Kokemusta HP:n kannettavista?

Elikkä olen ostamassa tällaista HP:n kannettavaa http://www.gigantti.fi/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-gigantti-Site/fi_FI/-/EUR/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=D6ez6oZKCVlSR0EjF5FBwx1q0000ej5fiebc?ProductID=6aDD4QFHbsEAAAEZOWl8KYQ3&CatalogCategoryID=eWjD4QFH5rsAAAEO0lg03xil

Onko hyvä tytölle joka tekee joitakin koulutehtäviä koneella ja surffailee netissä? ja pelaa joitakin nettipelejä.

Niin, ja onko HP:n kannettavissa yleensä paljon vikoja?
51924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Edullinen Hp eikä mitään vikaa. Samanlailla taitaa hajota kaikki merkit, osathan ovat samoja. Esim. kovalevy voi hajota nopeastikin, jos on huono tuuri tai kolauttaa konetta vähän liikaa.

Äänestä

HP:n kannettavat on aika hyviä kun ostaa yritysmalleja eikä lelusarjaa. Niissä ei ole ollut valittamista. Kuluttajamallit on sitten vähän heikompia, että jos nimenomaan haluaa kuluttajamallia niin ostaa sitten ennemmin Asuksen.

Tuo tietokone ei oikein ole hyvä. Tuhottoman hidas oikein yhtään mihinkään. 100€ lisää hintaa vähintään jos Vista kannettavaa hankkii, lisäksi kannattaa varata 1-2kk sisällä 120€ f-securen parin vuoden lisenssiin (koneissa usein mukana joku 1-2kk näyteversio jostain tietoturvapaketista) tietoturvapakettiin niin ei ole se kone tiltissä sitten jonkun meseviruksen takia.

Fiksumpi ratkaisu voi olla investoida kerralla 750€ ja ostaa Ubuntukannettava niin ei tarvis sitten parin vuoden välein olla ostamassa sitä tietoturvapakettia tai maksaa Windowsin päivityksistä. Vista Home Premium päivitys on 210€ ja se olisi kuluttamalleissa valmiina, 3v kuluttua varmaan vasta olisi ajankohtaista päivittää Windowsia. Ubuntukannettavassa olisi koulutehtävien tekoon myös ohjelmat valmiina sekä siinä olisi satoja pelejä joille voi löytyä käyttöä. Haittapuolena sitten se, Ubuntukannettavaan ei monikaan peli käy kaupanhyllyltä.

Äänestä

  • On kyllä. Näytöt ei oikein kestä. Vältä Toshibaa, Aceria ja Fujitsua. Halvoista viihde/kuluttaja -kannettavista Asus on hyvä. HP:n yritysläppäreistä löytyy myös halpoja malleja. Ei sitten ole webbikameraa ja on tylsän mustanharmaita mutta eipähän maksa turhasta. Niitä ei kyllä ainakaan missään Gigantissa ole mutta tilaamalla saa tietokoneliikkeistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Elikkä olen ostamassa tällaista HP:n kannettavaa http://www.gigantti.fi/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-gigantti-Site/fi_FI/-/EUR/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=D6ez6oZKCVlSR0EjF5FBwx1q0000ej5fiebc?ProductID=6aDD4QFHbsEAAAEZOWl8KYQ3&CatalogCategoryID=eWjD4QFH5rsAAAEO0lg03xil

Onko hyvä tytölle joka tekee joitakin koulutehtäviä koneella ja surffailee netissä? ja pelaa joitakin nettipelejä.

Niin, ja onko HP:n kannettavissa yleensä paljon vikoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu