Olen lähdössä Bangkokiin lomalle ja haluaisin teetättää itselleni pari jakkupukua (tms.) siellä. Onko jollakin hyviä kokemuksia taitavasta sekä edullisesta räätälistä? Sijainti mielellään suhteellisen keskustassa tai lähellä Khao San Roadia.
Vastaukset 3
- hanna
Mieheni teetti mielettömän hyvän kashmirvillaisen puvun (slim cut) maaliskuisella matkallamme (10 000 bht eli silloisella kurssilla alle 200e). Mieheni kävi eka kerralla antamassa mitat, sitten yhden kerran sovittamassa ja kolmannella kerralla saimme jo puvun mukaan kauniisti pukupussissa. Hinta-laatusuhde oli kyllä kohdallaan!
Räätäli oli Ah Song Tailor, osoite New Road 1203, 10500 Bkk. Paikka sijaitsi lähellä Oriental Hotellia ja oli Silom Roadin poikkikatu (saman suuntainen kuin Chao Praya joki). Saman kadun varrella oli paljon korujen tukkukauppoja ja tämä räätäliliike oli pieni liike kaikkien niiden koruliikkeiden keskellä.
Räätäliliike on toiminut vuodesta 1936. Ensin Ah Songin isän pitämänä ja nyt ko. miehen. Mies on jo kuusikymppinen, mutta taitava kuin mikä. Puhuu hyvää englantia ja on mielyttävä herra. Kyseinen räätäli on tehnyt vaatteita myös monille "silmäätekeville" (julkkikisille, kuninkaallisille).
Jos tarvitsemme vielä pukuja ja olemme Bangkokissa, niin varmasti palaamme takaisin ko. liikkeeseen. Olemme suositelleet räätäliä kaikille tuttavillemme.- tulliterveisin
Niin onhan teillä tallella kuitit tullimaksuista, verovapaan tuonnin alaraja on 170 €.
- piippittäjä
tulliterveisin kirjoitti:
Niin onhan teillä tallella kuitit tullimaksuista, verovapaan tuonnin alaraja on 170 €.
se siellä kateuksissaan taas aukoo suutaan. Alaraja on 175€, mutta niin moni teettää ja ostaa vaatteita Thaikuissa, mutta kuinka moni on tullattu? Kuinka tulli pystyy näyttämään, että vaatteet on ostettu just siltä matkalta, jos hintalaput eivät roiku enää vaatteissa saati sitten olisivat puhtaina pesupusseissa? Meillä ei vaimon kanssa ole koskaan ollut ongelmia tullin kanssa ostoksistamme. Yleensä tullin haaviin pääsevät ne,jotka ovat seksimatkoilla ja örveltävät vielä paluumatkallakin kusi housussa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2931185Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2941071Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50928- 106899
- 101849
- 78843
- 108712
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11518