Räätälinpalvelut

_Miina_

Olen lähdössä Bangkokiin lomalle ja haluaisin teetättää itselleni pari jakkupukua (tms.) siellä. Onko jollakin hyviä kokemuksia taitavasta sekä edullisesta räätälistä? Sijainti mielellään suhteellisen keskustassa tai lähellä Khao San Roadia.

3

1320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanna

      Mieheni teetti mielettömän hyvän kashmirvillaisen puvun (slim cut) maaliskuisella matkallamme (10 000 bht eli silloisella kurssilla alle 200e). Mieheni kävi eka kerralla antamassa mitat, sitten yhden kerran sovittamassa ja kolmannella kerralla saimme jo puvun mukaan kauniisti pukupussissa. Hinta-laatusuhde oli kyllä kohdallaan!

      Räätäli oli Ah Song Tailor, osoite New Road 1203, 10500 Bkk. Paikka sijaitsi lähellä Oriental Hotellia ja oli Silom Roadin poikkikatu (saman suuntainen kuin Chao Praya joki). Saman kadun varrella oli paljon korujen tukkukauppoja ja tämä räätäliliike oli pieni liike kaikkien niiden koruliikkeiden keskellä.

      Räätäliliike on toiminut vuodesta 1936. Ensin Ah Songin isän pitämänä ja nyt ko. miehen. Mies on jo kuusikymppinen, mutta taitava kuin mikä. Puhuu hyvää englantia ja on mielyttävä herra. Kyseinen räätäli on tehnyt vaatteita myös monille "silmäätekeville" (julkkikisille, kuninkaallisille).

      Jos tarvitsemme vielä pukuja ja olemme Bangkokissa, niin varmasti palaamme takaisin ko. liikkeeseen. Olemme suositelleet räätäliä kaikille tuttavillemme.

      • tulliterveisin

        Niin onhan teillä tallella kuitit tullimaksuista, verovapaan tuonnin alaraja on 170 €.


      • piippittäjä
        tulliterveisin kirjoitti:

        Niin onhan teillä tallella kuitit tullimaksuista, verovapaan tuonnin alaraja on 170 €.

        se siellä kateuksissaan taas aukoo suutaan. Alaraja on 175€, mutta niin moni teettää ja ostaa vaatteita Thaikuissa, mutta kuinka moni on tullattu? Kuinka tulli pystyy näyttämään, että vaatteet on ostettu just siltä matkalta, jos hintalaput eivät roiku enää vaatteissa saati sitten olisivat puhtaina pesupusseissa? Meillä ei vaimon kanssa ole koskaan ollut ongelmia tullin kanssa ostoksistamme. Yleensä tullin haaviin pääsevät ne,jotka ovat seksimatkoilla ja örveltävät vielä paluumatkallakin kusi housussa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      217
      4068
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2573
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2285
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      893
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      871
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      836
    Aihe