä hermoja, kun selkäni käännettyä alkaa imurointi käydä ja kuppi on tyhjä samantien.

kyllä, tiedän että varmasti näistä molemmat johtuvat omista virheistäni, en ole täydellinen koirankasvattaja ollenkaan. siksi toivonkin nyt vinkkejä ja keinoja siitä, miten yhteiseloa voidaan hioa niin että kissojen ei tarvitse stressata, koiran ei tarvitse pissata ja tämä pieni yhteisö voisi elää hiukan harmonisemmin?

kiitos.

3

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eppulainen

      mielenosoituspissat ovat selkeitä protesteja muuttuneeseen elämäntilanteeseen. tärkeää on osoittaa koiralle että hän on silti sinulle tärkeä, vaikka "laumanne" on kasvanut. toisaalta myös koiran on ymmärrettävä että hän on alempana kaikkia lauman ihmisjäseniä. kun koira pissaateidän nähtenne, voit torua kyllä esim. "hyyyyyiii...". ei ruumiillista rangaistusta ikinä!

      mitenkäs se koira pääsee kissanruokaan käsiksi? kissankuppi pöydälle tai portti kiinni, jotta ymmärtää ettei ole koiran ulottuvilla. ei koira ymmärrä sitä että sapuska jätetään nenän eteen ja sitten ei saakaan koskea. toinen tapa on se että koiran nähden laitat kupin lattialle, odotat kun lähestyy ja kiellät napakasti. toistat sitä niin kauan kun menee jakeluun, mutta siltikään en jättäisi sitä ruokaa siihen houkuttimeksi.moni kultsu on pohjaton syöppö, ja kaikki hollilla oleva häviää parempiin suihin.

      • Tanja & kultsut

        Meillä on kissankupit keittiön tiskipöydällä... niin ahneita nuo kultsut ovat etten minä ainakaan jaksaisi taistella noiden tyhjenevien kissan kuppien kanssa... ;)
        Elikkä kissankupit tosiaankin pois lattiatasosta.


    • tulimieleen

      Jos kissat pissaavat astiaan sisälle, niin koira saattaa sen vuoksi pissata myös sisälle. Se ehkä yrittää viestiä kissoille olevansa näiden yläpuolella. Sillä vain johtajat pissaavat reviirille.

      Olen samaa mieltä, ettei kultsulle voi opettaa ettei lattialle kuppiin jätettyyn ruokaan kosketa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      45
      6726
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      92
      5256
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4845
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4679
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4515
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      18
      4492
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4096
    8. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      49
      4066
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4057
    10. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      170
      4015
    Aihe