Kun koira

pelastaa ihmisen..

..löytää kadonneen metsästä, pelastaa vedenvaraan joutuneen hukkumiselta tai ottaa kiinni vaarallisen rikollisen. Kertovatko lehdet? Koirat pelastavat moninkertaisesti ihmisiä kuin tappavat.

Osaavin käsin koulutettua käyttökoiraa tai pienen lapsen parasta ystävää ei tule koskaan korvaamaan mikään.
Mitä on nyt tullut ihmisen monituhatvuotisesta, uskollisesta ystävästä?

Usein koira tosiaan otetaan väärin perustein, ei ole kiinnostusta ottaa selvää lajista koira. Halutaan kasvattaa omaa itsetuntoa. Tulee ongelmia. Koirakortti voisi olla ratkaisu aivan jokaiselle rodulle sillä koiran ymmärtäminen lisää jokaisen koiran hyvinvointia. Koiratietoutta tulisi kasvattaa koko kansan keskuudessa.

Järkyttävintä lukea lehtien pelonlietsontaa, joka tietenkin tehoaa täysillä niihin, jotka eivät tiedä koirista mitään ja heihin, joihin on helppo vaikuttaa. Mikä muu kertoisi koirista samalla pelottelevalla tyylillä kuin media? Mediasta on koirapelko lähtöisin. Jokin raja pitäisi saada siihen, kuinka koirista kerrotaan.

En edes usko, että kukaan koiria suorastaan vihaava pystyi lukemaan tämän loppuun. Ollaan niin umpimielisiä että uuden oppimiselle ei anneta mahdollisuutta, ei suostuta lukemaan mitään hyvää koirasta. Viha sumentaa mielen.

4

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zöbä

      Tuon tiedon pitäisi kaikkien pitää mielessään!

      • samaa

        mieltä kanssanne.. :)Kyllä meidän isompien pitäisi edes yrittää hieman puolustaa pienempiemme eli koirien mainetta.. Kuitenkin on aika vähäisiä nuo koirien puremat, kun vertaa siihen mitä jäkleä me ihmiset saadaan aikaan. Sori jos meni vähän ot.


      • fio
        samaa kirjoitti:

        mieltä kanssanne.. :)Kyllä meidän isompien pitäisi edes yrittää hieman puolustaa pienempiemme eli koirien mainetta.. Kuitenkin on aika vähäisiä nuo koirien puremat, kun vertaa siihen mitä jäkleä me ihmiset saadaan aikaan. Sori jos meni vähän ot.

        niinpä, siis kun suurimmaksi osaksi vaikuttaa myös millainen omistaja on. Sääli vaan, että dobbereistakaan ei löydä lööpeistä mitään hyvää sanottavaa ja sitten nimenomaan rodusta tietämättömät alkavat pelätä ja kammoksua koko rotua. Surullista, mutta totta :(


      • oikeassa
        fio kirjoitti:

        niinpä, siis kun suurimmaksi osaksi vaikuttaa myös millainen omistaja on. Sääli vaan, että dobbereistakaan ei löydä lööpeistä mitään hyvää sanottavaa ja sitten nimenomaan rodusta tietämättömät alkavat pelätä ja kammoksua koko rotua. Surullista, mutta totta :(

        Täysin järkevää ja fiksua aidon koira ihmisen puhetta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2241
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      7
      1873
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      239
      1391
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      244
      1092
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      100
      1001
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1000
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      22
      987
    8. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      92
      882
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      21
      814
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      770
    Aihe