Enää runsas puolet lapsista kastetaan Helsingissä

Hgin Sanomat 15.7.08

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Enää runsas puolet lapsista kastetaan Helsingissä/1135237904299

Enää runsas puolet lapsista kastetaan Helsingissä

Julkaistu: 15.7.2008 22:03

Anu Ilomäki

helsingin sanomat
TOUKO HUJANEN / HS

Enää runsas puolet lapsista kastetaan Helsingissä

Ohto Männikköä ei kasteta kirkkoon. Äiti Maria Männikkö erosi kirkosta, kun Ohton isosisko syntyi vajaat kuusi vuotta sitten.

Yhä harvempi Helsingissä syntyneistä lapsista kastetaan evankelisluterilaiseen kirkkoon. Viime vuonna Helsingissä syntyneistä 6 079 vauvasta 3 752 eli vain noin 60 prosenttia liitettiin luterilaiseen kirkkoon.

Helsingissä luterilaiseen kirkkoon liitetään koko maan keskiarvoa selvästi vähemmän lapsia, sillä kaikista viime vuonna Suomessa syntyneistä lapsista kastettiin Kirkon tutkimus­keskuksen mukaan 84 prosenttia.

"Kyse ei ole yhtäkkisestä dramaattisesta muutoksesta, vaan kastettujen lasten määrä on asteittain laskenut Helsingissä. Meille on silti ollut yllätys, kuinka merkittävästä määrästä lapsia nyt puhutaan", Helsingin seurakuntayhtymän rekisteripäällikkö Janne Solala sanoo. Vielä vuonna 2004 luterilaisen kasteen sai 67 prosenttia syntyneistä.

Kastamisen suosion laskua selittävät useat eri syyt. Yksi suurimmista selittävistä tekijöistä on lisääntynyt kirkosta eroaminen.

Kuitenkin liki kaksitoista prosenttia syntyneistä helsinkiläislapsista jää kastamatta, vaikka ainakin toinen vanhemmista kuuluu kirkkoon.

Solalan mukaan on yhä enemmän sellaisia vanhempia, jotka haluavat antaa lapsen itse päättää liittymisestään kirkkoon.

Sama on huomattu myös Pro-Seremoniat-palvelukeskuksessa, joka auttaa perheitä uskonnottomien perhejuhlien järjestämisessä.

Nimiäiset valitaan yleensä myös siksi, että vanhemmat haluavat itse päättää, mitä ja mistä juhlassa puhutaan.

Nimenantojuhlan lapselleen haluavien määrä on lisääntynyt vauhdilla. Suurin osa Pro-Seremonioiden asiakkaista on pääkaupunkiseudulta.

Palvelukeskuksen toimitusjohtaja Anneli Aurejärvi-Karjalainen korostaa, etteivät nimiäiset ole uskonnonvastainen juhla.

"Osa vanhemmista haluaisi järjestää nimiäiset, mutta empii, koska isovanhemmat toivovat kastejuhlaa. Siksi joskus valitaan, että isovanhempi lausuu omasta puolestaan lapselle siunauksen nimiäisissä."

Luterilaisen kasteen suosion laskua selittää myös maahanmuutto. Paitsi että kokonaan muihin uskontoihin kuuluvien perheiden määrä on lisääntynyt, myös moniuskonnollisia perheitä on enemmän.

0

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        61
        4368
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        148
        3139
      3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        47
        2458
      4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        48
        2370
      5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

        Eivät osanneet suomea nimittäin.
        Maailman menoa
        98
        2025
      6. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        24
        1883
      7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        30
        1606
      8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        23
        1602
      9. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        153
        1445
      10. Metsästysmökki

        Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
        Kuhmo
        34
        1233
      Aihe